Close

Beyaz Saçlardan Kurtulmanın Yolları

Beyaz saçlar hemen hemen herkesin canını sıkan bir durumdur. Saçlar yaş ilerlemesine bağlı olarak beyazlayacağı gibi başka birtakım etmenler sebebiyle de beyazlayabilir. Stres altında olmak ve duygusal gerilim yaşamak saçların beyazlamasının en bilinen nedenlerinin başında gelir. Tüm bu sebepler bağlı olarak beyazlayabilen saçlar kimi insanlarda ise ırsı olabilir. Beyaz saçlar çoğu kişiyi mutlu etmez ve yaş ilerlemesiyle beyazları kapamak için harekete geçilebilir. 

Stres ve üzüntüden dolaylı olarak da saçların beyazlaması herkes tarafından bilinen bir nedendir ve bu sorunla baş edebilmek için kişilerin hayatlarından stresi ve üzüntüyü çıkartmaları gerekir. 

Beyaz Saçlardan Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

  • Beyaz saçlardan kurtulmak için öncelikli olarak kişiler stres ile baş etmenin yolunu aramalıdır. Bunun için çeşitli meditasyonlar ve yoga seansları deneyebilirsiniz bunun yanında da düzenli olarak egzersiz yaparak stresle baş edebilirsiniz. 
  • Bunun yanında geçici bir çözüm olarak da saç boyalarını kullanabilirsiniz. Saçlarınızı beyaz saç tellerinizi örter ve saçların beyazlığının gözükmemesini sağlar ancak bu geçici bir çözümdür fakat oldukça da etkilidir. 
  • Saçlarınız için kimyasal boyalar kullanmak istemiyorsanız doğal şekilde oluşturulan saç boyalarını uygulayabilir ya da saçlarınıza kına yakabilirsiniz.

Beyaz Saçlardan Doğal Yollarla Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

Eğer beyaz saçlardan geçici ve kimyasal yollarla değil de doğal olarak kalıcı şekilde kurtulmak istiyorsanız, evde pratik şekilde uygulayacağınız doğal yöntemler sizleri bu sorundan kurtarabilir. Bu pratik yolların ve kürlerin yanında saçlarınızı yüksek ısıdan korumak da saçlarınızın beyazlamaması ve yıpranmaması için oldukça önemlidir. 

  • Güneş ışınlarından saçların korunması için yaz ayları ile şapka takarak dolaşmak ve saçlarınıza yüksek ısılı ürünlerle şekil vermekten kaçınmalısınız. 
  • Bunların yanında da saçlarınızı duş alırken yüksek sıcaklıktaki suyla değil de ılık suyla yıkamanız önerilir. 
  • Saçları mümkün olduğunca soğuk su ile yıkamak saçların sağlıklı olması ve güçlenmesi için oldukça gereklidir.
  • Hindistan cevizi yağı da beyaz saçlar için iyi bir tercih olabilir. Hindistan cevizi yağını saçınıza sürüp 10 bekletin. 10 dakikanın ardından saçınızı iyice durulayın. Bu yağı her gün uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ayrıca saçlarınıza parlaklık da verir.

Beyaz Saçlardan Kurtulmak İçin Kür Tarifi

Malzemeler

Yarım kilo kadar bal

İki büyük adet limon

İki diş kadar sarımsak

100 gram kadar keten tohumu

Kürün Yapımı

  • Öncelikle limonlarınızdan bir tanesinin kabuklarını iyice soyun ve diğerini de soymadan kenara ayırın.
  • Daha sonra limonları ve sarımsakları doğramadan bütün olarak blendıra atın. Limon ve sarımsak iyice parçalandıktan sonra içerisine keten tohumu ve bal ekleyin. 
  • Sonrasında bu karışımı bir kavanoza aktarın ve kapağını kapatarak buzdolabında saklayın ve günde üç kaşık kadar bu kürden tüketin. Bu karışım düzenli olarak tüketilmesi durumunda saçlarınızın beyazlamasını engelleyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top