Close

Hamileler için cilt bakım önerileri

Hamilelikte cilt bakımı her kadının endişesidir. Bebeğe ve kendime zarar vermeden nasıl sağlıklı görünebilirim? Bu soru her kadının aklındadır. Cilt bakımının üç aşaması vardır. Bunlar temizleme, nemlendirme ve korumadır. Cilt bakımıyla oluşabilecek sorunları gidermekten önce önlem almaya çalışılabilir.

Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalıdır?

  • Asitli ürünleri kullanmaktan kaçınılabilir.
  • Doğal içerikli ürünler tercih edilebilir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamine göre ürün kullanılabilir.
  • Dengeleyici ürünler kullanılabilir.
  • Güneş kremi kullanımı tavsiye edilir.
  • Doğal yağlarla bakımlar yapılabilir.

Cilt temizliği için ne yapmalıyız?

Cilt bakımında içerisinde asit barındırmayan temizleyiciler tercih edilebilir. Doğal içerikli ve kanserojen madde içermeyen ürünler seçilebilir. Flalat ve mikro plastik içeren özellikle peelinglerden uzak durulabilir. Günde iki kere sabah ve akşam olmak üzere temizlik yapılabilir. Sabah gece üretilen kiri temizlemek üzere, akşam da gün içindeki kiri yüzümüzden temizlemek için bakım yapılabilir.

Cildi nemlendirirken ne yapmalıyız?

Cilt bakımının nemlendirme aşamasında paraben ve sülfat gibi maddeler içermeyen ürünler seçilebilir. C vitamini ve sebum dengeleyici ürünler kullanılabilir. Böylece cildin ihtiyacı olan vitamini almış olabilir. Ve hamilelikte görülen damar tedavilerine yardımcı olabilir. Akne oluşumuna meyilli ciltlerin yağ dengesini koruyan dengeleyiciler tercih edilebilir. Temizleme işleminden sonra nemlendirme işlemi yapılabilir, bu bütün cilt tipleri için geçerlidir. Cilt tipine uygun nemlendirici seçilmelidir.

Güneş koruması nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde ciltte akne oluşumu arttığı için sebum oranını dengeleyecek yağsız kremler kullanılabilir. Bunun yanında yine kanserojen madde içermemesine dikkat edilebilir. Oksibenzon, paraben ve sülfat gibi maddeler içermemelidir. Cilt bakımının koruma aşamasında UVA korumasının yüksek olmasına dikkat edilebilir çünkü bu hamilelik döneminde oluşmaya meyilli cilt lekeleri engelleyici korumadır. Gün içinde 50 faktör güneş kremi kullansanız bile her iki saatte bir yenilemeyi bütün markalar ve doktorlar öneriyor.Güneş kremlerinin etkisinin en fazla üç saat sürdüğü biliniyor artık. Makyaj üzerinden de tazelemeyi yapmak gerekebilir.Kış aylarındaki gebelikler için de mutlaka güneş kremi kullanılması öneriliyor. Her akşam makyaj temizler gibi cildinizden temizlemeyi unutmayın. Aksi taktirde akne oluşturma ihtimalleri vardır.

Çatlaklar için ne yapmalı?

Her akşam masaj yağları ile bütün vücuda masaj yapılabilir. Bebe yağı veya badem yağını bir uçucu yağ ile seyrelterek kullanılabilir.Bu uçucu yağ lavanta veya cildin ihtiyacına uygun başka bir yağ kullanılabilir. Böylece çatlak oluşumu önüne geçilmiş olabilir. Alerji riskine karşı yağlar mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Cilt tipinize uygun ürün ve bakımlarla üç temel bakım aşamasını sabah akşam düzenli uyguladığınızda sağlıkla ışıldayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top