Close

Emzirirken bu yiyeceklerden kaçının

emzirirken-bu-yiyeceklerden-uzak-eniyikadin-durun

Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun

Anne sütünün, bebeğinize çok faydalı olduğunu biliyoruz. Fakat anne sütü, bebeğinize gaz yapabilir. Bunun için emzirme döneminde gaz yapabilecek besinlerden uzak durmanız gerekiyor. Brokoli, karnabahar, lahana gibi sebzeler; bulgur, kuru fasulye, nohut, mercimek hatta taze fasulye gibi baklagiller sınıfında bulunan kuru bakliyatlar ve narenciye grubunda yer alan portakal, mandalina ve limon gibi gaz yapabilecek besinleri belli bir süre tüketmemeniz gerekiyor.

Sigara ve alkol tüketmeyin

Anne sütünü, sigara ve alkol tüketimi olumsuz etkilemektedir. Sigara kullanan annelerin sütlerinde C vitamininin azaldığı ve buna bağlı olarak bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatacağı gerekçesiyle emzirirken sigara kullanmamanız gerekiyor. Ayrıca sigarada bulunan nikotin anne sütünü baskılamaktadır. Alkol tüketimi çok nadir kullanabilirsiniz ancak tüketmemenizde fayda var. Eğer kullandıysanız en az 7-8 saat sonra bebeğinizi emzirmeniz gerekiyor. Annenin bebeğini sık sık emzirmesi gerektiğini düşünürsek alkol tüketimi bebeğe negatif olarak geri dönecektir.

Uyarıcı madde içeren yiyecek ve içecekler kullanmayın

Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de kullanılmaması uygun görülen besinler arasında uyarı madde içeren yiyecek ve içecekler vardır. Bunlar arasında çay, kahve, kola, yeşil çay gibi besinler bulunuyor. Emzirme döneminde çay ve kahve günde 2 kez tüketilebilir. Ancak fazla tüketildiği takdirde süte geçerek bebeğin uyku düzeninin bozulmasına yol açar.

Çikolata yemeyin

Uyarıcı etkisi de olan çikolata, emzirme döneminde tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında. Çünkü kullandığınız zaman bebeğinizin kusma eğilimini arttırıyor ve alerji yaparak gaz problemine neden oluyor.

Katkı maddesi içeren besinler tüketmeyin

Tatlandırıcı, boya gıdası gibi besinleri kullanmamanızın yanında bir de salam, sosis, patates cips gibi katkı maddesi içeren besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekiyor. Bu besinler de bebeğinizi olumsuz etkilemekte. Emzirirken mutlaka uzak durmanız gereken bu besinlerin yanında bebeğinizde huzursuzluk yarattığını düşündüğünüz besinlerden de uzak durun. Şüphelendiğiniz besini ertesi gün yemeyerek bebeğinizin durumunu gözlemleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top