Close

Gebelikte 13. Hafta: Bebek Ve Annedeki Gelişimler

 

Hamileliğin 13. haftasına girilmesi itibariyle bebeğin boyu 8 santime ulaşmışır. Bebeğinizin ağırlığı ise ortalama olarak 25 grama kadar ulaşmıştır. Bebeğinizin yüzü 13. haftalarda vücudundan daha ufaktır. Yüz özellikleri az çok anlaşılmaya başlar. Alın kısmı geniştir ve kulakları normal şekline bürünmeye doğru ilerler. İç ve orta kulak normal halini alır. Gözler ise yüzün ön kısmına doğru yaklaşır. Gözleri renkli bir hal alır. 

  • Bebeğin tüm derisi ince tüylerle koruma altına alınır. Bebeğiniz artık baş parmağını ağzına alabilir. 
  • 13. haftalık bebeğin tüm organları ve vücut sistemleri oluşur ve gelişme durumuna geçer. Sindirim sistemler çok iyi çalışır. 
  • Bebek, amniyon sıvısı tüketimine ve yenilenmesine yardım etmeye devam eder. Atık maddeler önce göbek kordonu ve plasentaya ordan ise annenin kanına gönderilir. 
  • Bebeğin tüm diş tomurcukları gelişiminde ilerlemeler her geçen gün devam eder.
  • Bebek anne karnındaki hareketlerini hızlandırarak devam eder. Vücutlarını gerdirirler ve dış uyarılara refleks oluşturabilirler. 
  • Bebeğin kalbi ise her geçen haftada olacağı gibi birazcık daha yavaş atmaya başlar. Tabii bu yavaşlama çok minimum yavaşlamalardır. Hala yetişkin bir insana oranla çok hızlı atmaya devam eder. 
  • Yolk kesesi ortadan kalkar ve tamamen  kaybolur. Bağırsaklar ise karnın merkezine yerleşmiş durumdadır. 

Bebeğin Ultrasondaki Görünümü

Ultrasonda, bebeğinizin yüz mimikleri ve gülümsemeleriyle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bunlar bilinçsiz hareketlerdir. Deri katmanı ve kemikleri her geçen haftada bir tık kalın olacağından artık daha da insanımsı görünüm kazanırlar. İlk haftalarda başı bedeniyle aynı büyüklükte olan bebeğinizin kafası artık bedenine oranla üçte bir daha küçük olarak gözlemlenir.

Bebeğinizin tekmelerini ve hareketlerini artık daha kolay görebilirsiniz. Eli eğer yüzüne değerse refleksif hareketler gösterilebilir. Artık bebeğinizi parmağını emerken daha sık göreceksiniz.

Bu haftalarda bazen cinsiyeti belli olabilirken, bulunduğu pozisyondan dolayı anlamak mümkün olmayabilir.

Anne Vücudunda Olan Değişimler

>Artık tıp dilinde 2. trimester adındaki ikinci 3 aylık dönemin başındasınız.
>Bu zamandan itibaren bebeğinizin tekmelerini minik minik hissetmeye başlayabilirsiniz.
>Artık önceki haftalardan daha fazla olan kan hacmi, cinsel organdaki kan miktarının artmasına neden olur. Bu nedenle anne adayları cinsel ilişkiden daha fazla keyif alabilirler. Hamilelik sırasında anne adayları cinsel ilişkiye girerken pozisyon tercihini bellerini zorlamayacak şekilde yapmalıdır.

>Bazı annelerde bu durumun tersi de olabilir. Bunun sebebi annenin kendini kilolu ve çirkin hissetmesidir.Bu dönemlerde oral seks tehlikeli olabilir çünkü vajinada oluşabilecek hava kaçması sıkıntı yaratabilir. Kadınların eşlerine oral seks yapması daha uygundur.
>Bu dönemlerde bulantı, halsizlik, duygusal değişimler ve vajinaya aşırı kan gitmesi ağrı oluşmasına sebep olabilir.
>Cilt sorunları önceki haftalara göre daha fazla olabilir. Bedenin bazı bölgelerinde koyu lekeler görebilirsiniz. Bu durum sizi endişelendirmesin. Doğum sonrası zamanla iyileşen geçici lekelerdir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top