Close

Kantaron yağının mucizevi 10 faydası

 

Doğanın en mucizevi bitkileri arasında yer alan kantaron, kullanım çeşitliliği açısından en işlevsel bitkilerden biridir. Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı ise vücudun pek çok farklı bölgesinde kullanılarak birçok açıdan fayda sağlayan bir yağdır.

Pek çok farklı yerde yetişen kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı, hastalıkların tedavisinde aktif şekilde kullanılan en etkili ilaçlardan biridir. Hazır olarak satın alınabileceği gibi evde de kolaylıkla hazırlanabilen bu yağ, kullanan kişiye birçok farklı fayda sağlar.

Kantaron yağının faydaları

Doğal bir antiseptik özelliğine sahip olan kantaron yağı, vücuttaki mikropların öldürmesine yardımcı olur.

Yara üzerine sürülebilen kantaron yağı, iltihap önleyici özelliği sayesinde vücutta iltihap oluşumunun önüne geçer. Hücre yenilemesi özelliği sayesinde de yaraların kısa sürede kapanmasını sağlayan bu yağ, yara üzerine bal ile birlikte uygulandığı takdirde ise antibiyotik görevi görür.

Yanıkların tedavisinde de kullanılan kantaron yağı, bir yandan acının azalmasını sağlarken bir yandan da yanık izlerinin geçmesine yardımcı olur. Damarların büzülmesini sağlayabilen bitki, kanamaların durdurulmasında da aktif rol oynar.

Sivilce ve akne başta olmak üzere pek çok cilt sorununun tedavisinde kullanılan bu yağ, antiseptik özelliği sayesinde sivilcelerin kurutulmasını sağlar. Hücre yenilenmesine de yardımcı olan bu özel karışım, bu sayede cildin pürüzsüzleşmesini ve normale oranla daha da güzel görünmesini sağlar.

Bebeklerde oldukça sık rastlanan pişik sorunlarının ortadan kalkması konusunda da yardımcı olan kantaron yağı, hassas bir cilde sahip olan bebeklerde su ile karıştırılarak cilde uygulanabilir.

Siyatik, romatizma ve sırt ağrısı gibi eklem ve kas rahatsızlıklarında da tavsiye edilen bu bitki, masaj yapılarak vücuda uygulandığı takdirde vücuttaki ağrıların azalmasına yardımcı olur. İçerisine kekik ve ardıç yağı eklenerek ağrı kesici özelliği de kazandırılabilen kantaron yağı sayesinde vücuttaki ağrılarda oldukça kısa süre içerisinde gözle görülür bir azalma hissedilir.

İç ve dış varis tedavisinde de kullanılan bu sihirli yağ, yaz kış boyunca ayaklarının ısınmamasından şikâyet eden bünyelere de tavsiye edilen bitkiler arasında yer alır.

scroll to top