Close

5 Aylık Bebeklerde Beslenme

 

İlk 6 ayda bebekler için en uygun besin anne sütü iken anne sütünün yetersiz geldiği durumlarda ek gıdalar önerilir. Alerji, Astım ve İmmunoloji Akademileri 4-6 ay arasında da yavaş yavaş püre mamalara geçiş yapılabileceğini söylemektedir. Çoğu çocuk diyetisyeni ve çocuk doktoru da bu konuda hemfikirdir. Ancak 4 aydan önce anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda sadece devam sütlerinin kullanılması tavsiye edilir. Çünkü daha erken yaşta başlanan püre mamalar; fayda sağlamamakla beraber gıda alerjileri, ilerleyen yaşlarda kilo problemleri ve boğulma risklerini beraberinde getirir. 5 aylık bebeğiniz varsa ve eğer sütünüz yetersiz geliyorsa devam sütlerini de kullanarak ardından pürelere geçiş yapmanız, bebeğinizi katı gıdalara hazırlamanızın yanında besin ihtiyaçlarını da tam olarak karşılayabilmelerini sağlar.

Bebeğiniz Katı Gıdalara Hazır mı?

Bebeğinizin katı gıdalara hazır olup olmadığını anlamak için bazı ipuçlarını takip etmeniz gerekir. 

  • 5 aylık bebeğiniz iyi bir kafa kontrolüne sahip olması gerekir. Bebeğiniz henüz oturamıyor olsa bile püre gibi hafif katı gıdalara başlayabilmesi için başını dik tutabilmesi gerekir. 
  • Bunun yanında diliyle itebilme içgüdüsünün de başlamış olması lazımdır. Bu refleks bir bebeğin diliyle yardım alarak hem kolayca yutabilmesi hem de diliyle yiyecekleri iterek ağzından yiyecekleri çıkarabilmesi için gereklidir. Yiyeceği ağzından çıkarabilme refleksi boğulmayı önleyebileceği anlamına gelir. 
  • Ayrıca bebeğinizin yeni gıdalar denemeye ilgi gösterip göstermemesi de önemlidir. Bir miktar püre gıda verdiğinizde devamının gelmesi için yüzünüze bakıyorsa katılara geçiş yapabileceğinizin önemli bir işaretini de size vermiş olur.

5 Aylık Bebeğinizi Nelerle Besleyebilirsiniz?

Yiyecekleri bebeğinize tanıtmak için özel bir süre yoktur. Yeni gıdalar arasında birkaç gün bekleyin ve verdiğiniz meyve ve tahılları çok fazla karıştırmamaya özen gösterin. Böylece alerjileri saptamanız daha kolay olur. Alerjilerin en önemli belirtileri karında şişkinlik, artan gaz sıkıntıları, ağızda ya da anüs bölgesinde döküntüler, ishal, burun akıntısı, olağanüstü göz kızarmaları ve yaşarmalarıdır. Yaygın gıda alerjilerine neden olan gıdalar arasında yumurta, fıstık, buğday, soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri bulunur. Bu nedenle en iyisi bu gıdaları 6 aydan da sonra başlamayı denemektir.

Çocuğunuz sadece tatlı meyveleri sevmez. Sebzeler de bebeğinizin damak tadına uygun olabileceği gibi, onu sebzelerle beslendiğinizde sürekli şekere maruz bırakmamış olursunuz. Bebeğinize 5 aylıkken yedirebileceğiniz başlıca sebzeler arasında kereviz, ıspanak, tatlı biber, salatalık, domates, bezelye ve patatestir. Tüm bunların dışında şu püreleri deneyebilirsiniz:

Bezelye Püresi

Bezelye, A ve C vitaminleri, de  demir, protein ve kalsiyum içeren küçük ama güçlü bir beslenme kaynağıdır. Bezelye püresi hazırlarken  mümkün olduğunca pürüzsüz hale getirmek için onları ezdiğinizden ve süzdüğünüzden emin olun.

Avokado Püresi ve Pirinç

Pirinç daha az alerjik olması ve kolayca sindirilebilir olduğundan bebekler için yaygın bir gıdadır. Dikkat etmeniz gereken şey pirinci iyice ezerek ince bir dokuya sahip olacak hale getirmenizdir. Pirinç püresini diğer sebze püreleriyle karıştırarak doyurucu hale getirmekte kullanabilirsiniz. Örneğin avokado ile… İyice olgunlaşmış avokadoyu tereyağıyla ezerek pirinç püresiyle karıştırabilirsiniz. Avokadonun kremsi dokusunu bebeğiniz sevecektir. Aynı zamanda avokado A, C, E vitamini bakımından zengindir. Kalp ve damar sağlığını korur ve antioksidanlar içerir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top