Close

Güneş kremi hakkında bilinmesi gerekenler

Güneş kremi; cildin bronzlaşmasını sağlayan ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan kozmetik bir üründür. Yaz geldi ve tatil hazırlıkları başladı. Güneş kremi, tatil için hazırlanan alışveriş listesinin ilk sıralarında yerini aldı bile.  Ancak, güneş kremi tercihi sırasında dikkat edilmesi gerekenleri bilmekte fayda var. 

Güneş kreminin neden kullanılır;

Doğrudan güneşe maruz kalındığında; aşırı tahriş, cilt yanıkları, deri yaşlanması ve hatta cilt kanserine kadar dayanan ciddi sorunlar olabiliyor. Doğru güneş kremi tercih edildiği takdirde hem cildi zararlı ışınlardan korur hem de istenilen bronzluğa ulaşılmasını sağlar.

Bronzlaşmak: Güneş kreminin bronzlaştırıcı etkisi vardır. Özellikle kadınlar yaz aylarında bronz bir tene sahip olmayı ister.

Koruyucu etkisi: Güneş kreminin bir diğer özelliği de güneşin cilde verdiği zararı mümkün olduğu kadar azaltmaktır. Güneş kremi sadece tatilde kullanılan bir ürün değildir. Cildin hassasiyetine göre günlük olarak da kullanılabilir.

Güneş kremini tercih ederken dikkat edilmesi gereken detaylar;

  • Kullanacağınız güneş kreminin koruma faktörlü olması önemlidir.
  • En az 15 koruma faktörlü güneş kremi kullanımı tavsiye edilir.
  • Özellikle hassas ve çok açık tenli ciltler için, daha yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanılmalı. Kaç koruma faktörlü güneş kremi kullanmanız gerektiğine, teninizin rengine göre karar verebilirsiniz.
  • Herkesin cilt yapısı farklıdır. Bazı ciltler kuru, bazıları yağlıdır. Doğal olarak kullanılan güneş kreminin aynı zamanda cilt yapısına da uygun olması gerekir.
  • Kullanacağınız güneş kreminin içeriğinde paraben (koruyucu kimyasal) bulunmaması çok önemlidir.
  • Suyadayanıklı ve en az 3-4 saat kalıcı olan güneş kremleri tercih edilmelidir.
  • Alerjik yapıya sahip bir cildiniz varsa, güneş kremi tercihinizde bu konuya da ayrıca özen göstermeniz gerekir.

Güneş kremi nasıl kullanılmalı;

Güneş kreminin; güneşe çıkmadan önce sürülmesi gerekir. Günlük olarak güneş kremi kullanıyorsanız, evden çıkmadan önce sürülmesi tavsiye edilir.

Güneş kremini tatil esnasında kullanıyorsanız; yine güneşe çıkmadan önce sürmenizde fayda var. Ancak, deniz veya havuz suyundan dolayı güneş kremi etkisini kaybedecektir. Bu nedenle en az 3 saatte bir güneş kreminin yeniden sürülmesi önerilmektedir.

Güneş kremini süreceğiniz herhangi bir bölgede apse yapmış sivilce veya siyah nokta varsa, o bölgelere krem sürmeyin. Aksi takdirde, cildiniz daha fazla tahriş olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top