Close

Diş beyazlatmada bilinmesi gerekenler

Dişlerin çeşitli sebeplerden renginin değişmesi pek çok insanın yaşadığı bir durumdur. Peki, çeşitli etkiler sonucu sararan dişlerinizi beyazlatmanın yolları nelerdir?

Dişler neden sararır?

Dişler vücudumuzun özen gösterilmesi gereken yerlerinden bir tanesidir. Uzmanlara göre diş sağlığı vücuttaki pek çok bölgeyi de etkilemektedir. Diş problemleri dikkate alınmadığında vücudun tamamını etkileyecek seviyelere ulaşabilmektedir. Bunların yanı sıra dişlerin sararması estetik olarak iyi bir görüntü yaratmadığından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Peki diş sararması neden olur? Diş sararmasının pek çok sebebi vardır. Bunlardan ilki dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması sonucu dişlerde kalan yemek artıklarıdır. Çok fazla sigara, şey ve kahve tüketimi de dişlerin sararmasına sebep olan etmenlerdir. Peki, sararan dişleri beyazlatmanın yöntemleri nelerdir?

En işe yarayan diş beyazlatma yöntemleri

Dişlerinizi beyazlatmadan önce bu konu ile alakalı bilmeniz gereken bazı noktalar var. Öncelikle dişlerinizin neden sarı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Her insanın kendine özgü bir diş rengi vardır. Bu renk bazen beyaz bazen kırık beyaz ve bazen de sarıdır. Dişlerinizin sarılığı diş renginizin sarı olmasından kaynaklanıyorsa diş beyazlatma konusunda bir uzmana danışmanız gerekmektedir. Eğer dişlerinizdeki sarılık sigara, çay ve kahve gibi ya da yemek artıklarının dişte birikmesi gibi sebeplerden oluşmuşsa dişlerinizi beyazlatmak mümkündür. Peki, ama dişleri beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Karbonat dişlerinizi beyazlatmak konusunda size yardımcı olabilecek etkili bir maddedir. Bir yemek kaşığı karbonat ile 5 damla limonu karıştırıp diş fırkanıza macun gibi sürerek dişlerinizi fırçalayın. Bu işlemi ayda bir defa tekrarlayın. Diş renginizin açıldığını fark edeceksiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. Dişlerinizin beyazlamasını hızlandırmak için bu diş beyazlatma yöntemini sık sık kullanmanın faydalı olacağını düşünebilirsiniz ancak bu yanlıştır. Limon ve karbonat aşındırıcı özellikte olduğundan bu yöntemin sıkça kullanılması dişlerinizin yıpranmasına sebep olabilir.

Bir diğer diş beyazlatma yöntemi ise muz kabuğudur. Muz kabuklarının iç kısmını dişlerinizin üzerinde gezdirmek dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilir. Bunu haftada bir kere yapmak uzun vadede çözüm almanıza yardımcı olacaktır.

En sonuncu diş beyazlatma yöntemi ise bir uzman yardımı ile dişlerinizi temizleme ve beyazlatma işlemi uygulamak olabilir. Fakat burada da dikkat etmeniz gereken bir durum var. Temizleme yöntemi dişlerinizin dayanıklılığını değiştirebilir, kullanılan malzemeler sebebi ile dişlerinizi aşındırabilir. Bu işlemi yaptıktan sonra diş sağlığınız için diş temizliğine özen göstermemiz gerekir.

Dişleri beyaz tutmak için ne yapılmalı?

Dişlerinizin beyaz kalabilmesi için yapmanız gereken en önemli şey düzenli ve doğru diş fırçalamak. Diş beyazlatma yöntemlerinden olan limon ve karbonat karışımını ayda bir kullanmak, diş ipi kullanmak ve kendinize uygun macun ve diş fırçasını bulmak uzun vadede dişlerinizi sağlıklı ve ideal renginde tutmak için önemli koşullardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top