Close

En iyi kızartma tencereleri 2022

En iyi kızartma tencereleri 2022

En iyi kızartma tencereleri 2022

En iyi kızartma tencereleri 2022 hangileri? Patates kızartması genel olarak çok yağ çekmesinden ve mutfağı kirletmesinden dolayı yapılması sevilen bir ürün olmayabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta uygun pişirme şartlarını yerine getirmektir. Bu şartların başında ise pişirilecek tava gelmektedir. Peki, patates kızartması hangi tavada yapılır? En iyi kızartma tencereleri 2022 hangileri? Hangi derinlik ve genişlik uygundur merak konusudur.

Patates hangi tencerede kızartılır derseniz derin tencereler tercih edilmelidir. Tencerenin genişliğine orta düzeyde olmalıdır. Derin olması yeterince yağ kullanımı açısından gereklidir. Derin yağda kızartılan patatesler yağ çekmezler. Kızartma sırasında yağ sıçraması sorunu yaşanmaz. Patateslerin her yeri eşit şekilde kızarır. Uç noktalarında yanma sorunu yaşanmaz. En iyi kızartma tencereleri 2022 yılında merak konusu herkesin bu sorusuna ise şu şekilde cevap verilebilir.

Patates Kızartması Tarifi, Nasıl Yapılır? En iyi kızartma tencereleri 2022 hangileri? 

Çocukların en sevdiği sebze patatestir denebilir. Bunun en güzel hali ise tartışmasız kızarmasıdır. İster evde ister dışarıda sıklıkla tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Birçok hızlı gıda tüketim noktasında başrolde olan bu gıda, lezzet açısından oldukça belirleyici bir role sahiptir. İyi ve lezzetli bir patates kızartması püf noktaları ile insanları müdavimi yapabilecek kadar etkilidir.

Evde yapılan sebze kızartması ise genellikle yağ sıçrama sorunundan dolayı oldukça zahmetli bir hal almaktadır. Aynı zamanda lezzet faktörü de düşünüldüğünde hazır gibi olmadığı savunuluyor. Herkesin kolayca yapabileceği ve memnun kalacağı patates kızartması tarifi, nasıl yapılır diye sorulmaktadır. Tarif de uyulması gereken püf noktaları vardır. Patates kızartması püf noktaları şu şekildedir: En iyi kızartma tencereleri 2022 listemizden seçeceğiniz tencereler ile daha iyi kızartmalar yapmak İçin yazımızı okumaya devam edin.. 

 • En nefis patates kızartması tarifi için öncelikle kızartmaya uygun türünün seçilmesi gerekir. Bazı türleri haşlama bazı türleri ise kızartma için daha uygundur.
 • Doğrandıktan en az 30 dakika soğuk suda bekletilmelidir. Soğuk su sebzenizin daha çıtır olmasını ve diri görünmesini sağlar.
 • Bekletildiği suya sirke ilave edilmelidir. Bu şekilde daha kıtır olanlar elde edilir. Patates kızartması püf noktaları arasında en bilinendir.
 • Bunlar dondurulduktan sonra kızartılabilir. Bu sayede hazır olanın tadına ulaşılır. Eğer hemen kızartılmayacaksa sebzeler una bulanıp dondurulabilir.
 • Suda bekletilmiş olanların sonrasında iyice yıkanması gerekir. Nişastasından arındırılanlar bu sayede kızartırken birbirine yapışmaz.
 • Suyu süzüldükten sonra kızgın ve derin yağda kızartılması gerekir.
 • İki defa kızartmak çok daha çıtır olmasını sağlar. İlk kızartmadan sonra bu yiyecekler alüminyum folyoya sarılıp dondurulmalıdır. Sonra çıkarılıp tekrar kızartıldığında çok lezzetli bir kızartma elde edilir.
 • Kızartıldıktan sonra kağıt havlu yardımıyla fazla yağı alınmalıdır. Böylece yumuşama yaşanmaz. Az yağlı patates kızartması tarifi için bu adım kaçınılmazdır.
 • Patateslere sıcakken tuz serpilmelidir. Tuzun lezzeti sıcak daha iyi geçmektedir. Eğer baharat serpilecekse yine sıcakken serpilmelidir. Baharatlar bu sayede patates yüzeyine yapışacaktır.

En iyi çelik kızartma tencereleri

En iyi çelik kızartma tencereleri hangileri? ‘Ovalıyorum ovalıyorum çıkmıyor!’ diyenlerden misiniz? O zaman En iyi çelik kızartma tencereleri listemiz size geliyor. Son zamanların en beğenilen ve kullanıcılardan onayını almış En iyi çelik kızartma tencerelerini sizin için araştırdık, bulduk. Yağdan, kirden arınamayan tencereler artık korkulu rüyanız olmayacak. Zahmetsiz bir şekilde temizliğini sağlayabileceğiniz ürünleri merak ettiğinize göre, içeriğimize geçebiliriz. Önerdiğimiz En iyi çelik kızartma tencerelerini seveceğinizi umuyoruz!

Tencere Tava Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz, granit veya seramik ürünlerin özellikleri nelerdir konularındaki detayları yazımızda bulabilirsiniz. Tencere ve tavalar şüphesiz mutfaktaki en önemli unsurdur. Yemeğinizin lezzeti doğru tencere tava seçimi ile mümkün olmaktadır. Son yıllarda piyasada oldukça fazla model, tür ve renkte tencere tava bulunmakta. Bu kadar çeşit arasından amaca en uygun olanı seçmek de oldukça zor.

En iyi kızartma tencereleri 2022
En iyi kızartma tencereleri 2022
 • Karaca Retro Emaye 22 Cm Kızartma Tenceresi Krem
  Schafer Glaze Kızartma Tenceresi – 20 cm – 3 Parça 1S272-21008-LAC01
  Emsan Nostalji Emaye Bej Kızartma Tenceresi

Renk ve model sizin zevkiniz ile şekillense de kullanacağınız tencerenin türü yemekten yemeğe değişmektedir. Bu yazımızda sizlere mutfaklarımızın vazgeçilmez gereçlerinden olan tencere ve tavalar hakkında bilgiler vereceğiz. Evinize yeni tencere veya tava almayı düşünüyorsanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız bilgileri ve En iyi çelik kızartma tencereleri listemizi göz önünde bulundurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Emaye tencerede kızartma yapılır mı?

Klasik kızartma tencereleri emaye kaplamadır. Günümüzde granit, çelik ve emaye kızartma tencereleri bulunur. Geleneksel emaye tencereler kullanıcılar tarafından yoğurt mayalama gibi pişirme gerekmeyen işlemler için de tercih edilir.

Kızartma tenceresi nasıl temizlenir?

Kızartmalar birçok kişinin vazgeçilmezi olan lezzetlerdendir. Yanmış yağlar aynı zamanda tekrar kullanıldığında kanserojen etki yaratarak pişirilen yiyeceklere de etki ederler ve sağlık için tehlike oluştururlar. Bu kalıntıların kapladığı tavalar başka bir işlev göremez ve bir süre sonra atılır. Kızartmalar aynı zamanda hazırlanması oldukça pratik ve kolay yemeklerdir. Ancak kızartma yapılan tencere ve tavalarda biriken yağ kalıntılarını temizlemek oldukça zordur. Kızartma tencereleri pratik bir şekilde temizlemenin yolları nelerdir? Kızartma tenceresi nasıl temizlenir?

 • Karbonat ve su karışımı

Yanmış tavanın dibine bol miktarda karbonat serpin ve her yanını kaplayacak kadar su ekleyin. Bu şekilde tavayı bir gece boyunca bekletin. Ertesi gün tavayı bulaşık süngeriyle yıkayarak karbonattan arındırın. Yanmış yağların ve diğer bütün artıkların ortadan kaybolduğuna şahit olacak ve bir daha asla kimyasal yağ çözücüler kullanmak istemeyeceksiniz. Karbonatı aynı zamanda dibi yanmış tencerelerinizi temizlemek ve fırın camlarında kalan yemek ve yağ artıklarını çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

 • Sirke her derde deva

Sirke temizleyici özelliği ile her konuda büyük bir kurtarıcıdır. Onunla sebzelerinizi yıkayıp bakterilerden arındırabilirsiniz. Ya da mikrodalgada sirkeyi bir süre kaynatarak mikrodalga fırınınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Hatta sirke ve karbonat kullanarak tıkanmış lavabonuzu bile açabilirsiniz. Bütün bunların yanında sirke yanmış yağ kalıntılarının da ilacı niteliğindedir. Kızartma tavasının içine sirke doldurup bir miktar kaynatın. Daha sonra kendiliğinden soğumaya bırakın. Ilık sirkeyi başka bir kaba alın ve ona batırdığınız bir sünger marifetiyle tavanızı rahatça temizleyin. Aynı işlemi rengi solmuş çelik tencerelerinizi parlatmak için de uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kızartma yaparken etrafa sıçrayan yağ lekelerinin giderilmesinde de beyaz sirke kullanılabilir. Ayrıca bulaşık yıkadıktan sonra cam ve kristallerinizi sirkeli suya batırarak her birinin göz alıcı derecede parlamasını da sağlayabilirsiniz.

 • Bulaşık deterjanı ile kaynatma

Doğal çözümlerin yeterli gelmediği bir noktada iseniz az miktarda bulaşık deterjanını tavanın içine su doldurarak kaynatmayı deneyebilirsiniz. Bu da yağ kalıntılarının yumuşayarak kolayca çıkarılmasına yardımcı olacak bir uygulamadır. Bunun dışında tamamen organik yollardan üretilmiş yağ çözücü ve deterjanlardan temin ederek onlara da temizliğinde yer verebilirsiniz.

 • Sıvı sabun ve karbonat karışımı

Ayrıca yarım bardak sıvı sabuna bol miktarda karbonat, yarım bardak sirke ve yeteri kadar su ekleyip yoğun bir kıvam elde edene kadar karıştırıp, bu malzemeyi yanmış yağ kalıntılarının üzerinde bir gece bekletirseniz yine tavanızdaki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Evdeki malzemelerinizi kullanarak birçok problemin üstesinden gelebilirsiniz. Günümüzde birçok deterjanın kanserojen madde içerdiği bilinmektedir. Bu deterjanlarla temizlenen mutfak gereçlerinin çoğunluğu vücuda giren besinlerle de temas halindedir. Bu nedenle kimyasallar yerine doğal karbonat, sirke gibi ürünler kullanarak hem araç gereçlerinizi temiz tutabilir hem de sağlığınızı tehdit etmeden arzu ettiğiniz hijyene ulaşabilirsiniz.

En iyi kızartma tencereleri 2022
En iyi kızartma tencereleri 2022
 • Arsimo Yanmaz Yapışmaz Süzgeçli Emaye Kızartma Tenceresi PRA-722225-4939
  Neva Emaye Süzgeçli Derin Kızartma Tenceresi Nv10019 22 Cm TYC00160037344
  Bayev Emaye Kızartma Tenceresi 4.5 lt – 200306 14298

 

scroll to top