Close

10 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

 

10 aylık bir erkek bebek için güvenli kilo aralığı 7.8- 12 kilogram aralığıdır. 10 aylık bir kız bebek için ise güvenli kilo aralığı 7.3 – 10.9 kilogramdır. Eğer bebeğinizin bu ölçümleri güvenli kilo aralığı dışında ise bu bir sorun olduğu anlamına gelmemelidir. Fakat tedbir amaçlı bir doktor kontrolü yaptırabilirsiniz. 

Bebeklerdeki kilo farklılığın sebebi şunlar olabilir:

 • Bebeklerin hepsi aynı ağırlıkta değildir. Bu değişkenliği sebebi ise bebeğin beslenmesinde farklılıklardan kaynaklanabilir. 
 • Bebeğinizin anne sütü ile beslenip beslenmemesi de bu durumu etkiler.
 • Bebeğiniz çok hareketli ya da hareketsiz olabilir. Bu hareketlilik de bebeğinizin kilosuna etki edecektir. 
 • Bebeğinizin yaşadığı ortamda hem sağlığı hem de kilosu için oldukça etkilidir. Bebeğinizi temiz, ferah ve güvenli bir ortamda yetiştirmeye özen gösterin.
 • Yetişkin bir insanda olduğu gibi bebeğinizde de hormonlar oldukça etkilidir. Hormonlarından kaynaklı bir fazla ya da az kilolu olma durumu gözlenebilir.
 • Bebeğinizin genel görünüşünde ve sağlık durumunda anne ve babasının vücut ve sağlık yapısı (genetik yapı) büyük önem taşır. Anne ve baba genetik olarak iri yapılı ise bebekte bu durum gözlenebilir. Anne ve babada genetik olarak zayıflık durumu varsa bebek de zayıf olabilir. 
 • Ve bir etken daha bebeğinizin prematüre (erken doğum) olması durumudur. Bu durumda bebeğinizde normal yaşıtlarından daha geç gözüken gelişmeler olabilir. Bebeğiniz sadece anne karnında tamamlaması gereken gelişimi dışarda tamamladığı için yaşıtlarından bir müddet geriden gelecektir.
 • Bebeğinizin en sağlıklı değerleri kendi değerleridir. Kilosu ortalamadan yüksek ise boyu da ortalama boy ölçüsünden fazla olacaktır. En doğru değerleri ve yorumları bebeğinizin doktoru yapacak ve size bu konuda gerekli bilgileri verecektir.  
 • Bebeğinizin iletişimi de kilosu üzerinde dolaylı yoldan etki sağlayacaktır.
 • Bebeğiniz kişiliği hakkında bilgileri bebeğiniz 10 aylıkken öğreneceksiniz. Bebeğiniz sessiz mi yoksa dışa dönük sosyal bir yapısı mı var? Soğukkanlı mı? Etrafı keşfeden bir maceracı mı? Tedbirli mi yoksa gözü kara bir bebek mi? Bunların hepsine 10. ayda cevap bulacaksınız. Ve bu etkenler bebeğinizin hormonları üzerinde de etki ettiği için kilosu üzerinde de doğrudan olmasa da dolaylı yoldan etkisi görülecektir.
 • Uyku problemi sağlık sorunlarının sebeplerinden biri olabilir. Yetişkinlerde de önemli olan uyku bebeklerde çok fazla önem kazanır. Bebeğiniz uykuda büyür ve gelişir. Bebeğinizin hemen hemen günün yarısını uyuyarak geçirir. Uyku problemi gözüken bebeklerde kilo problemi ya da sağlık problemi gözükebilir. 10 aylık bebeğinizin gün içindeki uyuma sayısı bire düşebilir. Bebeğiniz gece uykusu haricinde iki defa uyuyorsa da herhangi bir sorun yoktur. Bebeğinizin beslenmesi uykusuyla birlikte gelişiminde çok büyük rol oynar. 
 • 10 aylık bebeğinizi beslerken bazı besinleri kullanabilirsiniz; ancak yaşından önce tüketmemesi gereken alerjen içerikli besinlere dikkat etmelisiniz. Sağlıklı besinler bebeğinizin sağlıklı kiloda birer birey olmasını sağlayacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top