Close

Sağlığınız için en iyi ve en kötü suşi

eniyikadin-eniyi-sushi

eniyikadin-eniyi-sushi

Sağlığınız için en iyi ve en kötü suşi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz, eğer ki sushi yemeyi seviyorsanız ve size hitap ediyorsa. Öncelikle şöyle bir şeyden bahsetmek istiyoruz ki, diyetisyen sürecinde olan ve sushi yemeyi seven bir kişi düşünün. Ancak diyetisyeni sushi yemesine izin vermemiştir. Neden diye düşünür elbette ki karşı taraf. Çünkü sushi küçük ve sağlıklı olarak gelebilir. Ancak gerçekten bir tanesinin içerisindeki kalori miktarını hiç düşündünüz mü?

Her sushi birbirinden farklı kalorileri içerisinde bulundurur. Eklenen malzemelere ve üzerinde kullanılan soslara göre de bu kaloriler değişir. Özellikle pişmiş sushilerin kalori miktarları çok daha fazla olabilmektedir. Bizde bu yüzden sizleri bilgilendirmek amacı ile sağlığınız için en iyi ve en kötü suşi hakkında bir yazı hazırladık.

Bu Japon Standardı, EN geniş tanımıyla, birçok varyasyonla farklı şekillerde gelen sirkeli pirinçtir. Genellikle çiğ balık içerir. Doğru oynarsanız, gerçekten sağlıklı beslenme potansiyeli vardır. Evet, sushi aslında gerçekten sağlıklı olabilmektedir. O yüzden tercih edeceğiniz suşinin hangi kriterde olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Sağlığınız için en iyi ve en kötü suşi hangisidir?

Sağlığınız için en iyi ve en kötü suşi hangisidir? Pirinç sadece başlangıç. Buradaki asıl oyuncu pirinçtir. Beslenme açısından konuşursak, kahverengi beyazdan daha iyidir (lif bakımından daha yüksektir). Ama suşi, gerçekten, diğer malzemelerle ilgilidir. Sashimi genellikle dilimlenmiş, çiğ balık yılan balığı, ahtapot, ton balığı, somon balığı, kılıç balığı anlamına gelir. Balık tek başınaysa, teknik olarak sashimi’dir.


Suşi sağlıklı mı değil mi?

Suşi sağlıklı mı değil mi? Cevap verebilmek tamamen eklenilen malzemelere bağlı olacaktır. Örnek vermek gerekir ise ortalama olarak 6-8 parça sushi için yaklaşık 350- 400 kalori miktarını düşünebilirsiniz. Ancak yeniden hatırlatıyoruz ki eklenen malzemeler burada anahtar kelimemizdir. Suşi sağlıklı mı değil mi?

Mesela kızartma bir sushi tercih etmek isterseniz yaklaşık 500 kalori miktarını almış olacaksınız. Suşi sağlıklı mı değil mi? Bu rakamlarda ise cevap vermenin daha güç olacağını anlayabileceksiniz. Mesela 1 porsiyon California Roll sushi için 182 kalori miktarını gözden çıkartmanız gerekmektedir. Şimdi isterseniz sağlığınız için en iyi ve en kötü suşi listemize daha yakından bakmaya başlayalım.

Somon

Omega-3 yağ asitleri bakımından en yüksek gıdalardan biri olan somon, biraz elle preslenmiş pirinç (nigiri suşi), rulo halinde (maki suşi) veya başka birçok şekilde mükemmel bir seçimdir. Ama soslara falan dikkat etmelisin. Yağ ve kaloriyi artırabilirler.

Ton Balığı

Bir başka iyi omega-3 kaynağı olan ton balığı, suşi için popüler bir seçimdir, bir rulonun içinde veya üstüne servis edilir. Örneğin cıva içeriği yüksek olabilir, ancak haftada bir porsiyon hamile kadınlar ve küçük çocuklar için bile iyidir. Baharatlı Ton balıklı çörekler mi? Dikkatli ol. Unutmayın, soslar gibi eklentiler yağ ve kalori ekleyebilir.

Avocado

Birçok popüler suşi rulosu, genellikle balık ve sebzelerle birlikte avokado içerir, ancak bazen pirinçle (ve suşi’nin Yosun sargısı olan nori) yalnız kalır. Avokado, kalp açısından sağlıklı yağlar ve lif bakımından yüksektir ve diğer besinlerle doludur. Bu böbreklerinizin, kalbinizin ve sinirlerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Vejetaryen / Sebzeli Roll

Suşi balık içermek zorunda değildir. Utangaç deniz mahsulleri veya vejeteryanlar için sebzeli rulolar (avokado, salatalık, havuç, mantar, soğan, kuşkonmaz ve tofu gibi şeylerle) sağlıklı ve süpermarketlerde ve suşi restoranlarında kolayca bulunur. Bu arada turşu zencefil, suşi ile servis edilen yaygın bir çeşnidir. Isırıklar arasındaki damağı temizlemek içindir.

California Roll

Suşide bir klasik olan California roll pirinç, nori, avokado, salatalık ve “yengeç” (genellikle pollock, yumurta akı, şeker ve diğer şeylerden yapılmış surimi veya taklit yengeç) içerir. Bazen uramaki olarak servis edilir (dışarıdaki pilav ve içerideki nori ve malzemelerle birlikte). Yüksek kalorili, yağlı, mayonez benzeri soslardan ve soslardan uzak durursanız, bir California roll genellikle iyidir.

Suşi sağlıklı mı değil mi.
Suşi sağlıklı mı değil mi.

Rainbow Roll

Bu, Yengeç (genellikle taklit), somon, karides, en az bir tür ton balığı ve bazen diğer balıkları içerebilen bir kombinasyon olan Everest suşi Dağı’dır. Çoğu zaman bütün balıklarla dolu bir California roll olabilir. Protein ağır, bütün o balıklar ve avokadolarla birlikte yağlı ama sağlıklı yağlarla. Yine de onları ılımlı bir şekilde yiyin.

Philadelphia Roll

Philly roll, sağlıklı olduğunu düşünmen için seni kandırabilecek suşi icatlarından biri. Değil. Ana bileşen, doymuş yağ ve kolesterol bakımından yüksek ve besin maddelerinde düşük olan krem peynirdir. Somon veya avokado gibi birçok Philadelphia roll içerisindeki sağlıklı parçalarla bile, az yağlı krem peynirle yapılmadığı sürece, muhtemelen atlamak en iyisidir.

Karides Tempura

Karides, somonun neredeyse besin değerine sahip değildir (birçok Vitamin ve mineralde daha düşük, sodyumda daha yüksektir), ancak bir protein kaynağı olabilir ve birçok insan için lezzetlidir.  Yine de tempura’dan uzak dur. Karidesleri dövmenin ve derin yağda kızartmanın bir yolu. (Sebzelerle de yapılır.) Kalori ve yağ ekleyebilir.

Kılıçbalığı

Sert, etli kılıç balığı eti (Japonya’daki mekajiki) suşi ile bir incelik olarak kabul edilir. Ne yazık ki, kılıç balığı, fda’nın küçük çocukların ve hamile olan, hamile kalabilen veya emziren kadınların potansiyel olarak yüksek cıva seviyeleri nedeniyle kaçınması gereken balıklar listesinde yer almaktadır.

Köpekbalığı

Kılıç balığının merkür’le yaşadığı aynı sorun köpekbalıkları için de geçerli. Marlin ve Kral uskumru da. Bir porsiyon seni fazla etkilemeyecek. Yine de çocuklar ve birçok kadın uzak durmalı.

Uskumru

Japonya’da saba olarak bilinen uskumru, protein, omega-3’ler ve diğer besin maddelerinde yüksek olan başka bir kalp için sağlıklı balıktır. Suşi için mükemmel bir seçimdir. Ancak dikkatli olun: Atlantik uskumru FDA’NIN en iyi seçenekler listesinde yer alırken, Kral uskumru potansiyel olarak yüksek cıva seviyeleri nedeniyle kaçınılması gereken balıklar listesinde. Ne alacağınızı bilin.

Marlin

Japonya’da nairagi, sashimi, suşi ve poke olarak bilinen çiğ bir balık yemeği için bir incelik olarak kabul edilir. Yine de cıva seviyeleri ile ilgili endişeler var. Gıda ve İlaç İdaresi, marlin’i hamile ve emziren kadınların yanı sıra küçük çocuklar için kaçınılması gereken balıklar listesine dahil etti. Diğerleri onu yiyebilir, ancak güvende olmak için idareli bir şekilde yapabilir.

Dragon Roll

Dışarıda bir sürü suşi var ve biraz pratik yaparak kendi sağlıklı başyapıtlarınızı da yapabilirsiniz. Dragon roll muhtemelen karışımda olmamalı. Protein, omega-3’ler ve a, B12 ve D vitaminleri bakımından yüksek olan unagi veya yılan balığı içerir. Ancak dragon roll genellikle kalorili ağır bir sosla gelir. Ayrıca unagi tehlikede. Sadece kaçının.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top