Close

Endometriozisin tedavisi

Endometriozisin tedavisi

Endometriozisin tedavisi

Endometriozisin tedavisi için öncelikle hastaya bazı sorular sorulması gerekir; evli mi bekar mı, çocuk istiyor mu, şikayetlerin şiddeti nasıl ve yaşı kaç… Bu sorular hekimin tedaviyi seçmesi ve tedaviye ne zaman başlayabileceğini anlaması açısından önemlidir. Çocuk isteği olan kadınlarda, endometriozisin tedavisine başlamak için varsa eşinin spermiyogram sonucu değerlendirilmeli, buna göre izlenecek yol belirlenmelidir. Hastalığın ne kadar ilerlediğine ve hastanın bulgularına göre değişik tedavi seçenekleri değerlendirilerek endometriozisin tedavisine başlanır.

İlaçla tedavi

Endometriozisin tedavisine öncelikle ağrı kesicilerle başlanır böylece şiddetli ağrı krampları aza indirilmiş olur, bu ilaçların maksimum dozu tam rahatlama sağlamazsa, başka tedavilere ihtiyacınız olabilir. Doğum kontrol ilaçlarının da endometriozisi geriletmesinin yanı sıra ağrıyı azaltıcı etkisi de olur. Yine de ilaç tedavisi sınırlı etki gösterir, enjeksiyon yoluyla verilen bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Fakat bu iğnelerin etkisiyle hipofiz bezi ve yumurtalıklar baskılanarak yalancı menopoz denen durum oluşur. Endometriosis, hormonların etkisiyle gelişebildiğinden, yumurtalık hormonları baskılanır, geriler ve ağrı azalır. Endometriozisin tedavisinde bu iğnelerin 6 aydan daha fazla sürede kullanılması önerilmezse de doğum kontrol hapları daha uzun süreli kullanılabilir.

Ameliyatla tedavi

Eğer endometriozise sahipseniz ve gebe kalmak istiyorsanız endometriozisin tedavisi için rahim ve yumurtalıklarınız sağlam şekilde bırakılırken mümkün olduğunca fazla endometriozis kaldırılarak yapılan için cerrahi müdahale başarı şansınızı artırabilir.  Ancak ameliyatın üzerinden zaman geçtikten sonra tekrarlama olasılığı bulunmaktadır.

Eğer gebe kalmayı düşünmüyorsanız her iki yumurtalığın da çıkartılması en kesin sonuca ulaşmanızı sağlar. Çünkü yumurtalıklar bırakılarak yapılan cerrahi müdahalelerde yumurtalıklarınızın ürettiği östrojen, kalan endometriyal doku implantlarını uyarabilir ve ağrının devam etmesine neden olabilir.

Tedaviyi etkileyen Faktörler

Kendinizi rahat hissettiğiniz bir doktor bulmak, endometriozisin tedavisinde çok önemlidir.  Tüm seçeneklerinizi ve olası sonuçları bildiğinizden emin olmak için herhangi bir tedaviye başlamadan önce ikinci bir görüş almalısınız. Endometriozisin şiddeti yani ne kadar ilerlemiş olduğu, yarattığı anatomik bozukluğun şiddeti, operasyonu yapan hekimin ve operasyonun başarısı yani cerrahi ekibin tecrübesi ve kullandıkları teknoloji, yaşınız ve endometriozis haricinde ek sorunlarınızın olup olmaması gibi etkenler endometriozisin tedavisinde başarıyı etkileyen faktörlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top