Close

Sedimantasyon kan testinde dikkat edilmesi gereken 5 yaş grubu

Sedimantasyon, birçok hastalığın teşhisinde kullanılan kan testidir. Sedimantasyon kan testi ile, vücuttaki iltihap durumu tespit edilir. Vücutta ne kadar iltihap olduğu öğrenilir.Sedimantasyon testi, özellikle enfeksiyon, bağışıklık sistemi hastalıkları ve kanser teşhisinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde oldukça yaygın görülen kanserin teşhisinde sedimantasyon yüksekliğinin rolü nedir? Kanser teşhisinde sedimantasyon (ESR) kan testinin önemi gibi pek sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Sedimantasyon yükselirse kanser riski ortaya çıkar mı?

Kanser teşhisinde sedimantasyon yüksekliği önemli bir değerdir. Ancak tek başına sedim yüksekliği kanser hastası olduğunuz anlamına gelmez. Esr kan testi ile kanser teşhisi için gerekli birçok test yapılır ve bu sonuçlar dahilinde kanser olup olmadığınıza karar verilir. Sedimantasyon yüksekliği kanser riski ortaya çıkarır ama kanser olduğunuz anlamına gelmez. Doktorunuzun yönlendirdiği diğer testler ile yine doktorunuzun tanısıyla bu duruma karar verilebilir.

Çağımızın hayati risk taşıyan hastalığı olan kanserin erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Bu nedenle sağlığınızı göz ardı etmeyiniz ve sağlığınızı düzenli olarak kontrol ettirmeye özen gösteriniz.

Normal sedimantasyon değeri kaç olmalıdır?

Esr değeri yaş gruplarına, cinsiyete ve gebelik durumuna göre farklı değerlendiriliyor. Aşağıdaki tabloda detaylı bilgi yer alıyor;

Sedimantasyon Değeri Yaş Aralığı Sedimantasyon Normal Değerleri(mm/saat)
Yenidoğan  
Yenidoğan-Erişkin Dönem 3 – 13
Yetişkin Kadınlar 0 – 20
Gebelik Dönemi 1. Trimester 4 – 57
Gebelik Dönemi 2. Trimester 7 – 47
Gebelik Dönemi 3. Trimester 13 – 70
50 Yaş Altı Kadınlar  
50 Yaş Üstü Kadınlar  
50 Yaş Altı Erkek  
50 Yaş Üstü Erkek

Sedimantasyon yüksekliğinin belirtileri nelerdir?

Sedimantasyon yüksekliği farklı hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu yüksekliğin nedeni, hangi hastalık nedeniyle oluştuğu doktor tarafından belirlenerek tedavi sürecine başlanmalıdır.

Sedimantasyon değerleriniz yükseldiğinde vücudunuz bazı tepkiler gösterir. Bu tepkiler; eklem ağrıları, halsizlik, yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı, ciltte kızarıklık şişme, döküntü, baş ağrısı, vücutta iltihaplanma gibi problemler olarak görülebilir. Vücut bu tip sinyaller verdiğinde dikkate almanız ve kısa sürede problemin önüne geçmeniz açısından oldukça önemlidir.

Sedimantasyon nasıl düşülebilir?

Sedimantasyon yüksekliği yaşıyorsanız öncelikle bir dahiliye doktoruna başvurmanız gerekir. Doktor muayenesi sonrasında, hastanın durumunu değerlendirilebilmek için çeşitli testler yapılır. Test sonuçlarına göre hastalıklar kesin olarak belirlenir ve bu doğrultuda tedavi yapılır. Sedimantasyon değerindeki yükseliş birbirinden farklı pek çok hastalığın habercisi olabilir. Teşhis sonucuna göre doktor tarafından uygun görülen tedavi yöntemleri ile müdahale edilir. Bununla birlikte yaşam şeklinizde yapacağınız ufak tefek değişikliklerde size tedavi sürecinde destek sağlayabilirsiniz.Egzersiz yapmak, uyku düzeninize dikkat etmek, yeterli düzeyde sıvı tüketmek ve iltihap giderici besinler ile sedimantasyon yükselmesine karşı önlem sağlanabilir. Yüksek sedim vücutta iltihap içeren bir durumun bulunduğunun habercisidir. Sarımsak, zencefil, zerdeçal, kekik gibi vücuttaki iltihabı gidermeye destek sağlayacak besinlerin günlük tüketimi ile de sağlığınıza destek olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top