Close

Sinüzit tedavisinde 9 doğal yöntem

Sinüzit hastalığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya ateş gibi belirtilerle gündelik hayatı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Evde yapabileceğiniz doğal yöntemlerle sinüzit hastalığıyla baş edebilirsiniz. Peki, bu doğal yöntemler nelerdir?

Sinüslerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan sinüzit hastalığının belirtilerini hafifletmek için evde uygulayabileyeceğiniz doğal yöntemler vardır.

Su içmek yine oldukça büyük bir öneme sahip.

Bol bol su içmek her zaman vücudunuz ve sağlığınız için önemli bir faktör olmuştur. Sinüzit rahatsızlığının semptomları hafifletmek için su içmeyi ihmal etmeyin. Bununla beraber, kafeinli içecek tüketimine ara vermeniz ve alkol sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmanız da hastalığın hafif atlatılmasında büyük rol oynayabilir.

Odanızı nemli tutmaya özen gösterin.

Sinüzit hastalığı, kuru ortamlarda daha geç iyileşmekle birlikte, kronikleşme gibi bir risk altına da girebilir. Bu sebeple odanızı sürekli olarak nemli tutarak, sinüslerin kurumasını engelleyebilirsiniz. Bunun için, kaloriferinizin üzerine su koyabilir ya da hava nemlendirme makineleri satın alabilirsiniz.

Buhar banyosu ve burun duşu da uygulayabileceğiniz yöntemler arasında.

Bir kap içerisindeki kaynamış suya, mentollü yağlardan birkaç damla ya da nane gibi nefes açıcı ürünlerden ekleyin. Başınızın üzerini havlu ile örterek yüzünüzü suyun üzerine doğru yöneltin. Bu şekilde buhar banyosu yapmış olup, mukus tabakasının erimesini sağlayabilirsiniz.

Burun duşu, burnunuzu su ve tuz yardımıyla temizlemeye verilen isimdir. Tuzlu suyu bir burnunuzdan çekip diğerinden çıkartarak sinüslerin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer uygulamada zorluk yaşıyorsanız spreyler kullanabilirsiniz.

Limon da uzun vadede yardımcınız olmaya aday.

Limon antibiyotik etkiye sahip olduğu için, gündelik hayatınıza daha fazla katmanız durumunda sinüzitin etkilerini azaltabilirsiniz.

Elma sirkesi sinüzite de iyi geliyor.

Suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla elma sirkesi ile mukus tabakasını inceltebilir ve sinüzitin tedavisinde kullanabilirsiniz.

Zeytinyağının olmadığı doğal yöntem gördünüz mü?

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez. Şimdi de sinüzitin tedavisinde kullanabileceğiniz bir yöntem olarak karşınızda. Elinize alacağınız bir miktar zeytinyağını, göz çevreniz ve şakaklarınıza masaj yaparak uyguladığınızda, baş ağrısına iyi geldiğini görebilirsiniz.

Bitki çayları rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Bitki çayları ağrıların ve sinüzitin sebep olduğu diğer etkileri hafifletmek için yardımcı olabilecek bir yöntem. Özellikle iltihap giderici olanları kullanmanız daha faydalı olabilir. İçerisine bir miktar bal ekleyerek daha etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Yeşil çay içmeniz durumunda veya yeşil çayla buhar banyosu yapmanız durumunda rahatlama hissedebilirsiniz.

Soğan da doğal yöntemlerden biri olarak sunuluyor.

Soğanın anti bakteriyel ve antibiyotik özelliğinden faydalanabilirsiniz. Tencerede kaynattığınız suya 1 adet soğan ekleyip, başınızı havlu ile kapatarak soluyun. Nefesinizi açmanızı sağlayabilir.

Neti pot oldukça etkili yöntemlerden biridir.

Neti pot bir cihazın adı olup, eczanelerde ya da doğal malzemelerin satıldığı yerlerde bulabilirsiniz. Görüntü itibariyle mini çaydanlığa benzer. İçerisine ekleyeceğiniz su ile sinüslerinizi yıkayabilirsiniz.

scroll to top