Close

Hamilelikte grip bebeği etkiler mi?

Hamileler için grip tehlikesi bebeği nasıl etkiler?

Soğuk havalarda ve mevsim değişikliklerinde grip olma ihtimali artmaktadır. Grip her insan için sorunlu bir hastalıktır. Fakat hamilelik sürecinde daha fazla sorun teşkil etmektedir. Hamilelikte kadınların bağışıklık sistemi normal insanlara göre biraz daha farklı olabildiği için grip olunduğu takdirde daha uzun süre ve daha ağır geçmektedir. Ve bu grip sorunu anneden anne karnındaki bebeğe de geçebilmektedir. Bu nedenle anneler tedirgin olabilmektedir.

Hamilelikte grip olunduğu takdirde ne yapılmalıdır?

En önemlisi grip olduğunuzda herhangi bir doktora veya uzmana danışmadan ilaç kullanmamanız gerektiğidir. Herhangi bir ağrı kesici, grip ilacı ve antibiyotiği bir doktor tavsiyesi almadan kullanmamanız gerekir. Gün içerisinde bol bol su tüketmelisiniz. Suyun yanı sıra meyve suları gibi vitamin içeren sıvıları da tüketmek gerekir. Özellikler C vitamini içeren içecekler tüketmek oldukça faydalıdır. İçeceklerin yanı sıra aynı şekilde besin tüketimi de oldukça önemlidir. C vitamini içeren meyveler tüketmelisiniz. Mevsimi değilse şayet C vitamini içeren içecekler de tüketebilirsiniz.

Şayet boğaz ağrısı şikâyetiniz var ise lastik kullanabilirsiniz. Sıcak su buharı koklayabilirsiniz. Sigara içilen ortamlarda durmamaya özen gösteriniz. Aynı şekilde nargile dumanı da zarar verecektir. Nargile içilen ortamlardan da uzak durmanız gerekmektedir. Uyuduğunuz ve oturduğunuz odayı havalandırın ve fazla sıcak veya fazla soğuk olmasından kaçının.  Bu süreçte beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Her besinden yeteri kadar tüketmek gerekir. İştahsızlık sorunu yaşasanız dahi yemek yemek için kendinizi zorlamanız gerekir. İstirahat etmeyi aksatmadan yapmanız gerekir. Grip için en güzel tedavi yöntemi istirahat etmektir. Özellikle hamile kadınlar her ilacı kullanamadıkları için bol bol yatak istirahatı yapmalıdırlar. Şayet burun tıkanıklığı şikâyetiniz var ise tuzlu su uygulayabilirsiniz. Veya aynı şekilde burun tıkanıklığı şikâyetine okyanus suyu da oldukça iyi gelmektedir.

Hamilelikte grip aşırı yaptırmak

Hamilelikte grip aşısı yaptırmanın bebeğe herhangi bir zarar verdiği görülmemiştir. Fakat eğer riskli hamilelik yaşayan bir anne iseniz doktorunuza veya herhangi bir uzmana danışmadan grip aşısı yaptırmanız doğru olmayacaktır. Grip aşısı tavuk yumurtasından yapılıyor. Bu nedenle eğer tavuk yumurtasına herhangi bir alerjiniz var ise grip aşırı yaptırmak doğru olmayacaktır. Grip aşısı için en doğru zaman sonbahar aylarıdır. Sonbahar ayında grip aşısı olmanızda fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top