Close

Sdm Diyeti Nedir?

sdm-diyeti-nedir

sdm-diyeti-nedir

Toplumun büyük bir kesimi aşırı kilolarla sorun yaşamaktadır. Bu kilolar kişilerde psikolojik ve fiziksel sorunlar oluşturmaktadır. Bu beden imajı ve algısı sorunları genelde insanın hayatı boyunca süren bir durumdur. Bunun için de bireyler, sağlıklı bir hayata adım atmanın yollarını ararlar ve çeşitli diyet yöntemleri denerler. Bu diyet türlerinden bir tanesi de SDM diyetidir.

SDM diyeti (societa dietica medica), günlük belirlenen miktarda, disiplinli, kendi kuralları olan SDM ürünlerinden tüketilerek yapılan beslenme programıdır. SDM diyeti sadece uzman doktor reçetesi ve diyetisyenler tarafından uygulanan bilimsel bir diyettir.  İtalyan bir endokrinolog tarafından geliştirilmiş ve İtalya’da yapılan Ar-Ge çalışmaları  sonucunda uzman diyetisyenlerce onaylanmıştır. Amerika ve Avrupa’da obeziteyle mücadele eden bireyler tarafından sıklıkla uygulanan bu diyet, kısa sürede maksimumda kilo vermeyi sağlamaktadır. Düşük yağ, düşük karbonhidrat ve fazla protein içeren bir beslenme yöntemi olmasıyla, vücuttaki yağ deposunun pratik bir şekilde erimesini hedefler. Bu beslenme yöntemiyle vücutta bulunan karbonhidrat acil durumlara saklanır ve böylelikle vücut, enerjiye ihtiyaç duyması halinde yağ deposundan harcamaya başlar. Bu sayede yağ yakımı ve beraberbinde kilo verme süreci Enerjiye ihtiyaç duyduğu zamanlarda yağlar eritilir. Böylece kilo kaybı yağlı bölgelerde gerçekleşir. Ayrıca bir diğer özelliği ise bölgesel olarak kilo verilebilir. En önemli özelliği, ketojenik bir diyete benzer olmasıdır. Yani düşük kalorili, doğal kaynaklı özel gıdalarla elde edilen protein bazlı kilo kaybı programdır. Yüksek proteinli ve kaliteli whey proteinli diyet olması diğer diyetlerden daha çok tercih edilmektedir. Kan şekeri sabit, halsizlik yaşamadan, tok tutma etkisiyle daha az yeme hissi uyandırması gibi olumlu sonuçları da tıbben sağlık tarafından kanıtlanmış bir diyettir. SDM diyeti ketojenik diyette benzer olması sadece kilolu ve obezite olanlar için kullanılmamaktadır. Avrupa ve Amerika’da kanser tedavisinde bile fazla kilolu olan hastalarda da uygulanan bir beslenme programıdır. Ayrıca,  diyabet, uyku abnessi, insulin direnci, gibi kronik hastaların kilo sorunları yaşamasıyla hastalara uygulanan bir diyet programıdır. Bununla birlikte, migren hastalarına ve menopoz dönemdeki kadınlara da uygulanır. SDM diyetinin avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. SDM diyeti ekonomik açıdan maliyetli bir diyettir. Dışarıdan alınan ürünlerden daha pahalıdır. Bunun dışında, ergenlik dönemindeki çocuklar, emzirme ve hamile döneminde olan kadınlara, kronik şekilde tedavi gören hastalara, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan, tip 1 diyabet hastaları, kalp rahatsızlığı olan hastalara uygulanmaması gereken bir programdır. Dikkat edilmediği takdirde ilerde başka hastalıklara da yol açar. SDM diyetinin amacı düzenli programa sahip olmaktır. Vücudun yağlarını yakmasıyla gerçekleşmektedir. SDM diyetinde herhangi bir kaçamaklığa izin verilmeden disiplinli bir şekilde uygulanmaktadır. Şekersiz kafein içecekler daha çok içermektedir. Diyet yapacak kişinin yaşı, boyu, kilosu varsa bir hastalığı dikkat edilerek başlanır.

SDM Diyeti Nasıl Yapılır?

SDM diyet programında her şey mevcuttur. Lezzetten ödün vermeden, damak zevklerini yitirmeden geniş ürün yelpazesiyle diyet yapmalarını sağlamaktadır. Hazır besin olarak ölçülerek paketlenmiş bir şekilde hazırlanmaktadır. Diğer diyetlerden farklı olan SDM diyeti ürünlerini kendi satıyor. Bu satılan ürünlerin kendi satmasının avantajlı yönü,  karbonhidrat tarafından azaltılmış olması ve protein bakımından zenginleştirmesi dışarıdan alınan ürünlerden farklı bir hale getirmektedir. SDM diyeti protein dengesini sağlamak için boy ve kilo ölçülerek gün içerisinde tüketilmesi gereken SDM ürünleri ile besin çeşitliliğine göre program çıkartılır. Uzman ile planlanan bu program içerisinde SDM makarnası, çorbası,  kurabiyesi, çikolatası,  portakalı gibi yüksek protein ve lif içeriği olan besinler bulunmaktadır.  Ayrıca, program içerisine dâhil edilen, kabak, ıspanak, mantar, lahana, pazı gibi sebzelerde program içerisinde yemeklere ekstra ilave edilebilmektedir. Öte yandan, biyo aralığı olan whey proteinli olan, bezelye, buğday ve yumurta proteini bu diyet içerisinde olmaktadır.  Mikro beslenme için Uygun mineral ve vitamini de alınır. Yüksek proteinli diyet olmasından dolayı gün boyu enerji vermesiyle, tok tutar, halsizlik hissini önler. Ayrıca kas ve su kaybı olmadığından dolayı cildinizde kırışık gibi olumsuz sonuçlar görülmemektedir. SDM’nin sağlık açısından riski bulunmadığı için kişilerin rahatlıkla uzman tarafından uygulanmaktadır. SDM ürünlerinde katkı maddesinin bulunmadığı bilinmektedir. Ayrıca, Avrupa birliği sertifikasının yanı sıra GDO sertifikasında sahiptir.  Genelde klasik diyetlerde yaşanan hayal kırıklığı SDM diyetinde yaşanmamaktadır. SDM diyetinde vücut dördüncü günden itibaren enerji yağlardan almaya başlar. Bu süreç itibariyle kilo vermeye başlanır. Bununla beraber vücut karbonhidrat acil durumlar için saklarken, bölgesel olarak verilmek istenen yağları kullanarak kilo verme süreci hızlanır. SDM diyetinde 10 gün içerisinde 3- 4 kilo vererek hedeflenen kiloya kolayca ulaşılır. SDM diyeti zayıflama, başka bir evreye geçiş ve sağlıklı yaşam ve beslenme olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

[custom-related-posts title=”Benzer Yazılar” none_text=”None found” order_by=”title” order=”ASC”]

Zayıflama dönemi: Bu dönemde hedeflenen kilo için düşük karbonhidrat, düşük yağ, düşük kalorili beslenme programı programlanır. Bu planla on günlük süreyle bedende incelme görülmeye başlanır.

Başka bir evreye geçiş: Bu ikinci aşamada ise birinci aşamada verilen kilonun alınmasını engellenmesi için yeni beslenme programı oluşturma ve hedeflenen kiloya ulaşmak için ideal kilonun sabitlenir.

Sağlıklı yaşam ve beslenme:  Bu son aşamada ise Akdeniz tipi beslenme listesiyle kişiye uygun fiziksel aktivite hazırlanır. Bu nedenle kişi ömür boyu ideal kilosunu korumasıyla sağlıklı yaşam sürdürmektedir.

Diyetin ilk aşamalarında kişiye göre klasik ve karışık SDM diyeti uzman tarafından seçilerek yapılır. Klasik SDM diyetinde, SDM ürünlerinin yanında ilave edilen sebzelere izin verilir. Fakat bu kişinin istediğini alıp yemesi değil, uzman tarafından belirli ölçü ve porsiyonlarla SDM diyetin dışına çıkmasına izin verilmeden uygulanır. Klasik SDM diyetiyle haftada 1,5 ya da 3 kilo ya kadar kilo verilebilir. Karışık SDM diyeti ise bir öğünde 200 gram et, tavuk ya da balık tüketilerek klasik SDM diyetinden farklı olduğunu göstermektedir. Bunun farklılık dışında klasik ve karışık SDM diyeti uygulamaları aynıdır. SDM diyeti yağ yakmasıyla beraber kolesterol seviyesini ve insülin direnci azalma görülmektedir. SDM diyeti zayıflamanın yanı sıra vücut sağlığı içinde uygulanan beslenme programıdır. Her liste kişiye özel farklı porsiyon ve ölçülerle hazırlanmaktadır. SDM diyeti uzman birine danışmadan onun onayını almadan uygulanmaması gereken bir diyettir.

Örnek SDM Diyeti Listesi

Kahvaltı: SDM kızarmış ekmeği, 2 tatlı kaşığı çilek reçeli, yeşillik ve salatalık, şekersiz çay ve kahve

Öğle: SDM mercimek çorbası,  yeşillik salatası

Ara öğün: 1 adet SDM sütlü çikolata ve salatalık

Akşam: 200 gram ızgara et, haşlanmış sebze( ıspanak, lahana, brokoli)

SDM diyet listesinde doyurucu ve az besinler mevcut olmasının yanı sıra ek öğünlerle de uygulanabilir.   İlk başlarda SDM diyeti metabolizmada ters etkiler görülebilir. Bu da kişide moral bozukluğu yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle, alışma zor olduğu gibi uzun sürede olabilir. Bu yüzden, SDM diyet listesine uyum gösterdiği sürece olumlu sonuçlar elde edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top