Close

4 adımda metabolizma hızınızı arttırın!

Uyku düzeni, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz metabolizmanın hızlı çalışmasındaki ana faktörlerdir. Özellikle kilo verme döneminde metabolizma hızı büyük rol oynamaktadır.

METABOLİZMA NEDİR?

Metabolizmayı vücuda alınan kalorilerin kimyasal tepkimelerle birlikte enerjiye dönüştürmesi olarak kısaca açıklanabilir. Bazal metabolizma hızı dinlenme esnasında harcanan enerjiye denmektedir. Gündelik hayatta bazal metabolizma yerine metabolizma hızı terimi kullanılmaktadır. Metabolizma hızı kilo alıp verme durumlarında etkin rol oynamaktadır.

SU İÇMEK METABOLİZMA HIZINI ARTTIRIR!

Vücudun %70’i su olmasından da görülebileceği gibi su yaşam kaynağıdır. Vücudumuz birçok nedenden su kaybeder ve metabolizma yavaşlar. Bu kayıp günde ortalama 10 bardak su içerek giderilebilir. Özellikle sabah aç karna içilen bir bardak su metabolizma hızını arttıracaktır.

METABOLİZMA HIZIN İÇİN EN ÖNEMLİ UYARI: UYKU DÜZENİ

Geç yatmak, geç kalkmak, normalden uzun veya kısa süre uyumak metabolizmayı olumsuz yönde etkiler. Eğer metabolizma hızı arttırılmak isteniyorsa uyku düzenine dikkat edilmeli. Eğer yaşam koşulları engel değilse biyolojik saatin takip edilmesi daha iyi olacaktır.

DÜZENLİ HAREKET

Hareketsizlik metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olduğu için düzenli egzersiz yapılmalı. Özellikle sabah egzersizleri metabolizma hızını arttıracaktır. Günlük minimum yarım saat yürünmeli. Yüzmek, herhangi bir spor dalıyla uğraşmak metabolizma için çok faydalıdır.

SAĞLIKLI BESLENME

Metabolizma hızı için öğün atlanmamalı. Cips, çikolata gibi atıştırmalıklardan kaçınılmalı, atıştırmalıklar yerini metabolizmaya faydalı meyve ve sebzeye bırakmalıdır. Zencefil, biberiye, acı biber, karabiber, kekik, nane gibi baharatların yemeklerle beraber tüketilmesi metabolizma hızını arttıracaktır. Olabildiğince tuz tüketiminden kaçınılmalıdır.

Yeşil çay başta olmak üzere çayların da metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır. Uzak doğuda olduğu gibi yemeklerin yanında bile bir fincan çay tüketilmesi metabolizma için çok faydalı olacaktır. Yeşil çay dışında beyaz çay, mate çayı, kekik çayı, zencefil çayı, kuşburnu çayı metabolizmayı hızlandıracaktır. Sıcak çay metabolizma için daha iyi olduğu düşünülse de yaz aylarında soğuk çay olarak da tüketilebilir.

Sebze tüketimini arttırılmalı ancak protein alımı da ihmal edilmemeli. Badem gibi sindirilmesi için vücudun daha fazla enerji tüketeceği gıdalar tercih sıralamasında önde olmalı.

Metabolizma hızlandırıcı diğer besinler; greyfurt, barbunya, brokoli, yulaf ezmesi, yoğurt, ekşi elma ve ananastır.

scroll to top