Close

Hamilelikte iyi ve rahat uyku için nasıl yatmalıyız?

GEBELİKTE UYKU POZİSYONU

Hamilelik sürecinde annenin doğru nefes alabilmesi ve rahat edebilmesi, bebeğinde düzgün beslenmesi için sola doğru yatılması doğru olacaktır. Çünkü vücudumuzun sağ tarafında büyük bir toplar damar geçmektedir. Eğer hamile olan kişi sağ tarafa doğru yatarsa bu toplar damara baskı yapacaktır ve bunun sonucunda kalbe dönen kan miktarında azalma olacaktır. Bu nedenden dolayı bebeğe giden kan ve besin miktarı azalacaktır. Ayrıca sağa yattığınız vakit vücudunuzdaki şişliklerde artacaktır.

Hamilelik süresince kaliteli bir uyku için yastık ve kullanımı çok önemlidir. Anne adayları yatacağı vakit en az 2-3 yastık kullanırlarsa daha rahat ve kaliteli bir uykuya kavuşacaklardır. Bu yastıklardan bir tanesi başın altına, bir tane bacak arasına ve diğeri de sağ tarafa ya da sırtüstü yatmalarını engellemesi adına arkalarına koyulması uygun olacaktır. Ayrıca dizlerinizi karın hizasına çekmek siz anne adaylarını daha rahat bir uyku elde etmesine yardımcı olacaktır. Hamilelerin daha rahat uyuyabilmesi adına üretilen bazı hamile yastıkları kullanışa oldukça elverişlidir. Hamile yastığı kullanırken başınızın göğsünüzden alçakta olmasına dikkat etmelisiniz.

HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDA YÜZ ÜSTÜ YATMAMALISINIZ

Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin oluşum süresi olduğundan dolayı yatış pozisyonunuza oldukça dikkat etmelisiniz, bu vakitlerde yüz üstü yatmanız önerilmez. Hamileliğin son aylarına doğru sırt üstü yatmakta önerilmez. Yüzüstü yattığınız vakit rahmin bütün ağırlığı omurgaya ve kan damarlarına baskı yapacaktır. Bu durum anne adayının sağlığı için endişe yaratıcı bir durumdur. Bu neden uyuduğunuz zaman sırt üstü yatmamak için her daim arkanızda güzel, sırtınızı aşırı derecede rahatsız etmeyen bir yastık olması hoş olacaktır.

Hamilelikte iyi bir uyku almak çok önemlidir. Eğer ki yatış pozisyonlarınızı değiştirdiyseniz, yastık kullanımına önem verdiyseniz ama baktınız ki hala bir ağrınız var, rahatça uyuyamıyorsunuz, o vakit geciktirmeden doktorunuza başvurunuz. Bu gibi durumlarda doktorlardan yardım almak anne adayının içini rahatlatacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top