Close

Anne sütünün kalitesi nasıl arttırılır?

anne-sutunu-nasil-yararli hale getiririz eniyikaidn

Bebeğinizi neden emzirmelisiniz?

Emzirmek göğüs kanseri ve yumurtalık kanseri riskini azaltır. Emziren annelerin, doğum sonrasında kilo vermeleri daha kolaydır. Ayrıca anne sütü vitamin ve mineral yönünden o kadar zengindir ki bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine büyük ölçüde katkı sağlar. Bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve IQ seviyesini yükseltir.

Sütünüz bebeğinize yetiyor mu?

Bebeğiniz doğumdan sonraki ilk 1.5 ay boyunca günde en az 3 defa kakasını yapıyorsa ve günde 5 – 6 defa çişli bez üretiyorsa, sütünüz bebeğinize yeterli geliyor demektir.

Ayrıca bebeğinizin kilo alımını takip etmelisiniz. Eğer bebeğinizin kilo alımı da düzenliyse endişeye hiç gerek yok. Sütünüzün kalitesi iyi ve bebeğinize yetiyor demektir.

Anne sütünün miktarı ve kalitesi nasıl artar?

Bebeğinizi doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmeli ve kolostrum denen sütü vermelisiniz. Sütün bebeğe en faydalı hali kolostrumdur, tüm bağışıklık sistemini güçlendirir.

Gaz yapıcı besinlerden uzak durmalısınız. Bu besinler sütünüzün tadını da değiştirecek ve bebeğinizi olumsuz etkileyecektir.

Yorgunluk ve halsizlik, süt oluşumunu negatif yönde etkiler. Bundan dolayı boş bulduğunuz her vakitte dinlenmeniz tavsiye edilmektedir.

Bebeğinizi geceleri emzirmek süt oluşumunu tetikleyen hormonların salgısını arttıracaktır. Bu yüzden bebeğinizi geceleri de emzirmeyi ihmal etmeyin.

Bebeğinizi sık sık emzirin. Emzirme aralıklarını uzun tutarsanız süt üretimi azalacaktır. 1.5 – 2 saatte bir bebeğinizi emzirin. Vücut süte daha çok ihtiyaç olduğunu düşünecek ve süt üretimini arttıracaktır.

Zararlı alışkanlıklardan uzak durmak da oldukça önemlidir. Sigara, alkol, kafein tüketimi bebeği etkileyecektir. Bunlar da tıpkı yediğiniz yiyecekler gibi sütünüze geçmektedir; ancak bebeğe zarar verirler.

Doktor kontrolünde almanız gereken vitaminler ve takviye besinler olabilir. Bunun için mutlaka doktorunuza danışın. Bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemli bir rol oynayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top