Close

6 Aylık Bebekler için En Lezzetli Püre Tarifleri

 

Bebeğinize mama hazırlamak için mutfakta usta olmanıza gerek yoktur. Bebeğiniz altı ayını doldurduktan sonra dik oturabilir ve başını rahatça dik tutabilir. Bu sayede katı gıdalara yavaş yavaş geçebilirsiniz. Ancak akılda tutulması gereken birkaç şey vardır. Bebeğinize ilk defa katı mama yedirecekseniz ilk günler 1-2 kaşık yeterli olur. Bu nedenle mama hazırlarken az hazırlayın. Hazırladığınız mamayı sonraki öğüne saklamayın. Katı gıda verirken meyve sebze ve sütün taze olması oldukça önemlidir. Ayrıca yaygın alerjen grubunda olan yumurta, fıstık, buğday, soya, balık gibi gıdalar için henüz erken olduğunu unutmayın. Diğer meyve ve sebzeleri verirken de mümkün olduğunca karıştırmamaya özen gösterin. Bu sayede bebeğinizin herhangi bir gıdaya alerjisi olup olmadığını daha rahat tespit edebilirsiniz.

Kolay Püre Tarifleri

Muz Püresi

Muz püresi bebeğinize en kolay hazırlayabileceğiniz yiyeceklerdendir. Muzlar potasyum ve lif bakımından zengindir. Bebeğinizin midesine karşı oldukça naziktir. Muzlar bebeklerin ilk yiyeceklerinden biri olsa da aşırıya kaçmamaya dikkat edilmesi gerekir çünkü kabızlığa sebep olabilirler.

Bezelye Püresi 

Bezelye, A ve C vitaminlerinin yanında protein, kalsiyum ve demir kaynağıdır. Bezelyenin kabuklarını çıkarma imkanınız varsa daha iyi olur. Çünkü bazı bezelyelerin kabuğu ezilse de bebeğinizin ağzını rahatsız edebilir.

Yulaf Püresi

İncecik bir dokuya getirene kadar kesilmiş yulafları öğüterek az miktarda devam sütüyle karıştırdığınızda doyurucu ve sindirimi kolay bir yulaf püresi elde edebilirsiniz.

Avakado Püresi 

Mükemmel şekilde olgunlaşmış avakado ezmesinin kremsi dokusu bebeklere oldukça uygundur. Aynı zamanda çok faydalı olan bu besin bebeğiniz için ilk deneyeceğiniz ek gıdalardan biri olabilir.

Fırında Tatlı Patates Püresi

Tatlı patatesler; vitamin, antioksidan ve lif yüklüdür. Bu sebeple bebeğiniz bu yumrudan faydalanmalıdır. Tatlı patatesi fırınladıktan sonra su veya devam sütüyle ezerek bebeğiniz için nefis bir mama hazırlayabilirsiniz.

Havuç Püresi

Havuç, doğal olarak tatlı olan tadı sebebiyle katılara giriş yapmak için harika bir besindir. Havuç, antioksidan beta karoten ve A vitamini kaynağıdır. Havuç püresi hazırladığınızda içine birkaç damla zeytinyağı damlatabilirsiniz. Bu, havucun içeriğindeki yağda eriyen vitaminlerden daha kolay faydalanmasını sağlar.

Kabak Püresi

Bal kabağı da tıpkı havuç gibi beta karoten içerir, bunun yanında demir ve potasyum kaynağıdır. Sonra kullanmak için tek porsiyonluk olarak haşlayarak püre haline getirebilirsiniz.

Lezzetli Karışım Püreler

Patatesli Ispanak

Patates ve ıspanağın kombinasyonu, bebeğinizin öğünlerine sağlıklı ve yeterli dozlarda demir, kalsiyum ve A vitamini ekler. Aynı zamanda ıspanakla patatesin karışımı diğer yeşilliklere geçmek için güzel bir adım olabilir.

Pancar ve Yaban Mersini

Bu karışım rengi hoş bir püre olmasının yanında antioksidan, vitamin ve liflerin besleyici bir kombinasyonudur. Bu püreyi bebeğiniz için lezzetli bir kahvaltı haline getirmek için içerisine az miktarda tahıl da ekleyebilirsiniz.

Papaya ve Armut Püresi

Papayalar diğer pek çok meyveden daha yüksek asitliğe sahiptir. Bu nedenle bebeğinize bu meyveyi tanıtırken püreyi devam sütüyle hazırlamanız daha iyi olur. Özellikle bebeğinizin kabızlık ve karın ağrısı tarzı problemler yaşadığını düşünüyorsanız, papayanın içerisindeki enzimlerin sindirime yardımcı olduğunu unutmayın. Bu tarife armut püresi de ek bir tatlılık katarak bebeğinizin papayaya alışması için oldukça güzel bir fikirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top