Close

22. hafta gebelikte anne ve bebeğin durumu nasıl olur?

22-hafta-cinsellik-bebek-icin-eniyikadin

22.haftada bebeğin boyu yaklaşık 30 cm ve kilosu da 480-490 gram civarındadır. Bu haftada bebeğin saçları, kaşları ve beyin gelişimi hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kız bebeklerde rahim gelişimi tamamlanmıştır, erkek bebeklerde ise testis gelişimi tamamlanmıştır.

Bu haftada bebeğin günlük kilo alımı yaklaşık olarak 100 gram civarındadır.

22. hafta gebelikte beslenme

22. hafta gebelikte bol bol mevsim meyvesi ve sebzesi tüketilmeli. Hafta iki kez taze balık tüketilmelidir. Güneşli havalarda güneş ışığından yeterince faydalanıp D vitamini eksiklikleri giderilmelidir. Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yoğurt, peynir düzenli olarak tüketilmelidir. Bu haftada demir vitamini yeterince alınmalıdır, doktorunuzun verdiği demir vitaminleri içeren tablet ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Demirvitaminhapları alındıktan sonra bu vitaminleri yok eden, çay, kahve ve süt ürünleri tüketimi yapılmamalıdır. C vitamini içeren gıda ve içecekler bol bol tüketilmelidir.

22. hafta gebelikte anne

Gebelik boyunca haftalara göre anne adayında değişiklikler olmakta ve bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. 22. hafta itibariyle bebeğin demir ihtiyacının artmasıyla annede kansızlık görülebilir. Bu haftada kabızlık sorunu devam edecektir. Bu dönemde kan testi yaptırarak vücudunuzun durumu hakkında bilgi edinebilir ve gerekli tedbirleri alabilirsiniz. Gebelik boyunca anne adayları mantar enfeksiyonlarıyla sık karşılaşmaktadırlar. Mantar enfeksiyonu gebeliğin gereği vajinal akıntıların sıklaşmasıyla baş göstermektedir. Anne adayının temizliğe ve cildinin hijyenine önem vermesi enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır.

22. hafta gebelikte cinsellik

Bu dönemde cinsel ilişkiye girmenizde bir sakınca bulunmamaktadır. Gebelik süresince düşük ve erken doğum riskiniz varsa cinsel ilişkiden uzak durunuz. Gerekli bilgi ve tedbirleri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. 22. hafta itibariyle doktorunuza bir tarama testi yaptırarak bebeğinizin gelişimi ve bir sorun olup olmadığı hakkında bilgi alıp, gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilirsiniz.

Gebelik boyunca düzenli egzersiz ve yürüyüşler doğumunuzu kolaylaştıracaktır. Bu spor aktiviteleri hem sizin hem de bebeğin sağlığı açısından olumlu sonuçlar verecektir. Psikolojik açıdan da anne adayı daha rahat ve huzurlu olacaktır. Gebeliğiniz boyunca uzun süre ayakta durmaktan, ağır işlerle uğraşmaktan ve kendini yoracak işlerden uzak durulması gerekmektedir. 22. hafta gebelikte acil durumlar için doktorunuzdan ve uzman kişiden gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top