Close

Nexium Kullanım Şekli

 

Nexium ilacı, midede oluşan asit oranını dengeleyerek, reflü ve ülser sonrasında reçeteyle alınan bir ilaçtır. Genellikle hastalar, gastro-özofajial, helicobacter pylori, erozif reflü özofajit kaynaklı ortaya çıkan mide ülseri ve zollinger-ellison sendromu tedavisi için kullanmaktadırlar. Ayrıca nonsteroid antienflamatuar grubunda olan ilaçları kullandıktan sonra midede oluşan ağrı ve iltihaplanmayı durdurmak için reçete edilmektedir. Nexium kullanmak için illa reçeteye ihtiyaç yoktur ancak doktor ya da eczane tavsiyesi olmaksızın alınması tavsiye edilmez. Uzun kullanımlar için ve başka ilaçlarla kullanılması için doktorun direktiflerine uymak gereklidir.

Nexium Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Tedavi gerektiren duruma ve mevcut hastalığınız gözetilerek, doz ve tedavi süresi doktor tarafından belirlenir.

Genellikle gastro-özofajiyal reflüler için hastalara günlük 20 mg doz önerilmektedir. Dört hafta kullanım sonrası şikayetlerin bitmemesi halinde doktora gidilmelidir.

Yemek borusu iltihabı için günlük 40 mg önerilmektedir. Dört hafta bittikten sonra şikayeti geçmeyen hastalar için ek bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Şikayetin tekrarlanmaması için günde bir kez 20 mg doz alabilirler.

Nonsteroid antienflamatuar grubu ilaçların neden olduğu mide sorunlarının engellenmesi için günde 20 mg doz uygulanmaktadır. Hastalığın geçme süresi gözetilerek, doktor tavsiyesine göre 8 haftaya kadar kullanılabilir.

Helicobacter pylori enfeksiyonu oluştuğu zaman yanına bir antibiyotikle birlikte, günde iki kez 20 mg doz alınır. Bir hafta sonrasında şikayet devam ediyorsa doktor tarafından ilave tedavi uygulanabilir.

Nexium İlacı Ne Kadar Etkilidir?

Reflü rahatsızlığında tıbbi tedavilerin tümünde, proton pompa inhibitörleri rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde ve eroziv özofajitin iyileşmesi için önerilen ve etkisi en yüksek olduğu bilinen bir ilaçtır. Araştırmalar sonucunda Nexium ilacı kullanan hastalarda 2 hafta boyunca günde iki kez 20 mg alındığında, tedavi süresince mide yanmasını ve ağır semptomları azalttığı gözlemlenmiştir.

Nexium Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Nexium ilacının diğer ilaçlarda da olduğu gibi bazı yan etkileri gözlemlenebilir. Bilinen ve en çok görülen yan etkileri tedaviye başlandıktan birkaç gün sonra azalarak bitecektir. Daha ciddi olan yan etkilerle karşılaşmanız halinde acilen hastaneye başvurmalısınız.

>En sık rastlanılan yan etkiler: Mide bulantısı, kusma, ishal, aşırı gaz oluşumu, kabızlık, hafif baş ağrısı ve karın ağrısı.

>Sık rastlanmayan yan etkiler: Uykusuzluk, baş dönmesi, ayak bölgesinde şişlik, ciltte oluşabilecek döküntüler ve döküntü.

Nexium ilacı kullandıktan sonra bir süre odaklanma ve dikkat isteyen işleri yapmamaya özen gösterin. Araç ya da makine kullanmayın.

Nexium İlacı Alerjisi

Eğer Nexium ilacını aldıktan sonra herhangi alerjen bir reaksiyonla karşı karşıya kalırsanız, ilacı kullanmayı kesin ve doktorunuza başvurun.

> Nefes darlığı ve boğazda oluşan şişlik.
> Yüz bölgesinde şişlik
> Ciltte yoğun döküntü ve kızarıklık
> Ciltte sararma, koyu renkli ve kötü kokulu idrar gibi karaciğer sorunları olduğunu belirten reaksiyonlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top