Close

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluğu olan kişilerde: depresyon – çok düşük ve uyuşuk hissetmek, mani – çok yüksek ve aşırı aktif hissetmek. Bipolar bozukluğun belirtileri hangi ruh halini yaşadığınıza bağlıdır. Basit ruh hali değişimlerinden farklı olarak, bipolar bozukluğun her aşırı atağı birkaç hafta sürebilir (hatta daha uzun sürebilir). Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk nedir? Depresyon, başlangıçta manik atak geçirmeden önce (bazen yıllar sonra) klinik depresyon tanısı konabilir, daha sonra bipolar bozukluk tanısı konabilir. Bir depresyon atağı sırasında, potansiyel olarak intihar düşüncelerine yol açabilecek ezici değersizlik duygularına sahip olabilirsiniz.

Bipolar bozukluk nedir? Mani, bipolar bozukluğun manik evresinde şunları yapabilirsiniz: çok mutlu hisseder, enerji, iddialı planları ve fikirler bir sürü vardır. Karşılayamayacağınız ve normalde istemeyeceğiniz şeylere büyük miktarda para harcamak. Kendinizi çok yaratıcı hissedebilir ve bipolar bozukluğun manik evresini olumlu bir deneyim olarak görebilirsiniz. Ancak, orada olmayan şeyleri gördüğünüz veya duyduğunuz veya doğru olmayan şeylere ikna olduğunuz psikoz belirtileri de yaşayabilirsiniz.

Bipolar bozukluğun tedavisi

Bipolar bozukluğun yüksek ve düşük evreleri genellikle o kadar aşırıdır ki günlük yaşama müdahale ederler. Ancak bipolar bozukluğu tedavi etmek için fark yaratabilecek çeşitli seçenekler vardır. Bir bölümün etkilerini kontrol etmeyi ve bipolar bozukluğu olan birinin hayatı mümkün olduğunca normal yaşamasına yardımcı olmayı amaçlıyorlar. Aşağıdaki tedavi seçenekleri mevcuttur:

 • mani ve depresyon ataklarını önlemek için kullanılan ilaçlar bunlar duygudurum dengeleyiciler olarak bilinir ve bunları her gün uzun vadeli olarak alırsınız
 • depresyon ve maninin ana semptomlarını tedavi etmek için ilaç
 • bir depresyon veya mani atağının tetikleyicilerini ve belirtilerini tanımayı öğrenmek
 • depresyonla başa çıkmanıza yardımcı olabilecek konuşma terapisi gibi psikolojik tedavi ve ilişkilerinizi nasıl geliştireceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunur

Bipolar bozukluk nedir? Farklı tedavi yöntemlerinin bir kombinasyonunun kullanılmasının bipolar bozukluğu kontrol etmenin en iyi yolu olduğuna inanılmaktadır. Uzun süreli rahatsızlığı olan kişiler veya bakıcıları için yardım ve tavsiyeler de hayır kurumlarından, destek gruplarından ve derneklerden temin edilebilir.

Bipolar bozukluk nedir? Bipolar bozukluk, diğer tüm zihinsel sağlık sorunları gibi, hamilelik sırasında daha da kötüleşebilir. Ancak ihtiyacınız olursa uzman yardımı mevcuttur. Bipolar bozukluğun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak bazı şeylerin bir atağı tetikleyebileceğine inanılmaktadır. Bipolar bozukluk nedir? Aşırı stres, ezici sorunlar, yaşamı değiştiren olaylar, genetik ve kimyasal faktörler.

Bipolar bozukluk nedir?
Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk belirtileri

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir? Bipolar bozukluk aşırı ruh hali değişimleri ile karakterizedir. Bunlar aşırı yükseklerden (mani) aşırı düşüklere (depresyon) kadar değişebilir. Mani ve depresyon atakları genellikle birkaç hafta veya ay sürer.

Depresyon

Depresyon döneminde belirtileriniz şunları içerebilir: Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

 • çoğu zaman üzgün, umutsuz veya sinirli hissetmek
 • enerji eksikliği
 • konsantre olma ve bir şeyleri hatırlama zorluğu
 • günlük aktivitelere ilgi kaybı
 • boşluk veya değersizlik duyguları
 • suçluluk ve umutsuzluk duyguları
 • her şey hakkında karamsar hissetmek
 • kendinden şüphe
 • sanrılı olmak, halüsinasyonlara sahip olmak ve rahatsız veya mantıksız düşünmek
 • iştahsızlık
 • uyku güçlüğü
 • erken uyanmak
 • intihar düşünceleri

Mani

Bipolar bozukluğun manik fazı şunları içerebilir: Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?

 • çok mutlu, mutlu veya çok mutlu hissetmek
 • çok hızlı konuşuyor
 • enerji dolu hissetmek
 • kendini önemli hissetmek
 • harika yeni fikirlerle dolu hissetmek ve önemli planlara sahip olmak
 • kolayca dikkati dağılmak
 • kolayca tahriş veya ajite olmak
 • sanrılı olmak, halüsinasyonlar görmek ve rahatsız veya mantıksız düşünmek
 • uyumak gibi hissetmiyorum
 • yemek yememek
 • pahalı ve bazen satın alınamayan ürünlere büyük miktarda para harcamak gibi, genellikle felaket sonuçları olan şeyler yapmak
 • karar vermek veya karakter dışı olan ve başkalarının riskli veya zararlı olarak gördüğü şeyleri söylemek
Bipolar bozukluk nedir?
Bipolar bozukluk nedir?


Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir?
Bipolar bozukluğunuz varsa, depresyon ataklarınız mani ataklarından daha düzenli olabilir veya tam tersi olabilir. Depresyon ve mani atakları arasında bazen “normal” bir ruh halinizin olduğu dönemleriniz olabilir. Duygudurum dalgalanmalarınız uzun sürerse ancak bipolar bozukluk olarak sınıflandırılacak kadar şiddetli değilse, siklotimi adı verilen hafif bir bipolar bozukluk tanısı konabilir.

Bipolar bozukluk aşırı bir durumdur. Bipolar bozukluğu olan bir kişi manik fazda olduğunun farkında olmayabilir. Bölüm bittikten sonra davranışlarında şok olabilirler. Ancak o zaman, diğer insanların olumsuz ya da yararsız olduklarına inanabilirler. Bipolar bozukluğu olan bazı kişilerin diğerlerine göre daha sık ve şiddetli atakları vardır. Durumun aşırı doğası, bir işte kalmanın zor olabileceği ve ilişkilerin gerginleşebileceği anlamına gelir. İntihar riski de artıyor.

Bipolar bozukluk belirtileri nelerdir? Mani ve depresyon atakları sırasında, bipolar bozukluğu olan biri, orada olmayan şeyleri görmek, duymak veya koklamak gibi garip hisler yaşayabilir (halüsinasyonlar). Ayrıca, diğer insanlara mantıksız görünen şeylere de inanabilirler (sanrılar). Bu tür belirtiler psikoz veya psikotik atak olarak bilinir.

Bipolar bozukluk nedir?
Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluğunun nedenleri

Bipolar bozukluğunun nedenleri nelerdir? Bipolar bozukluğun nedenleri kesin olarak bilinmemektedir. Uzmanlar, bir kişinin onu geliştirme olasılığını artırmak için birlikte çalışan bir dizi faktör olduğuna inanıyor. Bunların fiziksel, çevresel ve sosyal faktörlerin karmaşık bir karışımı olduğu düşünülmektedir. Bipolar bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Beyindeki kimyasal dengesizlik

Bipolar bozukluğun beyindeki kimyasal dengesizliklerin bir sonucu olduğuna inanılmaktadır. Beynin işlevlerini kontrol etmekten sorumlu kimyasallara nörotransmiterler denir ve noradrenalin, serotonin ve dopamin içerir. 1 veya daha fazla nörotransmiter seviyesinde bir dengesizlik varsa, bir kişinin bipolar bozukluğun bazı semptomlarını geliştirebileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bipolar bozukluğunun nedenleri nelerdir? Örneğin, noradrenalin seviyeleri çok yüksek olduğunda mani ataklarının meydana gelebileceğine ve depresyon ataklarının noradrenalin seviyelerinin çok düşük olmasının bir sonucu olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Bipolar bozukluk nedir?
Bipolar bozukluk nedir?


Genetik

Bipolar bozukluğunun nedenleri nelerdir? Ayrıca bipolar bozukluğun ailelerde olduğu gibi genetik ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bipolar bozukluğu olan bir kişinin aile üyelerinin kendileri geliştirme riski artar. Ancak bipolar bozukluktan tek bir gen sorumlu değildir. Bunun yerine, bir dizi genetik ve çevresel faktörün tetikleyici olarak hareket ettiği düşünülmektedir.

Tetikleyici

Stresli bir durum veya durum genellikle bipolar bozukluğun semptomlarını tetikler. Stresli tetikleyicilere örnekler şunlardır: Bipolar bozukluğunun nedenleri nelerdir?

 • bir ilişkinin bozulması
 • fiziksel, cinsel veya duygusal istismar
 • yakın bir aile üyesinin veya sevilen birinin ölümü

Bu tür yaşamı değiştiren olaylar, bir kişinin hayatında herhangi bir zamanda depresyon ataklarına neden olabilir.

Bipolar bozukluk ayrıca aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir: Bipolar bozukluğunun nedenleri nelerdir?

 • fiziksel hastalık
 • uyku bozuklukları
 • para, iş veya ilişkilerle ilgili sorunlar gibi günlük yaşamda ezici sorunlar

Bipolar bozukluk tanısı

Bipolar bozukluk tanısı nasıl koyulur? Doktorunuz bipolar bozukluğunuz olabileceğini düşünüyorsa, genellikle sizi bir psikiyatriste, zihinsel sağlık sorunları konusunda uzmanlaşmış bir doktora yönlendirirler. Hastalığınız sizi kendinize zarar verme riskine sokarsa, sağlık uzmanınız derhal bir randevu ayarlayacaktır. Bipolar bozukluk tanısı nasıl koyulur?

Uzman değerlendirmesi

Randevunuzda psikiyatrist tarafından değerlendirileceksiniz. Bipolar bozukluğunuz olup olmadığını öğrenmek için size birkaç soru soracaklar. Bunu yaparsanız, hangi tedavilerin en uygun olduğuna karar verirler. Değerlendirme sırasında belirtileriniz ve bunları ilk ne zaman yaşadığınız sorulacaktır. Psikiyatrist ayrıca, bir mani veya depresyon atağına kadar ve sırasında nasıl hissettiğinizi ve kendinize zarar verme konusunda düşünceleriniz olup olmadığını soracaktır.

Psikiyatrist ayrıca tıbbi geçmişiniz ve aile geçmişiniz hakkında, özellikle akrabalarınızdan herhangi birinin bipolar bozukluğu olup olmadığını bilmek isteyecektir. Ailenizden başka birinin durumu varsa, psikiyatrist onlarla konuşmak isteyebilir. Ama bunu yapmadan önce anlaşmanızı isteyeceklerdir.

Bipolar bozukluk tanısı nasıl koyulur? Belirtilerinize bağlı olarak, yetersiz aktif tiroid veya aşırı aktif tiroid gibi fiziksel bir probleminiz olup olmadığını görmek için testlere de ihtiyacınız olabilir. Bipolar bozukluğunuz varsa, fiziksel sağlık kontrolü için GP’NİZİ düzenli olarak ziyaret etmeniz gerekir.

Bipolar bozukluk nedir?
Bipolar bozukluk nedir?


Gelişmiş yönergeler

Bipolar bozukluk tanısı nasıl koyulur? Eğer durum teşhis edilirse, psikiyatristine anlatacak bu tamamen tedavi ve bakımı hakkındaki kararlara dahil olduğun önemli. Ancak bir kişi bazen, özellikle semptomları şiddetlenirse, bakımı hakkında bilinçli bir karar veremez veya ihtiyaçlarını iletemez.

Bu olursa, önceden bir karar vermek mümkün olabilir. Önceden karar, kararlarınızı daha sonraki bir aşamada iletememeniz durumunda önceden hangi tedavileri istediğinizi ve yardım istediğinizi (veya istemediğinizi) belirten bir dizi yazılı talimattır. Doktorunuz veya psikiyatristiniz size daha fazla yardım ve tavsiye verebilir.

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top