Close

5 Aylık Bebek Gelişimi

 

Bebekler beşinci aylarına girdiklerinde artık daha da hareketlenmeye başlarlar. İşte 5 aylık bebeğin gelişimiyle ilgili bilmeniz gerekenler:

 1. Bebeğinizin 5. ayında algıları iyice gelişerek, sık sık gördükleri kişilerle yabancıları birbirlerinden seçebilir hale gelir. 
 2. Annenin, babanın ya da sık sık duyduğu birilerinin seslerini tanıyarak gülme, tüm dikkatiyle dinleme ve kahkaha atma gibi tepkiler verebilir. 
 3. Adını duyduğu zaman artık sesin geldiği yönü anlayarak pür dikkat oraya bakabilir.
 4.  Refleksleri iyice gelişerek oluşabilecek tehlikeli durumlarda kafasını, gözünü ve ellerini sakınır. 
 5. Boyutu küçük olan nesnelere karşı daha çok ilgi duyar. 
 6. Bebeğinizdeki hareketlenmeler, vücudunun gelişmesi ile doğru orantılı olarak artar. Etrafındaki nesnelere daha çok ilgi duyarak onlara ulaşmak, dokunmak ister. Bu istekleri doğrultusunda nesnelere karşı yönelim göstererek onlara doğru hareket etmesi çok normaldir. 
 7. Her geçen gün sergilediği farklı hareketlerle sizleri de şaşırtacak, sonrası için sizde merak uyandıracaktır. 
 8. 5. ayına girmiş bebek artık ters dönebilir haldedir, bu yüzden onu yerden yüksek bir yerdeyken yalnız başına asla bırakmamanız gerekir. 

Diğer aylarda da olduğu gibi bebeğinizin 5. ayında da beslenmesine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinizin beslenmesinde dikkat etmeniz gereken şeyler şöyle sıralanabilir:

5 Aylık Bebeklerde Beslenme

 • İlk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gelişimi için yeterli olsada her annenin beslenme şekli ve vücudu farklılık gösterdiğinden bebeğin gelişimi için süt yeterli olmayabilir. Bu tür durumlarda ek gıdaya başlanabilir. 
 • Ek gıda mutlaka doktorunuza danışarak verilmelidir. Doktor kararından sonra bebeğinize çorba, mama, yoğurt, muhallebi gibi besinleri vermeye başlayabilirsiniz.
 • Bebeğinizin yeni gıdalara alışma sürecinde; eğer emzirmeye devam ediyorsanız, sütünüzün az olduğu vakitlerde ek gıdaya başvurun. Bunu bebeğinizi zorlamadan, daha çok keyifli olduğu zamanlar yapmanız bebeğinizin psikolojisi açısından oldukça önemlidir. 
 • Alışma sürecinde, bebeğinizi, bir kaseyi tamamen bitirmesi için zorlamayın. Bunun yerine ilk haftalarda küçük küçük porsiyonlarla ek gıdayı ona tattırın.

Bebeğiniz 5. ayında geldiğinde yeni bir şeyler tanımak, bir şeylerle ilgilenmek ve oynamak ister. Bu dönemde bebeğinize, ilgisini çekebilecek oyuncaklar almanız gerekir. Oyuncak seçimi dikkat edilmesi gereken bir husustur. İşte bebek oyuncaklarıyla ilgili bilmeniz gereken her şey:

5 Aylık Bebek Oyuncakları 

Oyuncaklar bebek gelişimi için oldukça önemlidir. Oyuncaklar bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından oldukça önemli bir yer teşkil eder. Bebeğin bu gelişim evresinde, anne ve babanın doğru oyuncaklar seçmesi gerekir. Bebeğinizin gelişimini olumlu yönde etkileyecek bazı oyuncaklar şunlardır: Plastik kitaplar, renkli halkalar, renkli kutular, üzerinde resim bulunan oyun halıları…

Bunların yanında önceki aylarda olduğu gibi, sesli ve ışıklı oyuncaklar dikkatlerini çekmeye devam eder. Bebeğinizi gözlemlediğiniz kadarıyla nelerden hoşlandığına karar vererek oyuncak seçmeniz, bebeğinizin sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğurur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top