Close

Hindistan cevizi yağının saç sağlığına 5 faydası

Saçların kadınları çok daha çekici kıldığı tartışılmaz bir gerçek. Fakat bu etkiyi yaratabilmek için saçları her daim temiz tutmalı, gerekli bakımları yapmalı ve saçlarımızın yeterince beslendiğine emin olmalıyız. Saç kremleri ve düzenli uygulanan saç maskeleri bu amaçla kullanılabilir.

 Hava kirliliği, nem gibi etkenlerden dahi etkilenebilen saçların gücünü ve sağlığını koruyabilmesi için bakımlar yaparak desteklemek çok önemlidir. Bu amaçla üretilmiş birçok saç bakım ürününü kolaylıkla her yerde bulabileceğiniz gibi doğal yöntemlerle aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.Saçların güç kazanmasında, görüntüsünün daha canlı ve parlak olmasında bitkisel yağlar vazgeçilmezdir. Zeytinyağı, argan, hindistan cevizi ve badem yağlarının saçlarda iyileştirici etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle Hindistan cevizi yağı saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için mucizevi bir üründür. Saçlarınızı güçlendirerek daha iyi tutunmalarını sağlar, dökülmeleri azaltır. Antifungal özelliği sayesinde saçlı deriye uygulandığı takdirde kepek problemlerinizi çözmede etkili olacaktır.Saçlarınızın geç uzamasından, ince telli olmasından ve kırılmasından şikayet ediyorsanız, çözümünüzü yine Hindistan cevizi yağında bulacaksınız. İçerdiği maddeler sayesinde saçınızın daha hızlı uzamasına, saçlarınızı güçlendirerek saç tellerinizi kalınlaştırmaya yardımcı olur. Yıpranmışlıkları onarmada etkilidir. Saçlarınızın sağlıklı,güçlü ve parlak bir görünüm almasına yardımcı olur. Aynı zamanda aromatik kokusu sayesinde saçlarınıza hoş bir koku kazandıracaktır.

 Çok tercih edilse dahi, saçlara ısı uygulayarak şekillendirmenin ne kadar zararlı olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Isı uygulayarak yapılan işlemler saçın yapısını bozar ve kurutur. Kuruyan saçlar canlılığını yitirir ve çatallanmış, yıpranmış bir görünüm kazanır. Hindistan cevizi yağı kullanılması saçın nem ihtiyacının giderilmesinde etkili olarak bu görüntüyü engeller. Saçlarınızı onarır, yumuşaklık kazandırır. Aynı zamanda saçın etrafında kalkan görevi görerek ısıdan görülecek zararı azaltır.

 Hindistan cevizi yağı gece boyunca saçınız da bekletilebilir, zararsızdır. Fakat kullanılacak yağın mümkün olduğunca doğal ve katkısız olmasına dikkat edilmelidir. Yeterli miktarda hindistan cevizi yağı saçlara iyice uygulanıp, dolaşımı arttırmak adına saç diplerine yuvarlak hareketlerle masaj yapılmalıdır. Yağ uygulandıktan sonra üzerine bone takılarak bir müddet bekletilmelidir. Bu süre tamamen size göre değişmekle birlikte 20-30 dk. idealdir. Daha etkili bir sonuç için gece boyu bekletilebilir. Birkaç kez tekrarlandığı takdirde sonuçlar fark edilecektir.

 Hindistan cevizi yağını diğer bazı malzemelerle kullanmak gücünü ve etkisini arttırabilir. İçerisinde Hindistan cevizi yağı, bal, zeytinyağı, yumurta vb. birçok madde bulunan karışımlar yapılmaktadır. Bu maskeleri saçlarınıza uygulamak da saçlarınızı güçlendirmekte ve dökülmeleri önlemekte yardımcı olacaktır. Yağını kullanmak kadar Hindistan cevizini tüketmenin de cilt ve saç sağlığınızda olumlu etkiler yaratacağını hatırlatmakta fayda var.

scroll to top