Close

İncir Zeytinyağı Kürü Tarifi

Hem incirin hem de zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Oldukça faydalı olan bu besinlerden yapılan doğal kürün de mucizevi bir etkisi vardır. Vitamin deposu olan kuru incir oldukça yüksek oranda kalsiyum, fosfor içerir ve hem kemik hem de diş gelişiminde çok faydalıdır. Zeytinyağı ise oldukça faydalıdır ve protein ve mineral açısından çok zengindir. Bu özellikleriyle vücut hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve vücutta olumlu gelişmeler yaratır. Bu iki şifalı besinin karıştırılıp kür haline gelmesi vücutta özellikle de ciltte faydalı olduğu için sık sık tercih edilir. Son dönemde popüler olan zeytinyağlı incir kürü hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır:

Zeytinyağlı İncir Kürü Yapılışı

Birçok açıdan faydalı olan zeytinyağlı incir kürü oldukça pratik bir şekilde yapılır. Hem kolayca hazırlanabilen hem de oldukça faydalı olan bu kür ile olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Malzemeler

5 ya da 6 adet kuru incir

4 ya da 5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

Yapımı

Kuru incirleri küçük küçük dilimleyerek bir kavanozun içerisine koyun; üzerine 5 ya da 6 kaşık zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı ve inciri karıştırarak kavanozun kapağını iyice kapatın. Karışımı bir gün boyunca bekletmelisiniz. Bir günün sonunda sabah aç karnına incirleri yiyin. Tükettiğiniz incirlerin yerine yenilerini ekleyerek bu kürü haftada birkaç kere tüketmelisiniz.  

Zeytinyağı İncir Kürünün Faydaları

  • Zeytinyağlı incir kürü özellikle erkeklerde cinsel gücü sağlar ve sperm kalitesini artırır.
  • Zeytinyağlı incir kürü içerdiği yüksek lif ve mineraller sayesinde kabızlığa oldukça iyi gelir ve bağırsağın iç yüzeyinin yenilenmesini sağlar.
  • Zeytinyağlı incir kürünün kadınlarda doğurganlığı artırdığı söylenir. 
  • Hamile kalmak isteyen kadınların sık sık tükettiği zeytinyağlı incir kürü sayesinde hamile kalma şansı çok daha yüksek hale gelir. 
  • Zeytinyağlı incir kürü vücuda birçok açıdan fayda sağlar. Boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesinde de görev alan ve sık sık tercih edilen zeytinyağı incir kürü öksürük kesilmesine de fayda sağlar ve kişiyi rahatlatır.
  • Zeytinyağlı incir küründe kullanılan incir içerisinde barındırdığı mineraller sayesinde kalp sağlığını da korunur.
  • İncir içerdiği B12 vitamini sayesinde hafızanın güçlenmesinde de etkili rol oynar.
  • Öksürüğü çok olan ve astım hastası olan kişiler doğal ve saf zeytinyağında bekletilmiş kuru incirleri yiyerek hastalıklarının iyileşmesine katkı sağlayabilirler. 
  • Zeytinyağlı incirlerin sabah kahvaltısından önce tüketimi etkisi ikiye katlar. Zeytinyağlı incir kürünün haftada birkaç kere tüketilmesi ve en az altı ay kadar sürekli olarak devam ettirilmesi gerekmektedir. Böylelikle kürden verim almak ve sağlığınızı koruma altına almak oldukça kolay olur.
  • Altı ay boyunca ara verilmeden uygulanacak olan bu kür sayesinde öksürük sorunu kalmaz ve astım hastalığı hafifler. Nefes almakta yaşanan zorluk geçer. Birçok açıdan fayda sağlayan zeytinyağlı incir sayesinde daha sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top