Close

Yeni doğan bebek nasıl yıkanır?

bebek-ne-kadar-yikanmali

İlk 12 saat geçtikten sonra

Bu konu hakkında kesin yıkamalısınız denilemez. Bu süreç içinde hastanede olacağınızdan doktorunuz sizin sorularınıza en doğru yanıtları verecektir. Ancak ilk 12 saat geçtikten sonra mümkünse hemşireler tarafından ıslak bir bezle vücudu temizlenebilir.

Göbek kordonu düştükten sonra

Bu durum bebeğinizi eksiksiz ve güzel bir şekilde yıkamanız için en uygun durumdur. Göbek kordonu düştükten sonra, bebeğinizi uzmanların uygun gördüğü şartlara bağlı kalarak her gün veya 2 günde bir defa yıkayabilirsiniz. Ancak burada da bebeğin cildinin çok hassas olduğuna özen gösterilmeli ve kesinlikle çok dikkat edilmelidir.

Yeni doğan bir bebek nasıl yıkanmalı?

Yeni doğmuş bir bebek her şeye aşırı duyarlı olacağı için ilk banyosunda yavaş ve nazikçe yıkanmalıdır. Bebek kesinlikle sudan korkutulmadan ve yine cildinin çok hassas olduğu unutulmadan yıkanmalıdır. Ayrıca bebeği yıkarken şu durumlara dikkat edilmesi en çok dikkat çeken tavsiyeler arasında bulunmakta;

1.Banyo suyunun 37-38 derecede sabitlenmesi,

2.Kulağına kesinlikle su kaçırmamaya özen gösterin.

3.Bebeğinizi yıkamadan önce gerekli tüm malzemeleri yanınızda bulundurun. Bebeği kesinlikle yalnız başına bırakmamanız için malzemeleri önceden hazırlamanız gerekmektedir.

4.Bebeğinizi suyun içerisinde çok tutmamaya özen gösterin. Çünkü bebek ne kadar ıslak kalırsa o kadar üşüyecektir.

Bu seçenekleri kendi durumunuza göre ve yine doktorunuza sorarak çoğaltabilir, bebeğinizi dikkatlice ve güzelce temizlediğinize emin olabilirsiniz. Unutmayın ki bebek ay ay geliştikçe ve bir şeyleri anlayıp kavramaya başladıkça suyun içerisinde daha çok kalmak isteyecektir. Bu duruma aldanmamanız ve bebeği o durumda yalnız başına kesinlikle ve kesinlikle bırakmamanız tavsiyeler arasında yine yer almaktadır. Ayrıca bebekleri yıkamak için üretilen bebek küvetlerini edinebilirsiniz. Bu küvetlerin içinde bebek rahat olacak ve sudan daha az korkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top