Close

Doğumdan sonra ilaç kullanımına dikkat!

emziren-annelerin-ilac-kullanmasi-anne-sutu-yoluyla-bebege-zarar-verir-mi

Emziren annelerin ilaç kullanmaları gerekirse?

Pek çok anne, bebeğini emzirirken ilaç kullanmak zorunda kalabilir. Hâlbuki annenin tükettiği diğer besinler gibi ilaçlar da bebeğin vücuduna geçiyor. Bebeğin, ilacı vücudundan atmak için yetişkin metabolizmasından daha fazla enerji sarf etmesi gerekiyor. Neyse ki annenin vücuduna aldığı ilaçların tamamı değil, sadece bir kısmı bebeğe aktarıldığı için üretilen ilaçların pek çoğu bebek için yan etki oluşturmaz. Bu yüzden bu ilaçları kullanan annenin, emzirmeyi askıya almasına gerek kalmaz.

İlacın bebeğe geçmesi neye göre belirlenir?

Anne sütü ile kan plazmasının fizyolojik benzerlikleri ve farklılıkları bir ilacın, bebeğe geçip geçemeyeceğini belirler. İyonizasyona uğrayan penisilin gibi ilaçlar, anne sütüne karışamazken, yağ içerikli ilaçların süte karışması diğer ilaçlara göre çok daha kolay gerçekleşir.

İlaçların fiziksel özelliklerine göre anne sütüne geçme potansiyelleri farklılık gösterir.

Kullanılan ilacın, anne vücudunda sindirildikten sonra kanda gezen molekül ağırlıkları o ilacın anne sütüne geçişini engeller. Örneğin alkol, nikotin ve kafein molekülleri anne sütüne geçmek için elverişli yapıya sahipken heparin ve insülin molekülleri anne sütüne geçemeyecek kadar ağır moleküllere sahiplerdir. Uzmanların listelediği aşağıda belirttiğimiz 7 önemli ilaç grubunun kullanılması durumunda emzirmek bir süre askıya alınması gerekebilir. Her ilacın vücutta kalma süresi farklılık gösterdiğinden tekrar ne zaman emzirmeye döneceğinizi ya da emzirmeye devam ederken bebeğiniz için daha güvenli olabilecek hangi ilaçları kullanabileceğinizi güvenli yoldan öğrenmeniz, bebeğinizin sağlığı ve sizin iç rahatınız için hekiminizin son kararı vermesi gerektiğini de ekleyelim.

Emzirmenin askıya alınması gerekebilen 7  ilaç grubu

Kalp aritmisinde kullanılan amiodaron

Kemoterapide kullanılan antineoplastik ilaçlar

Eklem iltihaplanmasında kullanılan altın tuzu

Tiroit rahatsızlıklarında kullanılan iyot

Manik depresyon tedavisinde kullanılan lityum

Hastalık teşhisinde kullanılan radyofarmasotik

Akne ve sivilce tedavisinde kullanılan retinoid ilaçları kullanılırken mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top