Close

22 Haftalık Gebelik: Hareketler, Esnemeler ve Tekmelemeler

22 haftalık gebelikte bebek gelişimi nasıl olur? İşte bilmeniz gerekenler:

 • Hamileliğinizin 22. haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık 30 cm, kilosu ise yaklaşık 450 gram civarında olur. 
 • Bu haftada bebeğinizin akciğer gelişimi hızlanır. Bebeğinizin doğduktan sonra kendi başına nefes alabilmesi için gerekli olan protein değerleri de bu haftadan itibaren oluşmaya başlar. 
 • 20. hafta itibariyle başlayan duyu organlarının gelişimi bu haftadan itibaren tam olarak gerçekleşmeye başlar. Bebeğiniz ekşi, acı, tatlı, tuzlu gibi tatları ayırt edebilir.
 • Seslere karşı duyarlılığı bu hafta da artarak devam etmektedir. Ona müzik dinletip verdiği tepkilere bakın, hareketli bir müzik çaldığınızda nasıl hoplayıp zıpladığına, sakin müzikler dinlerken de nasıl uslu durduğuna şahit olup oldukça şaşırabilirsiniz. 
 • Klasik müzik dinletmek bu anlamda bebeğinizin sakin olmasına yardımcı olacak etkenler biridir. 
 • 22. haftaya girdiğiniz şu günlerde bebeğinizin artık saçları ve tırnakları var. Ultrason görüntülerine baktığınızda bebeğinizin artık bir yüz ifadesi de olduğunu göreceksiniz. Ağzını oynatabilir, dilini çıkarabilir, ellerini hareket ettirerek size selam bile verebilir belki de…
 • 22. hafta ile birlikte gelen bir başka yenilik ise bebeğinizin kalp atışlarıdır. Bu haftadan itibaren ultrason kontrollerinde artık güçlü kalp atışlarını duyabilirsiniz. 

22 Haftalık Gebelikte Annede Yaşanan Değişiklikler

 • Hamilelik hormonlarının saçlarınıza ve tırnaklarınıza yaptığı güzellik bu hafta da devam eder.
 • Emzirme döneminde belli bir miktarını kaybedeceğiniz saçlarınız 22. haftada hızla uzayacaktır. 
 • Tırnaklarınız da kalınlaşıp kuvvetlenir. 
 • Hormonlarınızın etkisiyle hızla uzayan saçlarınızın yanı sıra vücudunuzun diğer bazı bölgelerinde de kıllanmalar görülebilir. Ama endişe etmeyin bunlar çok olası şeyler ve hamileliğiniz ilerledikçe bu durum düzelecektir.
 •  Doktorunuzu dinliyor ve sağlıklı besleniyorsanız muhtemelen bu hafta 100 gram civarı aldınız. Unutmayın aldığınız fazla kilolar doğum sırasında da sizi zorlayabilir.

22 Haftalık Gebelikte Spor Nasıl Yapılır?

İyice büyümeye başlayan karnınızla spor yapmak size biraz zor gibi gelse de, bu dönemde rahatlıkla doğa yürüyüşleri yapabilir ya da mümkün olduğunca yüzebilirsiniz. Yüzme, doğumu kolaylaştırması açısından oldukça tavsiye edilen bir spordur. Ancak spor yaparken dikkat etmeniz gereken birtakım kurallar vardır:

 1. Egzersize başlamadan önce mutlaka vücudunuzu ısıtma çalışmaları yapın.
 2. Egzersizleri her gün aynı saatte ve aynı zaman dilimi zarfında gerçekleştirin.
 3. Giydiğiniz kıyafetler mutlaka sizi rahat ve esnek tutabilecek şeyler olmalı.
 4. Egzersize başlamadan önce hafif bir şeyler atıştırın. Aç karnına yapacağınız spor kan şekerinizin düşüp sizi fenalaştırmasına, fazlasıyla tok karnına yapacağınız spor ise kalp ritminin bozulmasına sebep olabilir. 
 5. Spor yaptığınız mekanın ısısını mutlaka vücut ısınıza göre ayarlayın.

22 Haftalık Gebelikte Nasıl Beslenilmeli?

 • Hamileliğinizin bugüne kadar olan kısmında olduğu gibi 22. haftada da yine doktorunuzun size önerdiği, besin değerleri yüksek gıdalardan tüketmelisiniz. 
 • Bu hafta itibariyle bebeğinizin beyin gelişiminde de ilerlemeler başlayacağı için omega açısından kuvvetli olan balığı ve cevizi yemek listenizde muhakkak bulundurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top