Close

Makyaj çantanızın vazgeçilmezi concealer kullanımı

Concealerlar, yani diğer adıyla kapatıcılar; makyaj çantalarınızın vazgeçilmezleri arasındadır. Yorgun bir yüzü canlandırmak için, cilt lekelerini gizlemek için veya göz altlarındaki koyu halkalardan kurtulmak için idealdirler. Concealerlar pek çok farklı renkte ve formda olabilirler ve bir tanesinin seçilmesi iyi bir makyaj için yeterli olmayabilir ancak yüzünüzün hangi bölgesinde ve hangi amaçla kullanacağınızı belirlediğinizde daha rahat seçim yapabilirsiniz.

Concealer seçimi ve uygulanışı

Concealer seçmek için öncelikle kullanım alanını tespit etmek gerekir. Likit ve kremsi concealerlar arasında, kapatıcılık olarak olmasa da uygulama bakımından bazı farklar bulunur. Likit haldeki kapatıcılar daha ince yapılıdır ve çabuk dağılır. Pomad şeklinde olan kremsi kapatıcılarsa daha yoğun yapıdadır. Eğer makyajda doğal bitiş ve aydınlık etki elde etmek istenirse likit, morlukların ve izlerin yoğun olduğu durumlarda bölgesel kontrol ve etkili sonuç için pomad kapatıcılar tercih edilmelidir.

  • Sivilceleri gizlemek için: Ten renginden 1-2 ton açık concealer tercih edilmelidir. Özellikle akne varsa, parmak uçları yerine yumuşak makyaj fırçası yardımıyla uygulanması önerilir.
  • Ciltteki renk eşitsizliğinden şikâyetçi olunduğunda: Yeşil veya sarı tondaki kapatıcılar tercih edilmelidir. Bir concealer fırçasıyla, nemli bir makyaj süngeriyle veya parmak uçlarıyla cilde yayılarak uygulanır. 
  • Göz altındaki morluklardan kurtulmak için: Göz altlarındaki deri diğer bölgelere göre çok daha ince olduğu için cildin diğer kısımlarından daha hassastır. Öncelikle göz pınarlarından başlayarak, gözün diğer taraflarına doğru iyice harmanlanmalı fakat parmak uçlarıyla uygularken çok nazik olmaya önem verilmelidir. Göz altlarına yaymak için de her zaman tampon hareketler yapılmalıdır. Göz altlarındaki koyu halkalar için kapatıcılar bile kâr etmiyorsa, correctorlardan yardım alınır. Göz altındaki koyu bölgeleri nötrlemek amacıyla somon rengi bir corrector uyguladıktan sonra üzerine concealer uygulanır.
  • Ciltteki izleri gizlemek: Güneş lekesi gibi izler varsa, bu noktaların üzerine concealer uygulanır ve nazikçe dağıtılır. Dokulu görünüm oluşmaması için ince bir kat uygulanmalıdır. Concealerın yüzde yapay halde görünmemesi ve gizlenmeye çalışılan noktaların belli olmaması için de mutlaka cilt rengine uygun tonda ürün kullanılmalıdır.
  • Makyaj Sabitlemek: Gizlemek istenen tüm noktaları concealer ile kapattıktan sonra, transparan pudra yardımıyla sabitlenerek makyajın daha uzun süre kalıcı olması sağlanabilir. Böylece hem kapatıcı çizgilere dolmayacak hem de etkisi gün boyu sürecektir.
  • Yüzün görünümünü aydınlatmak için: Concealer sadece göz altı morlukları ve sivilce izlerini gizlemek için değil, aynı zamanda yüzün görünümünü aydınlatmak için de kullanılabilir. Ters kontür adı verilen uygulamayla yüzün ön plana çıkarılması istenen bölgeleri kapatıcıyla aydınlatılabilir. Bunun için kapatıcı göz altına ters üçgen şeklinde uygulanır.
  • Doğal bir görünüm için: Concealer, göz altlarına ters üçgen şeklinde uygulanıp, burun çizgisine, çeneye ve elmacık kemiklerindeki kontür bölgesinin altına uygulandığında, doğal gölgelendirme ve doğal bir kontüre ulaşılır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top