Close

Evde nasır bakımı nasıl yapılır?

Evde nasır bakımı nasıl yapılır, ayaktaki nasıl geçer?

Close-up of woman doing foot massage at spa.

Ellerde ve ayaklarda basınç ve sürtünmeler sonucu, derinin belli noktalarının tabakalar halinde kalınlaşması ile nasır oluşur. Nasır en fazla ayaklarda görülür. Peki, bu nasırlardan kurtulmak mümkün müdür, kurtulma yolları nelerdir?

NASIR NASIL OLUŞUR?

  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • Tekrarlayan el hareketleri
  • Tekrarlayan ayak hareketleri
  • Çıplak ayak ile gezmek
  • Obezite
  • Yürüyüş bozuklukları

NASIR NEDEN OLUŞUR?

Seçtiğiniz hoşunuza giden bir ayakkabı dar geliyorsa, ayağınıza uygulayacağı sürtünmeden dolayı deriye basınç uyguladığı noktalarda nasır oluşacaktır. Aynı şekilde ayağa büyük gelen ayakkabı içinde geçerlidir. Ayağınız ayakkabı içerinde ayakkabıya sürtünecektir. Çiftçilik ve bahçe işleri ile uğraşanların, kürek, tırmık, orak gibi aletleri düzenli ve uzun süre kullanımı sonucu elde nasırlar oluşur.  Sağlık için yapılsa dahi, uzun süre yapılan koşular ve yürüyüşler nasıra neden olabilir. Deniz kenarı ve bahçelerde çıplak ayak gezmek, ayak nasırlarının oluşumuna neden olabilir. Obez kişilerin ayaklarına yaptıkları basınçtan nasır oluşur. Yürüyüş bozuklarında, sürtünme ve basınçtan dolayı nasır oluşabilir. Nasır bakımı yapıldığı müddetçe sağlığı olumsuz etkileyecek rahatsızlık değildir.

EVDE NASIR BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

El ve ayakları ılık suda bekleterek banyoda ölü derileri, ponza taşı veya sünger taşı ile temizleyin. Bahçe de el aletleri (kürek, tırpan, tırmık gibi.) ile çalışıyorsanız eldiven kullanın. El ve ayak bakımından sonra cildinizi nemlendirecek krem veya pomatlar kullanın. Yumuşak tabanlı ve ayağınızı kavrayacak baskı yapmayacak ayakkabılar tercih edin. Çorap ve ayakkabılarınızı sık değiştirin. Bahçe, kumsal gibi dış mekanlarda çıplak ayak ile yürümeyin.

NASIR BAKIMI

Ayaklarınızı ve ellerinizi ılık ve tuzlu suda veya karbonatlı suda bekletin. Ponza taşı veya sünger taşı ile dairesel hareketlerle yumuşayan, kalın ölü derilerden temizleyin. Ayaklarınızı iyi kurulayın nem kalmasın, uygun nemlendiricili krem veya pomatı ayaklarınıza güzelce uygulayın. Nemlenmesini ve yumuşamasını sağlayın. Pamuksu, yumuşak çorap giyin. Ayrıca el temizliğinden sonra nemlendirici krem uygulamayı unutmayın. Nasırsız, sağlıklı el ve ayaklar sizin olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top