Close

Emzirmeyi kolaylaştıran 3 püf noktası

Emzirmeyi kolaylaştıran püf noktalar / Emzirme teknikleri

Breastfeeding caucasian blonde baby. Close-up head portrait.

Bebeğini emzirmekte sıkıntılar yaşayan annelerin mutlaka bilmesi gereken emzirme teknikleri vardır. Emzirmek annenin sağlıklı beslenme düzeniyle paralellik göstermektedir. Anne ne kadar sağlıklı bir beslenme rutinine sahip ise emzirme dönemi de o oranda kolay geçmektedir. Sağlıklı beslenme rutininin yanında doğru emzirme teknikleri de kullanıldığı zaman bu dönem anne adayları için daha kolay olacaktır.

İŞTE EMZİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN PÜF NOKTALAR

Doğru duruş pozisyonu:

Bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce doğru duruş tekniklerini uygulamanız gerekir. Öncelikle meme ucunu daha belirgin hale getirmek bebeğin meme ucunu daha iyi seçebilmesini sağlayacaktır. Bunun için yapmanız gereken şey meme ucunu baş ve işaret parmağınızla yuvarlamanızdır. Bu sayede meme ucu daha belirgin ve seçilebilir bir hale gelecektir. Daha sonra bir kolunuza bebeğinizi alın ve iyice kavradıktan sonra diğer kolunuzla emzirme yapacağınızı göğsünüzü destekleyin. Meme ucunu çevreleyen koyu renkli bölgeyi (areola) seçici hale getirmek için öncelikle baş parmağınızı areolanın 2 cm kadar yukarısında duracak şekilde yerleştirin, diğer parmaklarınızı ise areolanın altında sabitleyin. Meme ucunu çevreleyen koyu renkli bölgeye dokunmamaya dikkat etmelisiniz. 

EMZİRME AŞAMASI:

Emzirmeyi kolaylaştıran püf noktalardan birisi de bebeğin areola ile temasındaki doğru tekniklerdir. Öncelikle meme ucunu çevreleyen koyu renkli bölgeyi bebeğinizin alt dudağına değdirin. Bu sayede bebek ağzını aralayacaktır ve siz emzirme işlemine rahatça başlayabileceksiniz. Daha sonra bebeğin tüm aerolayı ağzına almasını sağlamalısınız, bunun için ağzını araladığı gibi bebeği göğsünüze doğru çekin ve tamamını kavramasını sağlayın. Bebeğin çenesi ve burnu göğüs ile temas halinde olmalıdır. 

Bebeğiniz için doğru pozisyonu ayarladıktan sonra bebeğinizin aerolayı tamamen kavramasını sağlayın ve emzirin. Doğru pozisyon ve emzirme aşamalarını uygularken sabırlı olun. Birkaç deneme yapabilirsiniz. Bu sizi endişelendirmesin. Bebeğiniz ile emzirme uyumunuz zamanla gelişecektir. Bu yöntemler sayesinde bebeğinizi rahatça emzirebilirisiniz, ona sağlıklı bir beslenme imkanı sunabilirsiniz. Bu yüzden anne adaylarının emzirmeyi kolaylaştıran püf noktaları bilmesi önem arz etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top