Close

Anne sütünün yeterliliği nasıl anlaşılır?

Emzirme hem biyolojik hem psikolojik açıdan anne ve bebek için oldukça önemlidir. Anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendiren anne sütü bebeğin güven duygusunun oluşmasında etkilidir. Ayrıca bebeğin ilk 6 ayda ihtiyacı olan tüm besinleri içinde barındırır. Antikor içermesi nedeniyle de hastalıklara karşı korur. Diyabet 2, meme kanseri, yumurtalık kanseri, doğum sonrası depresyonu gibi rahatsızlıklardan korur. Bu nedenle anne adaylarının en çok korktuğu şey sütünün yetersiz olmasıdır. Yetersiz sütün bazı belirtileri vardır. Bunlar;

  • Bebeğinizin kilo alamaması veya kilo kaybı

Bebekler doğumdan 5 gün sonra kademeli olarak kilo almaya başlarlar ve bu süreç devam eder. İyice hareketlenip yürümeye ve oynamaya başlayana kadar kilo alımı çok olmasa bile gerçekleşir. Fakat bebeğiniz anne sütünü almaya devam ederken kilo almıyorsa veya tam tersi şekilde kilo veriyorsa mutlaka doktora görünmelidir.

  • Emzirme sonrası memede sertlik görülmesi

Emzirme gerçekleştikten sonra memeler boşalır ve yumuşar. Fakat emzirme sonrasında göğüsleriniz hala sıkı ve gergin ise bu durum hala annenin sütünün olduğunu gösterir. Bu durumda bebeğinizin yeteri kadar emmediği yönünde de bir işaret olabilir.

  • Günde 6-8’den az tuvalet yapma

Bebekler özellikle ilk zamanlarda fazlaca tuvalete çıkarlar. Bebek bezinin günde 6-8 kere ıslatması gerekmektedir. Aksi durum yaşanıyorsa bu bebeğinizin yeterli sıvıyı yani anne sütünü almadığını gösterir.

  • Az ve koyu renkli dışkı

Bebekler günde 2-3 kez sarı renkli kaka yapmalıdırlar. Eğer bu miktar daha az ise ve renk olarak daha koyu bir renk görülüyorsa bu beslenmede bir sorun yaşandığını gösterir. Aynı zamanda bu dönemde kabızlık yaşanıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir, bebeklerde beslenme yeterliyken kabızlık çok nadir görülür.

  • Huzursuz bebek

Bebeğiniz mızmızlık yapıyorsa, uyuyamıyorsa veya sürekli ağlıyorsa bu karnının aç olduğunu gösterebilir. Aynı zamanda anne fasulye, soğan, baharatlı yiyecekler tüketmişse bebekte mide rahatsızlıkları görülebilir. Çünkü besinler emzirme yoluyla bebeğe geçer.

  • Koyu renkli idrar

Daha büyük yaşlarda da bir susuzluk belirtisi olan koyu renkli idrar bebeklerde de işarettir. Bebeğinizin idrarı koyu renkli ise beslenmesinde eksiklik var demektir.

  • Meme ucunuzun şekli

Emzirme gerçekleştikten sonra annenin meme ucu yuvarlak görünür. Fakat emzirmeden sonra meme ucunuz biçimsiz, sarkık gözüküyorsa bu bebeğin yeterli miktarda süt almadığına işaret olabilir.

  • Cilt renginde sarılık

Doğumdan sonra en çok görülen rahatsızlıklardan biri sarılıktır. Bebeğin karaciğerinden sarılık hastalığının temizlenmesi için emzirme gereklidir. Eğer yeterli sıvı alınamıyorsa ciltte sararma görülür. Bu durumla karşılaşıldığında doktora görünmeli ve bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top