Close

Anne Ve Bebek İçin Doğum Çantası Listesi

Woman packing baby clothes

 

Bebeğinize kavuşmayı heyecanla beklerken, onun için yapmanız gereken şeylerden biri de hastane çantası hazırlamaktır. Hem sizin hem de bebeğinizin doğum için hastanede geçireceğiniz süre boyunca ihtiyacınız olabilecek eşyaları önceden bir çanta içinde hazır şekilde tutmanız, son zamanlara yaklaştığınızda telaşa kapılmamanız için çok önemlidir. Hastane çantası hazırlamak için en uygun olan zaman gebeliğinizin 6. ayı civarıdır…

Doğum Çantasında Olması Gerekenler:

ANNE İÇİN GEREKENLER:

 1. Gecelik / Pijama: Doğumunuzu nasıl yapacağınız belli ise kendiniz için alacağınız hastane giysinizi ona göre belirleyebilirsiniz. Doğumunuz sezaryen olacak ise karın bölgenizde uzun zaman devam edecek sancınız olacağından dolayı pijama tercih etmeyin. Çünkü pijamanızı giyip çıkarırken sezaryenli bölgeniz ağrı yapabilir ve zorlanabilirsiniz. O yüzden bu durumda gecelik tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır. Geceliğinizi göğüs kısmı düğmeli modelden alırsanız, bebeğinizi emzirirken daha rahat olursunuz.
 2. Sabahlık: Doğum sonrası hastane koridorundaki yürüyüşlerinizde üşümemeniz için çantanıza mutlaka 1 adet sabahlık koyun. Ayrıca mevsim durumuna göre 1 adet hırka ya da şalı da çantanızda bulundurun.
 3. Emzirme Sütyeni: En az 3 adet emzirme sütyeni, hastane çantanızda olması gereken önemli eşyalardandır. 
 4. Göğüs Pedi: Emziren annelerin en büyük ihtiyaçlarından biri de göğüs pedidir. Bebeğinizi emzirdikten sonra memeden akabilecek sütü tutarak üzerinizin ıslanmasına engel olur.
 5. Göğüs Ucu İçin Yara Merhemi: Emzirmeye bağlı olarak oluşabilecek göğüs ucu yaralarınız için çantanızda mutlaka olması gereken bir üründür.
 6. Külot / Atlet: En az 5 adet külot ve terleme ihtimaline karşı 4 adet atlet çantanızda olmalı.
 7. Hijyenik Ped: Doğum sonrası kanamalarınız için ihtiyacınız olacağından 1 paket hijyenik pedi de çantanızda bulundurmalısınız.
 8. Hasta Yatak Bezi: Her ne kadar bu tarz ürünler hastane tarafından size temin edilebilir olsa bile yine de her ihtimale karşı çantanızda olmalı.
 9. Kişisel Temizlik Ürünleri: Diş fırçası, diş macunu, sabun gibi temizliğiniz için gereken malzemeler de çantanızda yer alması gerekenlerden.
 10. Kişisel Bakım Ürünleri: Her anne adayı, doğumdan sonra bebeğiyle ve kendilerini ziyarete gelen misafirlerle hatıra fotoğrafı çektirmek ister. Bu fotoğraflarda daha bakımlı görünebilmek için de ufak tefek makyaj ürünlerine ihtiyaç duyabilir.
 11. Çorap: Gaz problemi yaşamamak ve sütünüzün de bundan etkilenmemesi için ayaklarınızı sıcak tutmalısınız. Bu yüzden hastane çantasında mutlaka en az 2 çift çorap bulundurun.

BEBEK İÇİN GEREKENLER:

 1. Hastanede kaç gün kalacağınız belli olmadığı için en az 3 adet hastane çıkışı takımı.
 2. 3 adet atlet.
 3. 1 paket bebek bezi.
 4. Islak mendil.
 5. Bebeğinizin ağız akması ya da kusması ihtimaline karşı bez.
 6. Pişik kremi.
 7. Bebek şampuanı.
 8. Bebek battaniyesi.

Ayrıca fotoğraf makinesi ve kameranızı da bu en özel gününüzü ölümsüzleştirmek için mutlaka yanınızda bulundurun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top