Close

Lohusalığın 5’inci haftasında neler olur?

Doğumdan sonraki ilk 6 hafta lohusalık olarak adlandırılır. Bu dönemde gebeliğin annede yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimler gebelik öncesi haline döner. Peki annenin 5.haftasında yaşadığı değişimler nelerdir?

LOHUSALIĞIN 5’İNCİ HAFTASINDA FİZİKSEL DEĞİŞİM

Lohusalıkta 5. hafta annenin eski hayatına ve sosyal yaşantısına döneceği dönemin başlangıcı olarak kabul edilir. Bu haftada artık rahim normal haline dönmüş durumdadır. Lohusalığın 5. haftasında emzirmeyen annelerde genellikle adet kanaması görülür. Emziren annelerde ise adet konusunda ilk 10 aya kadar gecikme görülebilir. Doğumun ve gebeliğin izlerinin tamamına yakını ise bu dönemde neredeyse kaybolmuş olur.

LOHUSALIĞIN 5’İNCİ HAFTASINDA PSİKOLOJİK DEĞİŞİM

Anne ilk ayı geride bıraktığı vakit kafasındaki “bebek algısı” daha da netleşecektir. Fakat anne bebeğini yük olarak görüyorsa bu süreç sanıldığından daha zor geçebilir. Bununla beraber bebeğinin ona muhtaç olduğunu ve onunla birlikte büyüyüp hayatına mutluluk katacağını düşünen anneler içinse bu yaşadıkları süreç onların huzurlu ve rahat bir lohusalık geçireceklerdir.

Bu dönemde ise anne daha sık sosyalleşmeye ve doğum öncesindeki işlerini yapmaya başlar. Anne, bebeğinin dilini öğrenir ve göz kontağı kurarak onun duygularını tanır.

LOHUSALIĞIN 5’İNCİ HAFTASINDA BESLENME

Gaz şikayetleri bu dönemde azaldığı için normal beslenme şeklinize geçebilirsiniz. Haftada 2 kere balık tüketin. Eğer haftada 2 gün yiyemiyorsanız günlük 2 ceviz, 6-7 tane bademi beslenme menünüze ilave edebilirsiniz.

Yediğiniz kurubaklagiller bebeklerde gaz sıkıntısı yaşamalarına neden olabilir. Eğer bebeğinizde böyle bir durum gözlemliyorsanız bu besinleri tüketmeyin. Herhangi bir sıkıntı yaşamamanız halinde bu besinleri 1-2 kez tüketebilirsiniz.

Katkı maddesi içeren hazır besinlerden uzak durmaya çalışın. Her gün kuru meyve tüketmeye özen gösterin. Çünkü kuru meyveler yüksek enerji içerir.

Kemik sağlığınız açısından 3 su bardağı süt veya süt ürünlerinden oluşmasına özen gösterin. Eğer süt ve benzeri ürünler sevmiyorsanız peynir ve sebze tüketiniz.

LOHUSALIĞIN 5’İNCİ HAFTASINDA NELER OLUR?

  • Düzenli spor yaparsanız kaslarınızda ve sırtınızda ağrılar olabilir.
  • Dışkı yaparken rahatsızlık duyabilirsiniz.
  • Doğum kontrolü için doktorunuzla konuşun.
  • Doğum sonrasında oluşan depresyon geçmediyse de daha iyi hissedersin kendini
  • Aldığın kiloları hamilelik sırasında kaldığını söyleyerek kendine zayıflama konusunda zaman tanı.
  • Günlük bakımlarının yanı sıra bebek bakımı gibi konuların artık düzene oturmuş olması gerek. Çalışmak istiyorsan bebek bakıcısı arayabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top