Close

Hamilelik Döneminde Yaşanan Mide Yanması

 

Mide yanması ya da mide ekşimesi, hamilelik dönemi boyunca kadınlarda karşılaşılan ve çok rahatsızlık veren bir durumdur. Hamilelikte mide yanması, hamilelik döneminin başından sonuna kadar görülebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle gebelikle beraber oluşan hormonal değişimler ve anne karnındaki bebeğin hareketlerinden sonra midede oluşan baskıdan kaynaklanabilir.

Progesterone ve relaksin olarak bilinen gebelik hormonları, metabolizmada sindirimi çok yavaşlatırlar. Bu yüzden besinlerin kana karışması ve midenin boşaltım süresi daha da uzar. Bu sebeple mide yanması, boğaza kadar gelen acı tat ve hazımsızlık gibi problemler oluşturur.

Gebelikte kaslarda yavaşlar. Bu durum mide kapakçığı olan kasın yavaşlamasına da yol açar. Bununla birlikte normal hızında çalışmayan kas yüzünden, midede bulunan asit yemek borusuna kaçar ve midede yanma rahatsızlığı hissedilir.

Hamileliğin son dönemlerinde karşılaşılan mide yanmasının sebebi ise rahmin büyümesiyle midenin yükselmesi ve sıkışmasından kaynaklanır.

İlk Mide Yanması Rahatsızlığı Ne Zaman Hissedilir?

Gebelik döneminin 1. trimester döneminde başlayabilir. Hamilelik sürecinin sonuna kadar devam edebilir. Eğer bebek çok erken dönemlerde kafasını doğum kanalına çevirirse, göğüs boşluğu ve diyafram rahatlayacağı için bu rahatsızlık bir nebzede olsa görülmez.

Mide Yanmasının Önüne Geçmek Mümkün mü?

Mide ekşisinin önüne beslenme alışkanlıkları ve bazı önlemlerle geçilebilir. Tam olarak bitirilmese bile hissedilen yanmayı azaltmak mümkündür. Mide yanmasının önüne geçmek için yapabileceğiniz şeyler şu şekilde sıralanabilir:
>Bir günde 3 öğün beslenmek yerine gün boyunca az olarak beslenerek 6 küçük öğün halinde beslenmelisiniz.
>Yemekten hemen sonra uyumayın ve yaklaşık 1,5 saat bekleyin.
>Baharatlı ve tuzlu besinlerden uzak durun.
>Kafein, çikolata ve asitli meyvelerden uzak durmaya çalışın.
>Ara öğünlerde yoğurt yiyin ya da süt için.
>Hazır besinlerden uzak durmaya çalışın. Canınız çeken bir gıda olduğu zaman onu kendiniz daha ideal malzemeler kullanarak yapmaya çalışın. >İşlenmiş gıdalarda yoğun tuz ve koruyucu madde bulunduğu için mideniz zorlanır.
>Yemek esnasında çok sıvı tüketmeyin. Sıvı tüketiminiz çok olmalı ancak bu tüketimi yemek esnasında yapmak midenizi yorabilir.
>Geceleri uyku sırasında başınızı yukarıya doğru kaldırarak uyumaya çalışın.
>Bol giyinmeye özen gösterin. Bebeğinizin baskısı vücudunuzu bir hayli yoruyor, eğer dar giyerseniz midenize olan baskıyı artırabilirsiniz.

Mide Yanmasına İlaç Kullanılabilir mi?

Bazı mide ilaçlarını reçetesiz olarak almak mümkündür. Mide ekşimesini giderecek bazı ilaçlar bulunur. Fakat hekiminize danışmadan alacağınız ilaçlar bebeğiniz için uygun olmayan ilaçlar olabilir. Bazı mide ilaçları, gebelikten kaynaklı vücut dokusunda sıvı birikmesine neden olur. Bazı mide ilaçlarında ise gebelik için tavsiye edilmeyen alüminyum içerir. Dayanılmayacak derecede olmadığı sürece ilaç kullanılması uygun değildir. Fakat çok şiddetli mide yanması geçiriyor iseniz, doktorunuz rutin kontroller sonrasında size uygun olacak ilacı verecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top