Close

İşte emzirmenin psikolojik etkileri, anneye ve bebeğe faydaları!

Emzirmenin psikolojik etkileri, anneye ve bebeğe faydaları nelerdir?

Anne sütünün bebek için ne denli faydalı olduğunu birçok insan bilir. Öyle ki, anne sütü bebeği hastalıklardan korur ve bebeğin zihinsel–fiziksel gelişime katkı sağlar. Peki ya emzirmenin psikolojik etkileri nelerdir? Bebeğin ve annenin psikolojisine nasıl tesir eder?

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

  1. Emziren anneler doğum sonrasında çok daha kolay bir şekilde kilo verir. Eski formlarına kavuşmaları oldukça kolaydır.
  2. Bebeğini emziren anneler rahim kanseri, göğüs kanseri, osteoporoz (kemik erimesi) gibi hastalıklardan korunur.
  3. Emzirmek, annenin doğum sonrasındaki iyileşme sürecini de hızlandırır. Emzirmenin etkisiyle vücutta salgılanan hormonlar kanamayı da azaltır.
  4. Bebeğini düzenli aralıklarla emziren anneler, doğumdan sonra ortalama 10 hafta boyunca tekrar hamile kalmaktan korunur. Doğumdan sonra cinsel ilişkiye tekrar başlanması daha çok annenin fiziksel ve ruhsal durumuna bağlıdır. Ortalama 6 – 7 hafta sonra cinsel hayata geri dönülebilir.

EMZİRMENİN BEBEĞE FAYDALARI

  1. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur.
  2. Bebeğe yapılan aşılar, anne sütü desteğiyle daha iyi etki eder.
  3. Bebeğin çene ve diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. 
  4. Bebeğin fazla kilo almasını engeller ve obezite riskini azaltır.
  5. Anne sütüyle yeterli miktarda beslenenlerin, kalp hastalıkları riski önemli ölçüde azalmaktadır.

EMZİRMENİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Emzirmek, bebeğin güven duygusunun gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlar. Annesinin onu kendi vücuduyla, her şeyiyle beslediğini hisseder ve ona sonsuz güvenmeye başlar. 

Yeterli anne sütü alan bebekler, ergenliğinde / yetişkinliğinde kötü alışkanlar edinme riskini en aza indirmiş olur. Emzirmenin psikolojik etkilerinden biri de, bebeğin sigara, alkol, tırnak yeme gibi alışkanlıklarını ortadan kaldırıyor olmasıdır.

Bebek doğumdan sonra girdiği ortamda yabancılık çeker. Bebeği emzirmek, 9 ay boyunca anne karnındaki bulunduğu ortamdan sonra, dış dünyaya alışmasında önemli bir rol oynar.

Güvenmeyi annesiyle kurduğu temastan öğrenen bebek, ileride daha sosyal bir insan olacaktır. Ayrıca yeterli anne sütü alan bebeklerin, ileride daha az psikolojik sorun yaşaması da emzirmenin psikolojik etkisidir.

Bebek daha rahat uyur, daha sakin bir şekilde gelişimine devam eder. Özgüveni artar ve büyüdüğünde doğru ilişkiler kurar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top