Close

Kadınlarda Yumurtalama Süreci

 

Gebe kalmaya çalışırken, yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini ve en doğurgan olunan zamanı bilmek oldukça önemlidir. Kadınlar; yumurtalıkların bir yumurtayı serbest bıraktığı yumurtlamanın bir veya iki günü içinde en doğurgandır. Ancak, sperm kadın vücudu içinde birkaç gün hayatta kalabileceğinden, yumurtlamaya giden günlerde hamile kalmak mümkündür.

Bir kadının gebe kalma olasılığının en düşük olduğu zaman adet döngüsü günleridir. Bu döneme ‘güvenli dönem’ denir.

Gebe kalmak veya gebeliği önlemek için yumurtlama dönemlerini bilmeniz gerekir. Yumurtlama dönemini şöyle hesaplayabilirsiniz:

Adet döngüsü: Doğurganlık süresi yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğine bağlıdır.

Ortalama bir kişinin adet döngüsü 28 ila 32 gündür. Bazı insanlar daha kısa döngülere sahipken, diğerleri daha uzun döngülere sahiptir. Adet döngüsünde varyasyonlar genellikle yumurtlamadan önce meydana gelen foliküler fazda meydana gelir. Yumurtlamadan bir sonraki döneme kadar gerçekleşen luteal faz tipik olarak 14 gündür.

Yumurtlama ve gebe kalma: Yumurtlama, yumurtalıklardan birinden bir yumurtanın salınmasıdır. Serbest bırakıldıktan sonra yumurta, 24 saat kadar beklediği fallop tüpüne taşınır.

Sperm fallop tüpüne seyahat ederse ve bu süre zarfında yumurtayı döllerse hamilelik oluşur. Sperm yumurtayı döllemezse, yumurta uterusa hareket eder ve parçalanır, sonraki adet döneminde vücudu terk etmeye hazırdır.

Yumurtlamanın hesaplanması: Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Kolejine göre; yumurtlama, bir kişinin aylık döngü 28 gün ise bir sonraki dönemini beklemesinden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir.

Çoğu insan döngülerinin 11. ve 21. günleri arasında yumurtlar. Son adet dönemlerinin (LMP) ilk günü, döngünün 1. günüdür. Yumurtlama her zaman her ay aynı gün ve beklenen tarihin bir veya iki gününe göre değişiklik gösterebilir.

Doktorlar, yumurtlama etrafındaki döngünün bölümünü verimli pencere olarak adlandırır, çünkü bir kadının hamilelik şansı o anda en yüksektir. Örneğin, bir kadın 14. günde yumurtlarsa, o gün veya sonraki 24 saat içinde gebe kalabilirler.

Bununla birlikte, fertil pencereleri yumurtlamadan birkaç gün önce başlar, çünkü sperm kadın vücudunun içinde 5 güne kadar hayatta kalabilir. Dolayısıyla, bir kadın 14 veya 15. günde seks yapmasa bile, 9 ila 13. günlerde korunmasız seks yapmışsa hamile kalabilir.

Ayrıca yaşlı kadınların ve düzenli döngüleri olan kadınların döngülerinin erken dönemlerinde gebe kalma eğiliminde olduklarını bildirmektedir.

Bu bulguların sadece yol gösterici olması gerektiği unutulmamalıdır. Her insan ve her döngü farklıdır. Her kadın için bu değerler değişebilir.

Bir kişinin aylık döngülerini çizmesi ve her ay tam yumurtlama gününü belirlemesine yardımcı olmak için yumurtlama işaretlerini not etmesi yararlı olabilir. Bunun için takvim veya çeşitli mobil uygulamalar da tercihe göre kullanılabilir.

Yumurtlama belirtilerini izlemek, size her ay yumurtladıklarını kesin olarak belirlemelerine yardımcı olabilir. Bu belirtilerden bazıları alt karın bölgesinde kramp, Beyazımsı vajinal akıntı ve cinsel dürtüdür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top