Close

Anne sütünü arttıran 7 tarif!

Anne sütünü arttıran tarifler ve yiyecekler

Emziren anneler, anne sütünün bebek için ne kadar faydalı olduğunu bilirler. Yeni doğum yapmış annelerin, doğum sonrasında en çok telaşlandığı konulardan biri de sütünün bebeği için yetersiz olmasıdır. Peki, anne sütünü arttırmak için neler yapılabilir? İşte anne sütünü arttıran tarifler…

ANNE SÜTÜ NEDEN ÖNEMLİ?

Doğum sonrası bebeğini kucağına almanın sevincini yaşayan annelerin bir sonraki amacı, bebeğini sağlıklı bir şekilde büyütmektir. Emziren annelerin, bebek için yeterli miktarda süte sahip olabilmesi için dengeli ve sağlıklı beslenmesi önemlidir.

Uzmanların da sıklıkla belirttiği gibi bebek için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Bebeğin, ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi onun gelişimi için çok faydalıdır. Sonrasında da bebeğin 2 yaşına kadar ek gıda ile birlikte anne sütünü tüketmesi tavsiye edilmektedir.

EMZİREN ANNELER İÇİN ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMAYA YARAYAN TARİFLER

Bitki çayı: Emziren annelerin sütünü arttırabilmesi için bitki çayı tüketmeleri tavsiye edilir. En çok öne çıkan bitki çayı tarifleri;

  •  1 tatlı kaşığı kimyon, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 yemek kaşığı anason, 1 yemek kaşığı ısırgan otu ve 1 yemek kaşığı ıhlamuru kaynatılmış suya ekleyin. Yaklaşık 10 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Kaynamış suyun altını kapattıktan sonra bitkileri içine atmanız gerekir. 
  • 3 poşet rezene çayı kaynamış suda yaklaşık 5 dakika demlenir. Daha sonra içine 3-4 ince dilim elma ve yine dilimler halinde yarım limon eklenir. Biraz ılındıktan sonra tüketebilirsiniz. 
  • 2 yemek kaşığı çemen otunu ( kurutulmuş ) kaynatılmış 1 bardak suya ekleyin ve 10 dakika bekletin. Süzdükten sonra içebilirsiniz. Emziren anneler bu çayı günde 3 defa içebilir.
  • 1 bardak kaynar suya 1,5 yemek kaşığı kurutulmuş ısırgan otu ekleyerek 8-10 dakika demlendirin ve sonrasında süzün. Bu karışımı da emziren anneler günde 2-3 kez tüketebilir.

Sütlü yulaf: Yulaf anne sütünü arttıran tahıllardan biridir. 1 bardak süt ile yaklaşık 6 kaşık yulaf ezmesini karıştırarak pişirin. Bu işlemi yaparken yapışmayan bir tava kullanmanız önemli. Süt yulafı yeteri kadar emdiğinde üzerine biraz tarçın ilave edin. İsteğe göre meyve ile süslenebilir. 

Yulaflı kurabiye: Emziren anneler için bir diğer alternatifte yulaflı kurabiyedir. Derin bir kâsenin içinde; 2 su bardağı yulaf ezmesi, 4 adet kuru erik, 6 adet kuru kayısı, 4 çorba kaşığı kuru üzüm, biraz tarçın ve 1,5 su bardağı kaynatılmış süt iyice karıştırılır. Yuvarlayarak şekil verildikten sonra önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişirin. Üzeri kızardığında kurabiyeleriniz hazır. 

scroll to top