Close

Kantaron yağının 10 faydası

Kantaron dünyanın birçok bölgesinde doğal olarak kırlarda, ormanlarda ve yol kenarlarında yetişmektedir. Birçok alanda faydası olan kantaron yağı psikolojik hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor.

Romatizma ve kas ağrıları

Kantaron yağının kas ve eklemlerdeki ağrıları dindirici, hafifletici özelliği bulunmaktadır. Bunun için ağrı yapan bölgeye kantaron yağı ile masaj yapılabilir.

Mide ağrıları

Midede oluşan ülser hastalığını hafifletiyor. Ayrıca kışın soğuk havadan dolayı midede oluşan ağrılara kantaron yağının iyi geldiği gözleniyor.

Pişik

Ciltteki ölü derileri arındırıcı özelliğiyle yaraların ve pişiklerin kolay iyileşmesini sağlıyor. Kantaron yağıbebeklerin pişiklerinde de çok etkilidir. Fakat kantaron yağının içine bir miktar su koyulup kullanılması öneriliyor.

Kanamalar

Kantaron yağı hem açık yaralardaki kanamalarda hem de iç kanamalarda kanı durdurmaya yönelik kullanılabiliyor. Bunun yanında kantaron yağının damarları büzüştürücü özelliği bulunuyor.

Sivilce ve sivilce izleri

İltihap önleyici özelliği ile sivilce oluşmasını engeller. Aktarlardan elde edilebilen sarı veya kırmızı kantaron yağı sivilcenin bulunduğu kısma sürülerek tedavi amaçlı kullanılabiliyor.

Cilt

Hücre yenileyici özelliği ile yaranın çabuk kapanmasını sağlıyor.Antiseptik özelliği sayesinde ciltte ve vücutta mikrop oluşumu engeller. Güneşe çıkılmayacağı zamanlarda ya da gece yatmadan önce birkaç damla kantaron yağı sürerek cildi nemlendirebiliriz.

Çatlak

Hızlı kilo alıp vermeden dolayı vücutta oluşan çatlaklar için tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Cilt hücrelerini yenileme özelliği bulunduğu için cilde yumuşak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.Etkili bir sonuç almak için kantaron yağının her gün kullanılması öneriliyor.

Migren

Baş ağrısı olanlar için kantaron yağı ilaç niyetine kullanılıyor. İsteğe bağlı olarak başımıza masaj yaparak ya da çayını içerek tüketebiliriz.

Menopoz

40’lı yaşlardan sonra kadınlarda meydana gelen menopoz ruhsal bozuklukları da yanında getiriyor. Bunun için kantaron yağının sakinleştirici özelliğini kullanabiliriz.

Saç

Kantaron yağı saç derisinde meydana gelen egzama ve kepek oluşumunu önlüyor.Erkeklerde daha çok görülen saç dökülmesini durduruyor ve daha hızlı uzamasını sağlıyor.

scroll to top