Close

Protein deposu yeşil mercimek

Mercimek baklagil ailesinin yüksek lif barındıran bir üyesidir ve protein oranı da fazladır. Düşük bir maliyete sahiptir ve çoğu insanın ulaşabileceği bir protein kaynağıdır. Son zamanlarda yeşil mercimek, diyet yapanlar için lezzetli bir lif haline geldi.

Yeşil mercimeğin faydaları

Düşük kalorili ve besleyici bir besin maddesi olan yeşil mercimek, yaz mevsiminde salatalarda yer alabilir. Pişirme açısından da kolay bir yemektir.

Mercimek kalp sağlığını korumaktadır. Protein açısından zengin ekonomik bir yiyecektir. Hazırlanması kolay ve çok yönlü bir besindir. Protein, mineral ve lif bakımından son derece zengindir.

100 gram pişirilmiş yeşil mercimekte yaklaşık olarak 116 kalori bulunmaktadır.100 gram yeşil mercimek yenildiğinde gün içinde alınması gereken folat, manganez, demir, fosfor kaynaklarından belli bir oranda yararlanılmış olunur. Mercimek ayrıca  magnezyum,çinko, bakır, manganez ve selenyum kaynağıdır.

Bazı araştırmalar mercimeğin veya bitkisel gıdaların obezite,diyabet, kalp hastalığı riskini azalttığını ve koruduğunu ileri sürmektedir. Mercimek içindeki lif, folik asit ve potasyum, kalp için oldukça yararlıdır.

Folat maddesi doğuştan gelen engelleri önlemek için önemli bir yere sahiptir. Hamilelikte folat açısından yüksek besinler tüketmeye dikkat edilmelidir. Bir fincan mercimek gün içerisindeki gerekli olan folatın %90’ını karşılamaktadır.

Yeşil mercimek yemeği nasıl yapılır?

Yeşil mercimeği yapmaya başlamadan önce birkaç saat suya ıslatmak gerekmektedir. Daha sonra suda bekletilen 1.5 su bardağı yeşil mercimeği 4 su bardağı su ile haşlanır. Üzerine birkaç damla limon damlatılabilir. Kısık ateşte yarım saat kadar haşlanması yeterli olacaktır.

1 tane kuru soğanı, yemeğe katılacak şekilde küçük küçük doğranmalıdır. Ve biberleri de ikiye kesip ortalarından çekirdeklerini çıkarıp küpler halinde doğranmalıdır.

Ayrı bir yerde kızdırılan zeytin yağında, soğan ve biberleri cansızlaşana kadar sotelenir. Daha sonra içine domates ve biber salçası eklenir. Kısa bir süre de bu şekilde sotelenir.

Soğanlı ve biberli harcın içine, süzülen mercimek eklenir. İki su bardağı su ve yarım tatlı kaşığı tuz eklenerek kısık ateşte yarım saate yakın pişirilir. Kıvam aldığı zaman yemek ocaktan alınabilir. Ve servise ılık bir şekilde sunulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top