Close

Yeni doğan bebeği emzirme

yeni-dogan-bebek-nasil-emzirilir

Yaklaşık 9 aylık bir bekleme sürecinin ardından sıra dünyaya gelen bebeği sağlıklı bir şekilde büyütmeye geldi. Sağlıklı bir büyümenin temelinde anne sütü yatar. Emzirme, anne ve bebek arasındaki çok özel bir bağ olmasının yanı sıra bebeğin her türlü gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Anne sütü, bebeğin beslenmesi için en sağlıklı ve en gerekli olan besindir. Yapılan pek çok araştırmaya göre anne sütünü yeteri düzeyde tüketen bebeklerin tüketmeyen bebeklere göre daha fazla gelişim gösterdiği görülmektedir.

Yeni doğan bebek emzirmesi

Yeni doğan dönemi, bebeğin doğumdan sonraki ilk bir ayı olarak tanımlanır. Bu dönem, hem anne hem bebek için çok önemlidir. Bebek dünyaya geldikten mümkün olduğunca en kısa süre sonra annesine getirilmeli ve emzirilmelidir ve en az 10-15 dakika aralıklarında emzirilmesi sağlanmalıdır. Bebeği emzirirken bilinmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Anne sütünün sindirimi çabuk ve kolay gerçekleştiği için bebekler 1-2 saat içerisinde tekrar acıkır. Bu nedenle yeni doğan bebekler 2 saatte 1 olacak şekilde beslenirler.
  • Bebeğin memede olması tam olarak aktif bir şekilde meme emdiği anlamına gelmez. İlk olarak bebeğin memeyi tam olarak kavrayıp kavramadığını kontrol etmeli, kontrolü yaptıktan sonra eğer tam olarak kavramadıysa annenin de rahatı sağlanarak memenin bebek tarafından kavranması sağlanmalıdır.
  • Meme başı ve etrafındaki kahverengi kısım bebek tarafından tam olarak kavranırsa hem bebek daha rahat şekilde emebilir hem de annede meme başı çatlağı oluşma riski azaltılmış olur.
  • Anne arada bebeğin çenesine dokunarak bebeği uyaran hareketlerde bulunabilir.
  • Doğum sonrasındaki ilk haftalarda annenin sütü az geldiği için bebek emmekte zorlanabilir ve çabuk yorulabilir. Bu nedenle sık sık dinlenebilir. Dinlenme aralıklarında uykuya dalmaması için bebeği uyarıcı hareketler yapılmalıdır. 10-15 dakikalık aktif emme gerçekleşmeden bebeğin uykuya dalmasına izin verilmemelidir.
  • İkinci memeye geçerken 15-20 dakikalık aralar verebilirsiniz. Bebeğin bu süre içinde gaz çıkarması, çiş – kaka yapması ve yediklerini biraz sindirmesi için zaman tanınması sağlanabilir.
  • Beslenme saatlerinde bebeğin her iki memeden de süt tüketmesi tavsiye edilir.
  • Bir önceki beslenme saatinde sağ memenizden bebeğiniz süt tükettiyse bir sonrakinde sol memenizden tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde her iki memeden de süt boşaltılmış olur ve sürekli aynı memenin emilmesine bağlı olarak oluşan yara ve tahriş olmalar daha aza indirgenmiş olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top