Close

Hamilelik sürecinde hayat

hamilelik-donmelerinde-ne-gibi-degisikler-olabilir

Hamilelik birçok kadının tecrübe etmek isteyeceği anne olma yolunda ilk adımdır. Bu dönemde her anne adayı arasında farklılaşan duygular ve tepkiler görülür. Günlük hayatta ufak tefek değişimlerin yaşanmasına sebep olan hamilelik süreci anne adaylarının gözünü korkutmamalıdır. Hamilelik sürecinde hayatın nasıl olacağı hakkında biraz bahsedelim.

Ev işlerinde ki değişimler

Hamilelik dönemlerinde anne adayları kendilerini çok yormadan, ağır kaldırmadan günlük işlerini devam ettirebilirler. Tıbbi rahatsızlık geçirdikleri dönemlerde bu durum değişebilir. Hamileliğin son dönemlerine yaklaşırken de babalardan yardım almak en doğrusu olacaktır.

İş hayatınızdaki değişimler

Birçok anne adayı ev hanımlığı yaparken birçok anne adayı da çalışmaktadır.  Hamilelik sürecinde eğer işiniz sizi zorlamıyor, size ağır yükler taşıttırmıyor, sizi fazla stres altında bırakmıyorsa hamileliğiniz boyunca çalışmanızda bir sorun yoktur. Lakin gebeliğinize tehdit oluşturacak etmenler varsa ne kadar çalışabileceğinizi doktorunuzla konuşarak belirlemeli ve bu süre zarfınca çalışmamalısınızdır.

Beslenmelerinizde ki değişimler

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizden itibaren hayatınızda birçok değişim yaşanacağı gibi beslenme alışkanlıklarınızda artık eskisi gibi kalmayacaktır. Anne adayları eski hayatlarında tükettikleri asitli, kafeinli ve vücuda zarar sağlayacak bütün besinleri hayatından çıkartmalıdırlar. Beslenme alışkanlıklarında yaşanacak bu değişimler bebeğinizin sağlığı için büyük önem taşır.

Bunun yanında kullandığınız kötü alışkanlıklarınız varsa sigara alkol ve benzeri maddeler bırakmanız gerekecektir. Unutmayın bunların tüketimi devam ederse bebeğinizin gelişimini engellemiş olursunuz.

Kıyafet seçimlerinde yaşanan değişimler

Hamilelik dönemlerinde bebeğinizin de kendisini göstermeye başlamasıyla birlikte artık sizi daraltan kıyafetler hayatınızdan çıkar. Daha geniş, uzun kıyafetler tercihleriniz arasında yer almaya başlar. Anne adayları hamilelik dönemlerinde ısıya karşı duyarlı hale geldikleri için ince giysiler tercih ederler ve çorap kullanımından kaçınırlar. Soğuk kış aylarında bu alışkanlıklara dikkat ederek üşütmemek için çabalamanız gerekir.

Vücut bakımlarınızda oluşan değişimler

Hamilelik dönemlerinde ısıya daha da duyarlı hale gelen anne adayları normale göre daha çok terlemeler yaşamaya başlar. Bu yüzden hamile olmadan önce aldıkları duş sayısıyla hamilelik dönemlerinde ki duş sayıları aynı olmaz. Günde birkaç kez duşa girmek zorunda kalabilirler.

Burada dikkat etmeleri gereken noktalar duşa girerken ve çıkarken çok dikkatli olmaları, duştan çıktıkları yere kaymamaları için havlu sermeleri gerektiğidir.

Duşta aniden oturma ve aniden kalkma hareketleri anne adaylarının tansiyonlarının düşmesinde etkili olabilir. Bu yüzden yapılacak her hareket yavaş ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top