Close

Yanmış saçları onaran saç maskeleri

Yanmış saçları onaran saç maskeleri

Yanmış saçları onaran saç maskeleri

Yanmış saçları onaran saç maskeleri hangileri? Yıpranmış saç ve yanmış saç birbirinden farklıdır. Saçların yıpranması durumunda, yıpranmaya yol açan işleme devam edilirse saçlar yanmaya başlar. Saçların yıpranmasına neden olan faktörler, kimyasal işlemler ve çevresel faktörler olmak üzere ikiye ayrılır. Kimyasal işlemlerden bazıları boya, perma ve röfledir. Çevresel faktörler ise; güneş, deniz ve rüzgardır.

Saçlara en büyük zararı renk açma ve boyama işlemleri verir. Saç rengini açmak için “oryal” isimli bir madde kullanılır. Bu tarz bir açma işlemini uzman olmayan kişiler yaparsa saçlar yıpranabilir ve ilerleyen zamanlarda yanarak kopabilir. Boya işlemi ise saçı sertleştiren, kurutan ve kalitesizleştiren bir işlemdir. Bitkisel boyalar dahi saçların yıpranmasına neden olabilir. Bunun içim bizde sizlere yanmış saçları onaran saç maskeleri listemizi hazırladık! 

Boyadan Yanan Saç Nasıl Anlaşılır?

Boyadan yanan saçlar ıslakken hafifçe tutulup çekildiğinde bile uzar. Kuru halde ise hafifçe çekince kopar ve uçları çatal çatal görünür. Fön makinesi, düzleştirici ve maşa ile yapılan işlemler sonucu saçlarınız tamamen kopabilir ve elinizde kalabilir.

Yanık Saç Uzar mı?

Cevap evet. Saçlarımız da aynı tırnaklarımız gibi ne olursa olsun uzamaya devam eder. Ancak yanmış olduğu için bazı kısımlar uzarken bazı kısımlar kısa kalır. Normalde ayda 2-3 cm uzayan saçlar, yandıktan sonra 3 ayda bile zar zor 3 cm uzar ve uzadıkça daha da bakımsız görünür. Saç uçlarındaki yanıklar köklerden sağlıklı bir şekilde çıkan saçlara bile zarar verebilir.

Yanan Saç Ne Kadar Zamanda Düzelir?

Yanmış saçların düzelme süresi saçın uzunluğuna ve yanma derecesine göre farklılık gösterir. Yanan saçların düzelme zamanı biraz da uzama hızıyla alakalıdır. Saçlarınız yandığı zaman, vakit kaybetmeden kestirirseniz her ay 2 cm kadar uzamaya devam edecektir.

Bununla birlikte bakım yaptırırsanız ve fön ve maşa gibi ısıl işlemlerden uzak durursanız 5 ayda 10 cm civarında uzayabilir. Bu uzunluk yanık saçların düzelmesi için yeterlidir. Ancak saçlarınızı belirli periyotlarla kestirmek, tamamen ve daha hızlı düzelmesi için yapılabilecek en iyi şeydir.

Zeytinyağı ve Bal

Zeytinyağı saç sağlığı için oldukça faydalıdır. Örneğin, kepeği önler, saçlara güç ve parlaklık verir, saçı uzatır ve nemlendirir. Bal ise, saçları yumuşatır, saçtaki mikropları öldürür, saç derisindeki sorunları tedavi eder, saçı besler, hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Güneşten matlaşan saçı eski parlaklığına kavuşturur. Zeytinyağı ve bal karışımı, kuru ve yıpranmış saçlarına bakım önerisi arayanlar için idealdir. Yanmış saçları onaran saç maskeleri listemizde favoridir ev yapımı olması onu vazgeçilmez yapıyor.

Yumurta ve Badem Yağı

Yumurtanın içinde A, D, B12 ve E vitaminleri vardır. Protein, yağ asitleri ve sülfür bakımından oldukça zengindir. Saçı yumuşatır, saça parlaklık verir ve kaybettiği nemi geri kazandırır. Saç kırılmalarını önler ve saçtaki hasarları onarır. Saç foliküllerini ve köklerini güçlendirir. İçerisinde bulunan B12 vitamini ve sülfür saçın hızlıca uzamasına yardımcı olur. Badem yağı ise; saçı parlatır, uzatır ve güçlendirir. Bu karışım yıpranmış saçlara ne iyi gelir diye düşünenler için en faydalı maskedir.

Avokado ve Bal

Bu tarif, güzellik uzmanı Suna Dumankaya tarafından hazırlanmıştır. Boyalı ve yıpranmış saçlar için uygun bir maskedir. Yarım avokado, 3 adet bıldırcın yumurtası, 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile oluşturulacak bu karışım saçlarınızın eski sağlığına kavuşmasını sağlayacaktır. Avokadonun cilt ve saç için sayısız faydası vardır.

Avokado içerisinde E vitamini, protein çeşitleri, aminoasit, A vitamini, potasyum, K vitamini, fiber, folat, C vitamini ve B6 vitamini barındırır. Saç dökülmesine, saç kuruluğuna, zarar görmüş saçlara, kepeklenmeye ve matlaşan saçlara son derece iyi gelir. Bıldırcın yumurtası ise; içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saçları güçlendirir ve parlaklık kazandırır.

İçerisindeki yüksek besin ve minerallerle Antik Mısır’da geleneksel tıpta kullanılmıştır. Tavuk yumurtasından on beş kat daha fazla B vitamini içerir. 1 porsiyon etle 1 bıldırcın yumurtasındaki kükürt oranı eşittir. Protein miktarı ise tavuk yumurtasından %2 daha fazladır.

Hindistan Cevizi Yağı

Bu karışım, saçlarının gürleşmesini ve dolgunlaşmasını isteyenler için daha uygundur. Hindistan cevizi yağı saç foliküllerini ve saç derisini güçlendirerek hasar görmüş saçları tedavi eder. Saçlarda görülen mantar ve benzeri enfeksiyonların oluşmasını engeller ve var olan zararlı mikropları yok eder. Hindistan cevizi yağını düzenli bir şekilde kullandığınızda kepek sorununuz da ortadan kalkacaktır. Aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar, nemlendirir ve saçların kırılmasını engeller. Yanmış saçları onaran saç maskeleri listemizde en vazgeçilmezidir ev yapımı olması onu listemizin göz bebeği yapıyor.

En iyi saç maskeleri 2022

En iyi saç maskeleri 2022 hangileridir? Parlak ve göz alıcı saçlar, bir kadının en güzel aksesuarı diyebiliriz. Ancak kusursuz bir saç görünümüne ulaşmak biraz emek istiyor. En az cildiniz kadar bakım isteyen saçlarınız için bakım rutininizde mutlaka bulunması gereken bir adım var; maske uygulamak… Saçlarınızı besleyen, nemlendiren ve onaran maskelerini nasıl kullanacağınızı öğrenin ve en iyi saç maskeleri 2022 listemizle tanışın.

Diamond Hair Mask 7/24 Durulanmayan Saç Maskesi

Listemize son zamanlarda bir hayli popüler olan Diamond Hair markasının maskesiyle başlıyoruz. İçeriğindeki Keratin, Kolojen, Argan ve Shea Butter bileşenleriyle saçlarınızı besleyen maske, durulanmayan yapısı sayesinde saçlarınızı çevresel etkenlere karşı gün boyunca koruyor. Yumuşatıcı etkisi sayesinde saçlarınızın daha kolay taranmasını ve ipeksi bir görünüme sahip olmasını sağlayan ürün aynı zamanda saç tellerinin daha güçlü olmasını destekliyor. En iyi saç maskeleri 2022 listemizin favorisi.

Yanmış saçları onaran saç maskeleri
Yanmış saçları onaran saç maskeleri

 L’occitane Aromakoloji Onarıcı Maske

L’occitane Aromakoloji, içerisinde bulunan lavanta, sardunya ve melek otuyla rakiplerinden daha etkili bir koruma sunuyor. Yeni üretilen bu saç maskesi, disiplinli kullanımlar sonucu saç yapınızı derinlemesine düzenleyerek güçlülük kazandırıyor.

Yanmış saçları onaran saç maskeleri
Yanmış saçları onaran saç maskeleri

L’oreal Professionnel Serie Expert Absolut Repair

Saç bakımı konusunda uzman markalardan biri olan L’oreal Professionnel’in Serie Expert saç maskesi, yoğun formülü sayesinde azami miktarda kullanımda bile saçları yumuşacık yaparak harika bir görüntü ortaya çıkarıyor. Nem dengesini olağanüstü bir şekilde sağlayan maske, onarıcı yapısıyla geçmişteki saç hasarlarını tamamen ortadan kaldırıyor.

Yanmış saçları onaran saç maskeleri
Yanmış saçları onaran saç maskeleri

Gliss Intense Therapy

Kendine özgü OmegaPlex formülü sayesinde saçın iç dokusunda bulunan yıpranmaları onaran Gliss Intense Therapy, içeriğindeki Acai üzümü sayesinde saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tam anlamıyla verebiliyor. Uygun fiyatıyla listemize girmeye hak kazanan saç bakım maskesi, kullanıcıları tarafından çok seviliyor.

Yanmış saçları onaran saç maskeleri
Yanmış saçları onaran saç maskeleri

Saç maskesi nasıl uygulanır?

Şampuan uyguladıktan sonra saç maskesinden bir miktar avucunuza alın ve boydan uca doğru sürün. Maskenizin arkasında saç diplerinize de uygulayabileceğiniz yazıyorsa eğer, saç diplerinize masaj yaparak ürünü uygulayabilirsiniz. Maskeyi uyguladıktan sonra baş havlunuzu sıcak suda ıslatıp saçınıza sarın. Soğuyana kadar bekleyin ve bu işlemi bir kere daha yapın. Sonrasında saçınızı iyice durulayın. Saçınızı havluya sarmak çok daha etkili bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Saç maskesini haftada bir veya iki kere uygulayabilirsiniz.

scroll to top