Close

Bebekler için el yapımı kapı süsü

En güzel bebek kapı süsü nasıl yapılır?

Gazeteden sepet, takı gibi birçok ürün yapılmaktadır. Peki, neden bebeğiniz için güzel bir kapı süsü yapılamasın? Bu el emeği bebek kapı süsü hem istediğiniz en güzel şekilde olacak hem de daha ekonomik olacaktır.

Gerekli malzemeler

Gazete, beyaz tutkal, gazeteyi sarmak için ince bir şiş kapı süsünün halka kısmının yapımında yeterli olacaktır. Kapı süsünü boyamak için isteğe bağlı renkte ahşap boyası, vernik, keçe, makas ve renkli kalın ip veya kurdele süsleme için lazım olacaktır.

Kapı süsü yapımı      

Gazeteleri yaklaşık 10’ar santimlik üç parça gelecek şekilde kesiyoruz.  Bir parça gazeteyi hafif eğimli olacak şekilde tutup köşeden şiş ile sarmaya başlıyoruz. Bu eğim sayesinde daha ince ve uzun çubuklar elde ediyoruz. Sarma işleminin sonunda kalan köşeyi tutkallıyoruz ki çubuk açılmasın.

Hazırladığımız çubukların üç tanesini çarpı gibi yerleştiriyoruz. Kalınlık ayarlamasında yardımcı olması için orta kısma bardak yerleştiriyoruz.  Başka bir çubuk alıp başlangıç noktasını tutkallayıp çarpı oluşturduğumuz çubuklardan birinin altına yapıştırıyoruz. Üstüne geçtiğimiz çubuğu katlayarak bir sonraki çubuğun üzerine geçiyoruz, aynı şekilde tekrarlayıp altta kalan çubuğu bir sonraki çubuğun üzerine getiriyoruz. Azalan çubukların içinden baş kısmını tutkalladığımız yeni çubukları geçiriyoruz. Bu şekilde istediğimiz uzunluğa gelene kadar devam ediyoruz. İstediğimiz uzunluğa geldiğinde iki ucu birbirine ağaç tutkalı ile yapıştırıyoruz. Böylece kapı süsümüzün ana hattı tamamlanmış oluyor.

Biraz kurumasını bekledikten sonra kapı süsünün tamamını bor gibi tutkallıyoruz ve kurumaya bırakıyoruz. Kuruduktan sonra istediğimiz renk ahşap boyası ile iki kat boyuyoruz. Tekrar kurumaya bırakıyoruz.  Kuruduktan sonra kapı süsünü vernikliyoruz ve kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra süsleme işlemine geçiyoruz. Eğer rengârenk yapmak istiyorsak çubukları tek tek istediğimiz renklere boyadıktan sonra örme, tutkallama ve vernikleme işlemini yapıyoruz.

Yapmak istediğimiz şekilleri önce kalıp olarak kullanmak için kartonlara çiziyoruz. Örneğin balık yapmak için kalıp yardımıyla keçeden iki balık kesiyoruz. Bir parmak boşluk bırakarak balığın etrafını dikiyoruz. Bıraktığımız boşluktan, balığın şişkin durması için, pamuk koyup boşluğu dikiyoruz. Bu şekilde birkaç tane daha balık daha yapıyoruz. Balıkların arkasından ipleri yapıştırıp kapı süsü üzerine asıyoruz. Ve bebekler için kapı süsümüz hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top