Close

12.haftada bebeğinizin gelişimi

12-haftalik-bebeklerde-gelisim-eniyikaidn

Gebeliğinizin 12.haftası yani 3. ayının içindesiniz. Minik bebeğiniz ve sizin için sevindirici haberlerimiz var. Bebeğinizin cinsiyeti tam olarak olmasa da az çok kendini belli etmeye başladı. Sağlıklı bir gebelik süreci için doktor kontrollerinizi aksatmayınız ve düzenli beslenmeyi ihmal etmeyiniz. Bakalım gebeliğinizin 12.haftasında sizi ve minik bebeğinizi ne gibi değişim ve gelişimler bekliyor.

Gebeliğinizin 12. haftasında bebeğinizin gelişim durumu

Gebeliğinizin 12. haftasında artık bebeğinizin el ve ayak parmakları perde halinde değildir. Birbirinden ayrılmış hatta tırnakları oluşmaya başlamıştır. Minik bebeğinizin minik bedeninde ufak ufak tüyler oluşmaya başlayacaktır. Bu haftayla birlikte sinir sistemi daha da gelişmeye başlayacaktır. Bebeğiniz artık rahmin içinde hareket etmeye başlayacaktır. Fakat siz henüz bu hareketleri hissedemeyeceksiniz. Bebeğinizin ağırlığı yaklaşık olarak 8-14 gram arasında değişkenlik gösterecektir. Bebeğinizin boyu ise yaklaşık olarak 6 santimetre civarında olacaktır. Bebeğinizin beynindeki hipofiz bezi gelişmeye ve çalışmaya başlıyor. Ve bu bez sayesinde Bebeğinizin beyni birçok hormonu da üretmeye, salgılamaya başlayacaktır.

Gebeliğin 12. haftasında annede görülebilecek gelişim ve değişimler

Hamileliğinizin 3. ayının son haftasına gelmiş bulunmaktasınız. Artık karnınız iyiden iyiye kendini belli ediyor. Giysileriniz dar gelmeye başladı sanki.

12. haftanın size bir müjdesi var. Artık eskisi gibi sık sık idrara çıkmak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü artık bu haftayla birlikte rahiminiz alt karın boşluğunuza sığamayacak kadar genişleyecek ve bu genişlemeyle birlikte idrar kesenize yaptığı baskı da azalacak.

Bu haftayla birlikte kilo alışınızda artış gözlemleyebilirsiniz. Özellikle karnınızın yan taraflarından ve bacaklarınızdan kilo alabilirsiniz. Artan kan üretiminizle birlikte baş ağrılarınız artış gösterebilir dikkatli olmanızda fayda var. Yeterince uyuyup, düzenli beslendiğiniz ve yürüyüş yaptığınız sürece bu baş ağrılarını da hafifletebilirsiniz.

Tetkikler ve 12. hafta

12. haftaya özel ve yapılması gereken tetkiklerinizi mutlaka yaptırınız. Özellikle 12. haftada yapılan kan tetkiklerini aksatmayınız. 11-14 haftalar arasında yapılan ultrasonografi çekimini de yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Bunlar hem sizin hem de minik bebeğinizin sağlığı açısından önemli ve gerekli tetkiklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top