Close

Emzirme ile ilgili bilmeniz gerekenler

Emzirme hakkında bilinmesi gereken bilgiler nelerdir?

Emzirmek her ne kadar yapılması kolay bir eylem olarak gözükse de aslında doğum sonrasında annelerin üstünde durması gereken bir nokta. Emzirmek hem bebeğinizle olan duygusal bağınızı güçlendiriyor hem de fiziksel olarak vücudunuz için oldukça yararlı. Bebeğinizi beslerken bunu bilinçli ve doğru yapmanız için sizlerle bu yazıyı paylaşmak istedik. Emzirme ile ilgili dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken şeyleri buradan okuyarak daha bilinçli bir anne olabilirsiniz.

İlk süt ‘kolostrum’

Doğumdan sonra ilk 4-5 gün içinde gelen bu süt, tıp literatüründe kolostrum halk arasında ise ağız sütü olarak biliniyor. Bu süt anne sütünden farklı özellikler gösteriyor. Örneğin anne sütüne göre rengi daha sarı ve kıvamı daha yoğundur. Antikor ve protein bakımından zengin olan kolostrum yağ ve şeker oranı oldukça düşüktür. Tadı, anne sütüne göre hafif tuzludur. Süre sarı rengini veren ise içerisinde bulundurduğu A vitaminin yapısında bulunan karotenin seviyesi ile ilgilidir. İçerdiği yüksek protein miktarı, vitaminler ve mineraller sayesinde yeni doğan bebekler için en besleyici süt özelliğini gösteriyor.

Sütünüzün yetmediğini düşünmeyin

Başka hiçbir besin maddesinin yerini tutmayan anne sütü doğumdan sonra ilk yarım saat içinde bebeğinize verilmeli. Bebeğinizin ilk günlerinde bir bilye küçüklüğünde olan midesi için bir tatlı kaşığı anne sütünün yeterli olduğunu unutmayın. Ancak bir ay sonunda bir yumurta büyüklüğüne erişen bebeğinizin mide büyüklüğünü düşünün ve sütünüzün yetmeyeceği düşüncesinden uzak durun. Ancak şöyle istisnai durumlar için siz anneleri uyarmamız gerekecek. Günde 7-8 kere bebeğinizin altını değiştirmelisiniz ve bebeğinizin idrarını kontrol etmelisiniz. Bir kere ya da iki kere sıvı olan boşaltımını yapmamışsa çok endişelenmeyin; eğer bebeğiniz idrarını 2 kereden fazla yapmamışsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Ayrıca bebek emdikten sonra tok olduğunu hissetmediğiniz hareketler yapıyor ve arka arkaya emzirdiğiniz halde sürekli ağlıyorsa bu durumda da doktoruna başvurmanızda fayda var. 

Emzirme pozisyonları

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bilinen klasik emzirme pozisyonu illa her bebek için geçerlidir diye bir kaide yok. Çünkü tüm bebekler farklı hareketliliğe ve karaktere sahip olarak dünyaya geliyorlar. Bazı bebekler meme ucunu hemen bulabilirken bazıları ise annenin öğretmesi dahilinde bulabiliyorlar. Önerebileceğimiz pozisyonlardan biri bebeğinizi yüz üstü şekilde kendinize yatırarak emzirmeniz her iki göğüs için de iyi bir pozisyondur. Bir diğer pozisyon ise bebeğin vücudu arkada kafası ise memede olacak şekilde futbol topu denilen bir pozisyon şeklinde tutarak emzirebilirsiniz. Ya da hem bebeğinizi hem de kendinizi yan yatıracak şekilde de emzirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk zamanlarda 10-15 dakika olan emme süreci daha sonraki zamanlarda uzamaya başlayacaktır. Emzirirken sırt desteği almalısınız, hem sizin hem de bebeğiniz için gerekli konforu sağlamalısınız. Ayrıca emzirirken vücudunuzun bebeğe dönük olmasını da belirtmek istiyoruz. Aman ha emzirirken bebeğinizin nefes almasını sağlamayı unutmayın. Emzirme işlemini bitirdikten sonra memenizin ucunu temiz bir bez ya da hijyenik bir mendille silmeniz sağlık açısından faydalı olacaktır.

Sütünüzü sağın

Aslında bebeğin, sizi emmesi sütünüzün salgılanmasını çoğaltıyor. Ancak ilk 3 ayda bolca gelen sütünüz 3.aydan itibaren azalmaya başlayacak. Bebeğinizin doyup emmeyi bıraktığı andan itibaren kalan sütünüzü pompa yardımıyla sağıp saklayabilirsiniz. Emerken dikkati dağılan bebeğiniz az emiyor ve bu da onun daha az kilo almasına sebep oluyor. E haliyle bebeğiniz ne kadar az emiyorsa sizden de daha az süt gelmeye başlıyor. Bu yüzden sütünüzü sağıp bebeğiniz acıktığında ısıtıp verirseniz onun kilo almasına yardımcı olabilirsiniz.

Emzirme odası ve emzirme kolyesi

Bebeğinizi emzirdiğiniz ortama dikkat etmeniz gerekiyor. Odanın aşırı sıcak, aşırı soğuk soğuk ya da havasız olmamasına özen göstermelisiniz. Ve hem sizin hem de bebeğiniz için sakin ortamları tercih etmelisiniz. Emzirme kolyesi denilen şey de 4.ve 5.aylarda sürekli çevresine bakınan bebeğinizin dikkatini sadece o kolyeye vermesini sağlıyor. Yani renkli renkli boncuklardan yapabileceğiniz bu kolyeyi emzirdiğiniz zaman takarsanız bebeğinizin dikkatini sadece o kolye çekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top