Close

Genital Bölgede Sivilce Oluşumu

Genital bölgede sivilceler sıklıkla görülebilir. Görülen sivilceler birçok farklı sebepten meydana gelebilir. Ciddi durumlar oraya çıkarmayan, genital bölgede görülen sivilceler için kaşınma ve çoğalma durumunda uzmana başvurulmalıdır. Penis ve vajina da veya çevresinde görülen sivilceler çeşitli olabilir. Büyük, küçük, iltihaplı, iltihapsız olarak değişkenlik gösterebilir. Genital bölgede görülen sivilceler birçok sebeple oluşabilir. Kişisel bakım ve hijyen, beslenme alışkanlıkları ve hormonlar sivilce oluşumuna sebep olabilir.

Genital Bölgede Görülen Sivilce Çeşitleri

Erkeğin veya kadının alerjisi bulunan maddelerle teması, oluşabilecek sivilce sebeplerinin en yaygınıdır. Bilimsel olarak kontakt dermatit olarak adlandırılan bu sivilceler, vücut için kullanılan pudra ve losyonlar, deodorantlar, duş jelleri, sabunlar, deterjanlar, prezervatifler ve idrardan kaynaklı olabilir. Genital bölge temizliğinde kokulu jeller, sabunlar kullanılmamalıdır. Bu temizlik ılık su yardımıyla gerçekleştirilebilir.

Genital sivilce oluşumunun sebeplerinden bir diğeri ise, follikülittir. Follikülit, genital bölgede bulunan kıl köklerinin iltihaplanmasına verilen addır. Bu durum kıl alım yöntemleriyle yakinen alakalıdır. Jilet kullanımı, kıl yönlerinin değişmesi, kılların tene fazla temasını sağlayan dar kıyafetler, gözeneklerin tıkanması, genital bölgede yer alan kesik ve yaralar, hijyen gözetmeksizin yapılan ağda ve kıl alma yöntemleri follikülitin başlıca sebepleridir.

Acne inversa, tıbbi olarak hidradenitis adı verilen meme altı bölgelerinde ve kasık bölgelerinde yer alan ter bezlerinin iltihabına sebep olan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon kronik olarak, kendini tekrarlayan ve genellikle ağrılı sürece sebep olan iltihaplardır. Acne inversa, kolay kolay iyileşmeyen ve iz bırakan fakat çok az insanda görülen bir enfeksiyon çeşididir.

Sadece genital bölgede değil aynı zamanda vücudun belirli yerlerinde de görülebilen molluscum contagiosum, kabarık, küçük ve beyaz ya da kırmızı renkte görülebilir. İyileşmesi uzun süren bu iltihaplanma 4 yıla kadar sürebilir. Enfeksiyonun bulunduğu bölgelerde, genellikle beyaz iltihaplanma şeklinde görülür.

Genital Bölgede Görülen Sivilcenin Tedavisi

Çoğunlukla normal sivilce formunda olan iltihaplanmalar, insan sağlığı için ciddi zararlar teşkil etmez. Çoğu durumda genital bölgede görülen sivilceler cerrahi işlem gerektirmez ve kendiliğinden yok olabilir. Tekrar oluşumunun gerçeklememesi için sebep olunan durum tespiti önemlidir. Kişisel bakımlar gerçekleştirilirken, kullanılan malzemenin hijyenik olması, alerjiye sebebiyet vermemesi gerekir. İltihap oluştuğu dönemde genital bölgenin hava alması oldukça önemlidir. Bu dönemlerde genital bölgeyi havasız bırakacak ped kullanımı, dar çamaşır ve kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Sivilce oluşumunun tekrarlamaması için kullanılan ürünlere ara verilirken, tekrar kullanılmaya başlandığında aşırı derecede uygulama yapılmamalıdır. Toplu kullanım alanları olan hamam, kaplıca ve sauna gibi yerlerin kullanımından kaçınılmalı veya çok dikkatli olunmalıdır. Kişisel eşyalarınızın bir başkası tarafından kullanılmadığına emin olmalısınız. Aynı zamanda bir başka kişinin kişisel eşyalarını kullanmamalısınız. Mikroorganizma oluşturabilecek vücut yağlarından kaçınılmalı ve jiletleme veya ağda kullanımında kıl yönlerinin belirlenerek işlem yapılması önerilir. Genital bölge temizliğinde ılık su ve kokulu sabunlar yerine beyaz sabun kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top