Close

Reiki: Evrensel Yaşam Enerjisi ve Şifası

Reiki healing session

Reiki healing session

Reiki: Evrensel Yaşam Enerjisi ve Şifası

Evrensel yaşam enerjisi olarak adlandırılan ve ilahi kaynak aracılığı ile tüm insanlara aynı zamanda evrene sonsuz ve sınırlamalar olmadan akan enerjidir. Bu enerjinin insan bedenine ulaşımı meridyenler ve çakralar aracılığı ile yapılır. Bedensel yaşanan rahatsızlıklar, ruhsal durum bozuklukları, negatif düşünceler bu evrensel yaşam enerjisi ile tedavi edilebilir. Bu enerji kaynağını kullanmak için birçok farklı yöntem tercih edilmekle birlikte Reiki son zamanlarda popülerlik kazanarak hızlı bir yayılım gösterir. Reiki teknikleri sayesinde bu evrensel yaşam enerjisi doğru bir şekilde kişi ile buluşarak şifalanma süreci başlatılıyor. Bu yöntemi diğer uygulamalardan ayıran en önemli nokta semboller ile yapılıyor olması. Uyumlama ile birlikte semboller ile süreç başlatılır. Reiki seansı sırasında evrensel mevcut öz enerji farkındalık oluşturularak kişiye sevki sağlanır. 

Yaşam Enerjisi Reiki ve Sembolleri 

Öz enerji olarak isimlendirilen Reiki uygulamasında sembollerden faydalanılır. Bu süreçte iki aşamalı uygulama mevcuttur. Reiki uygulaması toplamda iki aşamadan oluşur. İlk aşamada herhangi bir sembol devreye girmez ve sembollerle çalışılmaz. İkinci Reiki aşamasında ise toplamda 3 adet sembol devreye girer. 1 sembol Cho- Ku-Rei dir. Bu sembol gücü simgeler ve gücü artırıcı bir sembol olarak bilinir. Reiki enerjisinde gücü arttırır. “Evrenin bütün gücünü şimdi buraya koy’’ anlamı ile bağdaşır. 1. sembol olduğu için başlangıç sembolü olup, diğer mevcut sembolleri harekete geçirerek çalışmayı başlatan noktadır. Mevcut öz şifa enerjisini belirli bir alana odaklamak ve enerjiyi artırmak adına kullanılır. Mevcut negatif enerjiden arınmayı sağlarken alanda pozitif enerjiyi oluşturur. Reiki ve şifa sürecinin ilk adımı bu sayede başlamış olur. Çizim yapıldıktan sonra mantra söylenerek ilk sembolün görevi tamamlanır. 2 sembol ise “Sei- He- Ki”dir ve mental bir sembol olarak karşımıza çıkar. Fiziksel rahatsızlıkların şifalandırılmasında kullanılır. Egoyu azaltma etkisi ke barış, uyum ve dinginlik getirir. Bununla beraber geçmişten gelen beynimizin şartladığı durumları ortadan kaldırır. 3. ve son sembol ise “Hon- Sha- Ze- Sho- Nen”dir. Bu sembol diğer sembollerin aksine mekandan ve zamandan tamamen bağımsız olarak çalışır. Yaşananların derin izlerini silmek için kullanılır ve yüksek şifa sağlar. Karma temizliği olarak adlandırılan yöntem uygulanır. Reiki sembolleri temel olarak bu üç sembolle sınırlandırılmaz, birçok farklı sembol bulunur ve Reiki ustaları tarafından kullanılır. 

Şifa Enerjisi ve Blokaj ile Huzurlu Bir Hayat 

Yaşanılan beden haricinde birçok beden enerjisini vücutta taşınıyor. Bu enerji katmaları bedenin yaşam içerisinde devamını sağlıyor. Beden katmanlarında oluşan sorunlar, rahatsızlıklar enerjiyi bir sonraki seviyeye taşımıyor. Bu durumda da kişide rahatsızlıklar başlıyor ve blokaj adı verilen durum ortaya çıkıyor. Bu blokaj durumu da fiziksel olarak hastalıkların başlangıcını simgeliyor. Elbette ki her frekansta blokaj çözme gibi bir durum bulunmuyor. Burada ki asıl amaç çokça blokajı çözecek enerjiler üzerinde çalışmak. Farklı enerjiler ile kişinin blokajları kaldırılarak daha pozitif bir hal sağlanıyor. İnsanın birçok farklı durum ve duygu yaşadığı biliniyor. Aynı fiziki beden gibi duygusal bedende bunlara tepki verir. Reiki ve enerji terapisi de bu alanlar üzerinde çalışır. Örneğin bir ortamda yaşanan pozitif durum o kişiye sirayet ederek titreşim enerjisi oluşur. Özellikle mutlu insanlarda yüksek frekansta titreşimler görünür. Düşük frekanslı birinin enerjisi karşıya geçer ve kişiyi olumsuz olarak etkileyebilir. Canlı cansız bir mekanın dahi bir enerjisi bulunur ve fiziksel beden nasıl çevreyi hissediyor ise duygularımız ve ruhsal bedenimiz de bunları bir mıktanıs gibi çeker. Aurya yapılan bu saldırılar kişisel enerji akışını sekteye uğratır. Bu durumda reiki ve stres azaltma yöntemi kullanılabilir. Stresli bir ortamın enerjisi enerji katmanlarında blokaja neden oldu ve bu da gün içerisinde stresi tetikliyor ise enerji çalışmaları ile bu negatif enerjinin vücutta atılması mümkündür. 

Yaşam Enerjisi Reiki Nedir? Reiki Üstatları ve Spiritüalizm

Woman receiving reiki treatment
Woman receiving reiki treatment

Bu başlıkta 90 lı yıllarda uygulamalara başlanan ancak son dönemde oldukça ilgi çeken ve yaygın hale gelen Reiki nedir sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Kanji alfabesi ile yazılan Reiki iki heceden oluşturulmuştur. Genel hali ile Rei ve Ki anlamında olan manevi güç, ilahi güç, gizemli bilgi ve yaşam enerjisi anlamına gelir. Mevcut dünya üzerindeki tüm varlıkların hayatta ki süreçlerinde etrafta ki mevcut enerjidir. Bu enerji ölüm ile birlikte geldiği ana kaynağa dönüş yapar ve fiziki bedenden ayrılır. Doğumumuzla birlikte bize aktarılan bu enerji bir bakıma yaşam gücüdür. Akan enerji olarak da adlandırılan bu enerji şifayı da beraberinde taşır. Bu evrensel akıl ve şifanın birleştirilmesi ve doğru bir şekilde kullanımı da Reiki ile yapılır. Reiki kavramını ortaya atan ilk Reiki ustası Mikao Usui Sensei Dir. Kaynağının Tibet olduğu düşünülen Reiki ve spiritüalizm felsefesi 19. Yüzyıl içerisinde şifa tekniği olarak geliştirilmiştir.

Reiki’nin Faydaları Nelerdir? Kişiye Hangi Noktada Yarar Sağlar?

Enerji çalışması olarak bilinen Reiki’nin faydaları oldukça fazladır. Reiki faydaları şu şekildedir;

 • Bloke edilmiş enerjiyi kırar ve gevşeterek bütünlüğü sağlar. 
 • Reiki ve meditasyon zihni, kişinin ruhunu ve bedenini canlandırır. 
 • Vücudun kendini iyileştirme sürecini başlatır.
 • Kişinin iç huzurunu sağlamasına imkan tanır. 
 • Meditasyon sonrası dikkat dağınıklığı gibi sorunları ortadan kaldırır. 
 • Blokaja uğrayan enerji noktalarının tıkanıklığını çözer
 • Kişiye yaşam enerjisi sağlar ve sezgileri arttırır. 
 • Fiziksel ağrılarda hafifleme görüşür 
 • Toksinlerden arınmayı destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı kalkan oluşturur. 
 • Titreşim frekansını arttırarak duygulara karşı daha hassas yaklaşım sağlamayı destekler. 
 • Sorunları keşfetmeyi ve hayata daha doğru açıdan bakmayı sağlar. 
 • Reiki ve ruhsal gelişim süreci ile birlikte kişinin ruhsal olarak gelişimini destekler. 

Reiki Eğitimi Hakkında Merak Edilenler 

Reiki öğrenme süreci uzun soluklu bir dönemi kapsar. Öğrenme süreci başladıktan sonra hayat boyu devam eden süreğen bir süreçtir. Kişiyi fiziksel ve ruhsal olarak hazırladıktan sonra eğitimin ardından direkt olarak uygulayıcı konumuna yükselir. Bu enerji akışı son derece güçlüdür aynı zamanda da güvenli ve basittir. Reiki ve duygusal denge ile birlikte kişi ilk eğitim aşamasını tamamlar. Eğitim süreci ilk kişinin kendi keşfi ile başlayıp kendi sürecini tamamlaması ile birlikte dış dünyaya destek şeklinde gelişir. Reiki ve sağlık adımı ile kişinin kendi enerjisini dengeledikten sonra mevcut blokajlarını giderdikten sonra başlatacağı süreçtir. Kişi kendi mevcut blokajlarını çözdükten ve enerjiyi sağladıktan sonra etrafına uygulamalara başlayabilir. Elbette ki bu destek süreci çok hızlı bir şekilde tamamlanmaz. Eğitim oldukça uzun soluklu ve süreğen olduğu için kişiye destek sürecinde de eğitimler aynı şekilde ilerleyerek devam eder. Reiki eğitimini her birey rahatlıkla alabilir, bu anlamda bir kısıtlama ve kıstas bulunmaz. Kendi benliğini, iç enerjisini ve öz enerjisini merak eden, bu duruma çözüm sunmak isteyen her farkında birey Reiki ile birlikte spiritüel alana geçiş yaparak farkındalığı yakalayabilir.

scroll to top