Close

İmdb en iyi diziler

İmdb en iyi diziler

İmdb en iyi diziler

İmdb en iyi diziler hangileri ? Bugünlerde hangi diziyi seyrediyorsunuz? Günümüzde bu soru, sohbetlerin, ‘small talkların değişmez unsuru haline geldi. Dijital platformların yaygınlaşmasıyla dizi seyretmek artık birçoğumuz için yemek yemek, su içmek gibi. Hal böyle olunca izlenecek dizi arayışı da hayatımızın değişmez bir parçası oldu. Kıyıda köşede kalmış, çok bilinmeyen fakat sürükleyici diziler bulmak için hiç durmadan çabalıyor, bunu başardığımızda da altın bulmuş gibi sevinçten havalara uçuyoruz peki İmdb en iyi diziler hangileri ? 

Gelmiş geçmiş İmdb en iyi diziler olarak nitelendirebileceğimiz efsane yapımların hepsini çoktan izleyip bitirdik mi? Aslında bu alanda önemli bir otorite sayılan IMDB listelerine baktığımızda tüm zamanların İmdb en iyi diziler olarak değerlendirilmesine rağmen henüz başlamaya fırsat bulamadığımız yapımları görebiliriz. O halde gelin İmdb en iyi diziler hangileriymiş, birlikte bakalım… 

En popüler 10 dizi imdb  
En popüler 10 dizi imdb


En popüler 10 dizi imdb  

En popüler 10 dizi imdb  Hangileri ? İzlemeye başlamak için iyi dizi önerileri mi arıyorsunuz? Herkesin dizi zevki farklı ancak IMDb puanlarına göre en iyi dizileri bir araya getirdik. Farklı türlerin yer aldığı diziler arasından izleyemedikleriniz varsa En popüler 10 dizi imdb listesi bir alternatif olabilir… İşte En popüler 10 dizi imdbsi ;

 

Band of Brothers (2001) | IMDB: 9,5

Tür: Tarih, Drama, Aksiyon

IMDB puanlarına göre en iyi diziler listesinin en tepesinde bu yapımı görmeyi tahmin etmiyordunuz değil mi? Milenyumun ilk yıllarında, 2001 senesinde yayınlanan mini dizi 2021 nisan ayı itibarıyla tam 9,4 puana sahip. Toplamda 10 bölümden oluşan Band of Brothers, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Hava Kuvvetleri’nin yaşadıklarını anlatıyor. Belgesel tadındaki anlatımıyla yayınlandığı dönemde oldukça beğenilen mini dizi, 20 yıl sonra bile listenin en tepesinde kalmayı başarmış.

Breaking Bad (2008-2013) | IMDB: 9,5

Tür: Drama, Suç, Gerilim

Gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinin ikinci sırasında ise çok daha tahmin edilebilir bir yapım var. 2008 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş yıl boyunca tam 62 bölümlük soluksuz bir serüven sunan Breaking Bad, dizi klasikleri arasında kendine özel bir yer edinmiş yapımlardan. Kanser hastalığıyla boğuşan bir öğretmen olan Walter White’ın bir anda 180 derece değişen hayatının işlendiği dizi, birçoklarına göre tüm zamanların en iyi TV dizisi konumunda

Chernobyl (2019) | IMDB: 9,4

Tür: Drama, Tarih, Gerilim

HBO dizileri denince birçoğumuz için akan sular duruyor. Amerikalı yapım şirketinin hazırladığı neredeyse her dizi, başarıdan başarıya koşuyor, milyonları peşinden sürüklüyor. 2019 yılında yayınlanan Chernobyl isimli mini dizi de bu örneklerden bir tanesi. Yalnızca beş bölümden oluşmasına rağmen efsane mini diziler arasına girmeyi başaran Chernobyl, adından da anlaşılacağı üzere 1986 yılında yaşanan Chernobyl felaketini anlatıyor. En popüler 10 dizi imdbsi en iyi olanlardan 

 

The Wire (2002-2008) | IMDB: 9,3

Tür: Suç, Drama, Gerilim

Efsane diziler listemizin dördüncü sırasında tam 9,3 puanla The Wire yer alıyor. 2002 yılında yayınlanmaya başlayan ve beş sezon süren The Wire, 60 bölüm ile izleyicilerinin zihninde unutulmaz bir yer bırakmayı başardı. Baltimore şehrindeki uyuşturucu satıcıları ve güvenlik güçlerinin amansız mücadelesini konu eden yapım, mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında.

Game of Thrones (2011-2019)| IMDB: 9,3

Tür: Gerilim, Fantastik, Drama

Önceki dönemlerine göre hayal kırıklığı yaratan son iki sezonu olmasaydı, muhtemelen Game of Thrones’u bu listenin açık ara lideri olarak açıklayacaktık. Dizi dünyasında adeta bir devrim yaratan Game of Thrones, finaline doğru yarattığı hayal kırıklıklarına rağmen listenin beşinci sırasındaki yerini korumayı başarıyor.  George R.R. Martin tarafından yazılan kitaplardan uyarlanan dizi, 2010’lu yıllara damgasını vurdu. Alışılagelmiş senaryo formüllerini ortadan kaldıran yapım, müziğinden oyunculuklarına kadar her anlamda fark yaratmayı başardı. Olmaz ya, eğer siz de Game of Thrones’u hala izlemeyenlerdenseniz hemen bugün başlayabileceğiniz 73 bölümlük heyecan dolu bir serüven olduğunu unutmayın.

The Sopranos (1999-2007) | IMDB: 9,2

Tür: Suç, Drama 

90’lı yıllar geride bırakılıp milenyuma girildiğinde TV dizisi kültürü oldukça yaygınlaşmaya başlamıştı. Birçoklarına göre gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında gösterilen The Sopranos da bu dönemde yayınlanmaya başlayan yapımlardan bir tanesi. 2013 yılında kaybettiğimiz James Gandolfini tarafından canlandırılan Tony Soprano karakterinin başrolde olduğu ve bir mafya ailesi olan Soprano’ları anlatan yapım, 6 sezon ve 86 bölümden oluşuyor.

Sherlock (2010-2017) | IMDB: 9,1

Tür: Suç, Gizem, Drama

Sırada 2010’lu yılların bir başka efsane dizisi var. Benedict Cumberbatch ve Martin Freeman’ın yıldızlaştığı İngiliz yapımı Sherlock, 7 yıl boyunca yayınlanmasına rağmen yalnızca 15 bölümden oluşuyor. Ancak alışılmış dizilerin aksine Sherlock’un her bir bölümünün adeta bir sinema filmi kalitesinde olduğunu söylemeden geçmemek gerekli. Dizi, tahmin edileceği üzere herkesin aşina olduğu Sherlock Holmes karakterini anlatıyor. Ancak dedektif filmleri dendiğinde ilk akla gelen karakterlerden biri olan Sherlock, bu kez geçmişte değil 21. yüzyılda yaşıyor. 

The Twilight Zone (1959-1964) | IMDB: 9,0

Tür: Korku, Fantastik, Drama

IMDB’ye göre efsane diziler listesinin en kıdemli üyesiyle tanışmak için 1950’li yılların sonuna doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Rod Serling tarafından yaratılan The Twilight Zone, gelmiş geçmiş en iyi gerilim dizileri arasında gösteriliyor. Kısa kısa hikayelerin arka arkaya yayınlandığı dizi, sonraları birçok yapıma da esin kaynağı olmayı başardı. Ortalama 25’er dakikadan oluşan The Twilight Zone, 5 sezon boyunca yayınlanan 156 bölümden oluşuyor.

Şahsiyet (2018) | IMDB: 9,0

Tür: Suç, Drama, Gizem

İnternette bir oylama yapılıyorsa orada Türkiye’nin sözünün geçmemesi düşünülemez! İşte Şahsiyet de bu güçten faydalanarak gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında girmeyi başaran yapımlardan bir tanesi. Ancak tabii ki Şahsiyet’in başarısını yalnızca ‘Türklerin anket gücü’ ile sınırlamak büyük bir haksızlık olur. Ülkemizin en başarılı aktörlerinden biri olan Haluk Bilginer’in başrolünde olduğu mini dizi, gerçekten de uluslararası seviyede kaliteli bir seyir ortaya koymuştu. Bilginer’e En İyi Erkek Oyuncu dalında bir Emmy Ödülü de getiren yapım, 12 bölümden oluşuyor. Dizide, alzheimer teşhisi konan bir adamın hikayesi, hayatını değiştirmek için verdiği radikal kararlarla bir anda değişiyor. Türkiye dizi tarihinin en başarılı işlerinden biri olan Şahsiyet, mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında. En popüler 10 dizi imdbsi fazlasını hakediyor.. 

True Detective (2014-2019) | IMDB: 8,9

Tür: Suç, Polisiye, Drama

Listemizin son sırasında yine HBO yapımı ile karşı karşıyayız. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan ve 5 sezon boyunca toplamda 24 bölümle izleyicilerle buluşan True Detective, her sezon farklı konuların işlendiği bir antoloji. Matthew McConaughey, Colin Farrell, Mahershala Ali gibi dünyaca ünlü yıldızların rol aldığı True Detective, her bir sezonunda farklı bir polis soruşturmasını konu alıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top